logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Międzynarodowy Dzień Druku: 10 najciekawszych faktów i liczb dotyczących drukowania

  PR 22.10.2019, przeczytano 271 razy
ilustracja

Z okazji międzynarodowego dnia druku firma Brother przedstawia 10 liczb, które przedstawiają świat druku z zupełnie innej perspektywy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/miedzynarodowy-dzien-druku%3A-10-najciekawszych-faktow-i-liczb-dotyczacych-drukowania,384428,artykul.html

  1. 0,0092 mm² – Tej wielkości był najmniejszy na świecie obrazek wydrukowany technologią druku atramentowego. Grafika była mniejsza niż główka od szpilki i przedstawiała błazenka – rybkę znaną z filmu „Gdzie jest Nemo?”. Obrazek zawierał 256 kolorów i został wydrukowany dzięki współpracy zespołu naukowców z Politechniki Federalnej w Zurychu. W 2015 r. wyczyn ten został nagrodzony wpisem do księgi rekordów Guinnessa.
  2. 5-7 – Tyle razy można poddać procesowi recyklingu papier wykorzystywany do druku biurowego. Jego zdolność do ponownego wykorzystania z czasem spada, ponieważ włókna celulozy, podczas ich przetwarzania stają się coraz krótsze i niezdolne do utworzenia jednolitego arkusza. Po około 5-7 użyciach materiał co prawda nie nadaje się do wykorzystania w biurowych drukarkach, jednak może być wykorzystywany do produkcji gazet lub kartonów na jajka.
  3. 1439 – Ten rok oficjalnie przyjmuje się na datę narodzin druku. Wtedy to Gutenberg opracował mechaniczny prasę drukarską z ruchomymi czcionkami. Jego wynalazek zagwarantował mu przydomek „ojca druku”.
  4. 1656 – To rok, w którym zaczęła się ukazywać najstarsza drukowana gazeta w Europie, holenderska, „Opregte Haarlemsche Courant”. W 1942 roku gazeta, która nadal jest wydawana, połączyła się z gazetą „Haarlems Dagblad”. Jest starsza od najstarszej, nadal wydawanej brytyjskiej gazety niedzielnej, „The Observerpk” 135 lat, francuskiego „Le Monde” o 288 lat, a hiszpańskiego „El Pais” o 320 lat.
  5. 1661 – W tym roku po raz pierwszy w Europie zostały wydrukowane papierowe banknoty. Zostały stworzone przez szwedzki bank Stokholms Banco. Banknoty zostały sprowadzone na „stary kontynent” przez odkrywców podróżujących na Daleki Wschód jak, chociażby Marco Polo.
  6. 1867 - liczba kolorów w systemie pantone, które mogą być wykorzystane w poligrafice. Pokazuje to, jak daleko technologia druku posunęła się do przodu od czasu czarno-białej prasy. Od początku XXI wieku firma Pantone corocznie w grudniu ogłasza jaki kolor będzie kolorem przewodnim w przyszłym roku. Kolorem w 2019 roku jest Living Coral (numer pantone 16-1546).
  7. 1869 r. – Wydrukowano w Austrii pierwszą pocztówkę. Ówczesne kartki były bardzo podobne do tych, które wysyłamy dziś. Przedstawiały wizerunki zabytków, krajobrazów, a także śmieszne ilustracje. Pomimo postępującej cyfryzacji wszystkich dziedzin życia, uważa się, że na całym świecie nadal wysyła się ponad 2 miliardy pocztówek rocznie.
  8. 2500 p.n.e. – Około tego roku po raz pierwszy został wynaleziony atrament. Co ciekawe pojawił się on jednocześnie w Starożytnym Egipcie i Starożytnych Chinach. Pierwsze tusze były tworzone z ograniczonych materiałów, w tym sadzy z dymu drzewnego, tłuszczu zwierzęcego, które zagęszczaną żelatyną ze skór i kości.
  9. 12 milionów – To największy nakład pierwszego wydania książki w historii. Tytuł ten należy do światowego bestsellera „Harry Potter i Insygnia Śmierci”, który ukazał się w 2007 roku. Powieść pobiła światowy rekord liczby sprzedanych egzemplarzy w ciągu 24 godzin od jej wydania.
  10. 5 miliardów – Liczba sprzedanych i rozdystrybuowanych egzemplarzy najczęściej drukowanej książki świata – Biblii. Szacuje się, że cała Biblia jest przetłumaczona na 349 języków, a w 2123 językach jest co najmniej jedna z jej ksiąg.

Źródło: Brother

www.brother.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Katalogi na 2020 rok – jakie trendy uwzględnić w projektowaniu?
W projektowaniu katalogów w 2020 r. warto uwzględnić kilka trendów i inspiracji. Dzięki nim klient dostrzeże w nadawcy partnera, który rozumie swój czas i szanuje jego. Wiele zestawień wskazuje pewne wspólne cechy designu na ten rok. O których z nich warto wiedzieć?
Czy warto brać udział w konkursach, po co Stowarzyszenie je współorganizuje, jak wygląda proces i – przede wszystkim – jak Ty możesz na niego wpłynąć pisze Lena Mitkowa, Creative in Chief w Leniva°, Członkini Zarządu STGU, odpowiedzialna w STGU za konkursy brandingowe.
Marketing zapachowy w placówkach opieki zdrowotnej
Umiejętna aromatyzacja pomieszczeń w placówkach medycznych, może pomóc pacjentom w szybszym powrocie do zdrowia, a personel pobudzić do bardziej efektywnej pracy i tym samym lepszej opieki nad podopiecznymi. Jakie zapachy sprawdzą się najlepiej w kreacji przyjemnego i odprężającego otoczenia?
Mitologiczne smoki i Wiedźmin a prawo autorskie
Andrzej Sapkowski, polski pisarz fantasy, twórca sagi o Wiedźminie, najczęściej po Stanisławie Lemie  tłumaczony polski autor fantastyki, stał się bardzo popularnym twórcą - netfliksowski serial „Wiedźmin”, gra oparta na przygodach Geralta z Riwii czy w końcu bardzo sprawny marketing sprawiły, że jego książki trafiły właśnie na prestiżową listę bestsellerów "New...
Pieczątka wcale nie musi być nudna
Czy zdajecie Sobie sprawę, że odbicie Waszej pieczątki, może być bardzo skutecznym nośnikiem reklamowym? To czysty marketing, o ile zadacie Sobie trud, żeby było na niej logo, adres Waszej strony internetowej czy profilu na social media, Facebook, Instagram lub innego. No i wszystkie najważniejsze dane opracowane w czytelny sposób.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764