logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

  PR 31.05.2023, przeczytano 487 razy
ilustracjastrzałka

Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi - odbędzie się po raz dwudziesty drugi w pofabrycznych przestrzeniach na terenie całego miasta. W centrum festiwalowym Art_Inkubator znajdą się wystawy z programu Nadzieja, czyli międzynarodowe projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania podjęte na przekór powszechnym, fatalistycznym narracjom o naszej rzeczywistości. „Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei” - mówią Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska odpowiedzialni za program festiwalu - „Zaprosiliśmy do współpracy kuratorów_ki i artystów_ki, którzy stworzyli siedem wystaw zbiorowych i indywidualnych. Większość z nich powstała specjalnie na 22. edycję Fotofestiwalu. Prezentują różne formy oporu, wsparcia i współpracy w krajach Europy Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Południowej i na Bliskim Wschodzie”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/miedzynarodowy-festiwal-fotografii-w-lodzi,400219,artykul.html

Na jednej z wystaw fotografka Nadège Mazars przybliży historię inkaskich i andyjskich  społeczności rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Coli. „Oro verde” kolektywu Ritual Inhabitual  opowie o buncie zapoczątkowanym przez Meksykanki, w wyniku którego z miasta Cherán wydalono jeden z wielu niebezpiecznych karteli narkotykowych. Uznana artystka wizualna Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym. Artysta Ugo Woatzi, prezentowany na wystawie grupowej „Na krawędzi”, zaprosi do wspólnego celebrowania szerokiego wachlarza rozmaitych oblicz męskości. Pauline Hisbacqs w swoim projekcie przywoła historię Pokojowego Obozu Kobiecego Greenham Common, w którym protestujące kobiety wykorzystały śpiew jako formę oporu wobec policji i znak sprzeciwu wobec koncepcji zimnowojennej dominacji świata przez Stany Zjednoczone. Wystawy spięte tegorocznym hasłem festiwalu to w sumie kilkanaście projektów artystycznych, które zmieniają sposób patrzenia na współczesny świat i udowadniają, że nawet w czasach największego mroku, w szczelinach niepewności kryją się pozytywne scenariusze, które możemy wywołać.

W programie znajdzie się także kilkanaście wystaw niezwiązanych z tematem głównym: m.in. „AREA: SZTUKA NA PARKIECIE. Warhol, Basquiat i S-ka”. Wielkoformatowe, dynamiczne i odważne kadry Volkera Hinza przybliżą historię klubu nocnego, którego blask rozświetlił w latach osiemdziesiątych ulice nowojorskiego Dolnego Manhattanu. Miejsce to, co sześć tygodni przechodziło spektakularną przemianę a bywalcy przychodzili ubrani w nawiązaniu do haseł przewodnich takich jak: „Jedzenie”, „Moda” czy „Wiara”. Na zdjęciach zobaczymy gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones, tuż obok everymanów zmieniających się w kogoś innego na jedną, widowiskową noc.

Mocnym punktem programu będzie premiera stworzonych specjalnie na tę edycję Fotofestiwalu nowych fotografii Zbigniewa Libery.

- Wystawa w Galerii Wschodniej to powrót artysty do Łodzi - miasta z którym jego twórczość związana jest od czasu uczestnictwa w Kulturze Zrzuty - mówi Daniel Muzyczuk, kurator wystawy - Istotnym aspektem tego powrotu jest również lokalizacja - Wschodnia to w końcu legendarna przestrzeń niezależnego ruchu galeryjnego i ostatnia w mieście czynna galeria autorska powstała w na początku lat osiemdziesiątych.

Kolejna duża wystawa indywidualna przedstawi prace Grzegorza Przyborka, cenionego w Polsce i za granicą łódzkiego artysty. Będzie to przegląd całokształtu twórczości autora, począwszy od pierwszych kroków stawianych w Łodzi oraz w Arles we Francji, po ostatnie nigdzie niepokazywane prace. Wystawa retrospektywna „Cisza” zaprezentowana będzie w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi – Ośrodku Propagandy Sztuki.

