W dobie cyfryzacji rynek technologii nadruków na odzieży ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Dostępnych jest coraz więcej produktów o coraz lepszych parametrach i możliwościach. Warto śledzić te nowości aby móc urozmaicać własną ofertę i czerpać korzyści z rozwoju technologii.
Pod koniec roku 2011, na polskim rynku pojawiła się nowa technologia do wykonywania nadruków na bawełnie. Technologia o nazwie Chromablast-R została stworzona przez znanego producenta tuszy sublimacyjnych - Sawgrass Technologies.
Chromablast-R: Co to takiego?
Technologia ta umożliwia wykonanie nadruku bezpośrednio na bawełnie, co stanowi unikalną przewagę nad metodą sublimacji. Natomiast sekret samej technologii tkwi w opatentowanej formule chemicznej reakcji pomiędzy tuszem a materiałem bawełnianym, która następuje w momencie wgrzewania (przy pomocy prasy termo transferowej). Wtedy to tusz Chromablast-R, przeniesiony przy użyciu specjalnego papieru Chromablast, łączy się z włóknami bawełny tworząc bardzo trwały, miękki i kolorowy nadruk.
Niskonakładowe nadruki na białym podłożu
Technologia Chromablast-R ze względu na swoją uniwersalność i łatwość obsługi może być wykorzystywana wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba wykonania pełno kolorowych nadruków na białych wyrobach bawełnianych w niskich nakładach. Wysoka trwałość nadruku, żywe kolory, łatwość aplikacji na bawełnę oraz niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, iż technologia ta jest doskonałym rozwiązaniem dla małych i średnich firm znakujących tekstylia, agencji reklamowych oferujących nadruki na koszulkach, zakładów fotograficznych jako uzupełnienie oferty gadżetów z nadrukiem czy też dla małych zakładów poligraficznych. Ponadto, ze względu na niskie koszty uruchomienia, Chromablast-R jest również ciekawym rozwiązaniem dla każdego, kto chciałby tworzyć własne, unikalne wzory i nanosić je na bawełniane produkty (projektanci, graficy, artyści, przedstawiciele różnych subkultur młodzieżowych). Technologia Chromablast-R może być z powodzeniem stosowana do ozdabiania nadrukami produktów takich jak koszulki, koszule, ręczniki golfowe, torby na zakupy, poszewki na pościel, fartuchy, czapki, bielizna czy też np. do tworzenia nadruków replik obrazów.
A jak to działa w praktyce?
Do zastosowania technologii Chromablast-R wymagane jest posiadanie drukarki Ricoh (na tą chwilę modele GX e3300N lub GX e7700N), zestawu tuszy Chromablast-R (dostępne 4 kolory CMYK), papieru Chromablast oraz prasy termotransferowej.
Po instalacji tuszy Chromablast-R w drukarce, instalujemy sterownik odpowiedzialny za zarządzanie wydrukiem i kolorystyką. Następnie przechodzimy do tworzenia nadruku, w trzech bardzo prostych krokach: tworzymy grafikę (1), drukujemy (2), wgrzewamy (3).
Przyjrzyjmy się bliżej tym trzem krokom:
Tworzymy grafikę: technologia Chromablast-R obsługuje wszystkie pliki graficzne i w zasadzie można wykonać wydruk z każdego programu graficznego. Co więcej, po zakupie otrzymujemy instrukcje stosowania tej technologii w najbardziej popularnych programach graficznych jak Photoshop, Illustrator, CorelDraw. Poza znajomością obsługi programu graficznego, technologia Chromablast-R nie wymaga od użytkownika posiadania jakiejkolwiek specjalistycznej wiedzy na temat kolorów, separacji czy rozdzielczości.
Drukujemy: przygotowaną drukarkę wysyłamy do drukowania poprzez wcześniej zainstalowany sterownik. Proces ten nie różni się niczym od korzystania ze standardowej drukarki biurowej. Po wydrukowaniu, można, choć nie jest to konieczność, przyciąć papier do obszaru grafiki.
Wgrzewamy: użycie prasy termo transferowej to ostatni krok tworzenia nadruku. Kartkę papieru Chromablast z nadrukowaną grafiką przykładamy do dowolnego produktu z bawełny lub pokrytego bawełną. Sam materiał z bawełny warto zabezpieczyć papierem przekładkowym lub teflonową wkładką. Ustawiamy temperaturę i nacisk zgodnie z instrukcją: powinno się stosować temperaturę pomiędzy 180-204 stopni i czas wgrzewania 25-40 sekund. Kalibracja prasy ma tutaj duże znaczenie dla wyboru optymalnej kombinacji czasu i temperatury dla danego materiału. Po zakończeniu wgrzewania, natychmiast ściągamy papier z powierzchni materiału (hot peel). Dla lepszego efektu można materiał jeszcze rozciągnąć na boki. Dzięki temu nadruk staje się bardziej miękki.
To wszystko. Nadruk jest gotowy i nie wymaga ani utrwalania, ani suszenia.
A co potem?
Wykonanie nadruku to jedna sprawa. Kolejna to jego trwałość po praniu. Nadruki zaleca się prać w 30 stopniach, a efekt będzie bardzo dobry, nawet po wielu praniach. Zastosowanie wyższych temperatur może spowodować nieznaczną utratę intensywności kolorów, natomiast bez względu na temperaturę, nadruk wykonany technologią Chromablast-R nie kruszy się, nie odpada, nie pęka, nie łamie się.
Firma Inadion posiada oficjalną umowę z Sawgrass Technologies na dystrybucję Chromablast-R
Źródło: Inadion