Media społecznościowe to w dzisiejszych czasach główna arena wymiany poglądów, opinii, czy pozyskiwania informacji. Instagram ma na całym świecie ponad miliard aktywnych użytkowników, a 60% z nich korzysta z niego codziennie[1]. Przekłada się to na potencjał reklamowy tego medium. Kto odpowiada za promocję marek na Instagramie? Są to tzw. influencerzy. I jak się okazuje, większość z nas chciałaby nimi zostać.
Co to znaczy mieć wpływ?
Najpopularniejsze konto na Instagramie (poza kontem samego Instagrama) należy do piłkarza Cristiano Ronaldo. Obserwuje go niemal 240 milionów użytkowników, czyli więcej niż stanowi populacja Brazylii. Jednak liczba obserwujących nie zawsze przekłada się na faktyczny wpływ danego influencera na decyzje podejmowane przez jego odbiorcę.
- Przeprowadzone dla BrandLift badania[2] dowiodły, że na polskim Instagramie największym zainteresowaniem odbiorców cieszą się konta należące do Roberta i Anny Lewandowskich, Nicole Sochacki-Wójcickiej, czyli Mamyginekolog i Juli Kuczyńskiej, znanej jako Maffashion – mówi Karina Hertel, Dyrektor Zarządzająca BrandLift – Choć te konta mają ogromną bazę obserwujących, ich największym atutem jest wiarygodność w oczach odbiorcy, która w ujęciu marketingowym przekłada się na ich decyzje zakupowe. Dodatkowo respondenci biorący udział w badaniu w większości nie wiedzieli, jaką bazą obserwujących dysponują dani influencerzy, co oznacza, że kluczowymi elementami ich popularności na Instagramie są wizerunek i kreowane treści.
Zawód: influencer
Influencer to dla wielu osób wymarzony zawód. Badania dowodzą, że aż 55%[3] użytkowników Instagrama chciałoby nim zostać. Dlaczego? Niewątpliwie wiąże się to z popularnością, a także wymiernymi korzyściami. Należy jednak pamiętać, że bycie influencerem to także obowiązki, z których rozlicza nie szef, a setki tysięcy obserwujących.
- 77% użytkowników Instagrama chce być na bieżąco informowanych o nowościach, rabatach oraz ofertach na produkty polecane przez influencerów[4] – mówi Karina Hertel – Brak wywiązania się z tych „obowiązków” może doprowadzić do zaprzestania obserwowania danego konta. Aż 67% respondentów zadeklarowało, że przestało śledzić kanały określonych influencerów, gdy kreowany przez nich content przestał spełniać ich oczekiwania[5]. To z kolei bezpośrednio przekłada się na biznesowy aspekt bycia twórcą na Instagramie.
Czego jeszcze użytkownicy oczekują od influencerów? 77% ankietowanych wskazało, że powinien on na bieżąco informować o nowościach produktowych, z którymi jest kojarzony, a 75% chciałoby korzystać z dedykowanych ofert, które twórca poleca na swoich kanałach[6].
Źródło: BrandLift