- Do współpracy przy tworzeniu programu po raz kolejny zaprosiliśmy kuratorki dwóch zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku (Białoruś) oraz Odesa Photo Days (Ukraina) - mówi Krzysztof Candrowicz - Oba festiwale ze względów politycznych, nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach, więc udostępniamy ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi, kompleksie OFF Piotrkowska na prezentację twórczości m.in.: białoruskich i ukraińskich artystów i artystek.

Fotofestiwal to także przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii, czyli Program Otwarty. W nim sześć projektów wybranych przez międzynarodowe jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata i imponujące wizualnie projekty dotykające różnorodnej tematyki: rzeczywistości krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii. Na specjalnym pokazie slajdów tzw. Talentów Futures zobaczymy projekty bliskie współczesnej Europie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej obecnej od lat w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie oraz serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Pokaz slajdów i wystawa grupowa „Na krawędzi" z Programu Nadzieja powstały, dzięki współpracy Fotofestiwalu z Futures Photography - międzynarodową platformą łączącą niemal dwadzieścia instytucji fotograficznych z Europy.

W trakcie dziesięciu dni festiwalu będzie można zobaczyć także prezentacje książek fotograficznych (m.in. wyróżnionych w konkursie na Fotograficzną Publikację Roku czy prestiżowej Kassel Dummy Awards), wystawy organizowane przez galerie partnerskie, tu m.in. wystawa grupowa dedykowana Bogdanowi Konopce w Galerii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego czy wystawa retrospektywna Chrisa Niedenthala w Muzeum Miasta Łodzi. W programie znajdą się jak zawsze projekcje filmowe, dyskusje, koncerty, a festiwal stanie się pretekstem do zwiedzania Łodzi w jej najlepszej odsłonie.

Fotofestiwal - Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

  • Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
  • Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi,
  • Główni partnerzy festiwalu: Miesiąc Fotografii w Mińsku, Odesa Photo Days, EPP Futures Photography ze środków Unii Europejskiej Programu Kreatywna Europa, Pro Helvetia, Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi,
  • Sponsor festiwalu: Rossmann
  • Centra festiwalowe: Art_Inkubator, OFF Piotrkowska,
  • Partnerzy wystaw Odesa Photo Days i Miesiąca Fotografii w Mińsku: EU4 Culture, Goethe Institut
  • Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Festiwal odbywa się w ramach obchodów 600-lecia Łodzi.

Źródło: PRart Media

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Wychillowana panda w kampanii Thermomix
Z początkiem kwietnia firma Vorwerk Polska wystartowała z akcją promocyjną, w której po raz pierwszy w historii jej obecności na polskim rynku, oferuje swój flagowy produkt – urządzenie Thermomix TM6 – w zestawie, którego cena jest niezwykle atrakcyjna. Niezwykła oferta sprzedażowa została wsparta wielokanałową kampanią promocyjną, obejmującą...
Piotr Gorzkowski dołącza do Chromatique
Od kwietnia br. nowym Client Service Directorem w agencji Chromatique został Piotr Gorzkowski, manager z 18-letnim doświadczeniem w branży reklamowej. Na nowym stanowisku będzie wspierał agencję kreatywną w dziale obsługi klienta.
Dziadek do orzechów wygrywa przetarg marki Finuu
Agencja Dziadek do orzechów wygrała przetarg na obsługę reklamową w 2024 roku marki Finuu, której właścicielem jest Bunge Polska Sp. z o. o. Firma posiada w swoim portfolio także takie marki jak Kujawski, Smakowita czy Optima.
Salomon i adQuery podsumowują kampanię
Salomon, producent obuwia sportowego, oraz adQuery – platforma technologiczna zajmującą się marketingiem internetowym - zakończyły kolejny wspólny projekt sukcesem.
Mural od Audika kontra zagrożenie hałasem
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem, przypadającego na 25 kwietnia, marka Audika zrealizowała innowacyjny mural z miernikiem hałasu. Kreacja, znajdująca się w centralnej części Warszawy, ma za zadanie zwrócić uwagę na negatywne skutki hałasu dla zdrowia i samopoczucia. To pierwsza tego typu realizacja w przestrzeni miejskiej w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764