logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nagroda #Allforjan dla niezależnego węgierskiego portalu informacyjnego Telex.hu

  PR 26.02.2021, przeczytano 136 razy

Zespół redakcyjny Telex.hu z Węgier otrzymał Nagrodę #AllForJan – wyróżnienie, które jest upamiętnieniem osoby zamordowanego 3 lata temu słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka. Gala #AllForJan była częścią konferencji MEDIA for FREEDOM Summit (d. Press Freedom Conference), wydarzenia online organizowanego 25 lutego przez European Magazine Media Association oraz European Newspaper Publishers’ Association.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nagroda-allforjan-dla-niezaleznego-wegierskiego-portalu-informacyjnego-telex.hu,390393,artykul.html

Organizatorem konkursu #AllForJanAward jest Ringier Axel Springer Media. Nagroda imienia Jana Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności wartościom, takim jak: otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie. W lutym przypadła trzecia rocznica zabójstwa Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym pracującym dla portalu Aktuality.sk, serwisu informacyjnego Ringier Axel Springer na Słowacji. Skupiał się głównie na śledzeniu oszustw podatkowych słowackich biznesmenów, mających powiązania ze słowackimi politykami najwyższego szczebla. Wraz z narzeczoną, Martiną Kušnírovą, został zamordowany 21 lutego 2018 roku w ich domu na Słowacji.

W drugiej edycji konkursu #AllForJan, kapituła pod przewodnictwem Petera Bárdego, redaktora naczelnego słowackiego portalu Aktuality.sk, zdecydowała się wyróżnić zespół redakcyjny węgierskiego serwisu Telex.hu za całokształt pracy dziennikarskiej. Główna nagroda w konkursie #AllForJan wyniosła 10 tys. EUR.

– Miarą sukcesów dziennikarstwa jest zaufanie odbiorców, szczególnie w czasach niesprzyjających realiom i faktom. Węgierscy koledzy z Telex.hu odgrywają w swoim kraju ogromnie ważną rolę. Przyznana przez nas nagroda jest wyrazem uznania dla ich profesjonalizmu i zarazem spoczywającej na nich odpowiedzialności – bycia medium, które stoi po stronie sprawiedliwości, faktów, wolności i demokracji – powiedział Peter Bárdy, przewodniczący Kapituły oraz redaktor naczelny Aktuality.sk.

Telex.hu jest niezależnym internetowym portalem informacyjnym, który został uruchomiony 2 października 2020 roku. Portal nie tylko relacjonuje sprawy publiczne, ale oferuje zróżnicowany zakres treści od wiadomości o gospodarce, kulturze, sporcie, najnowszych osiągnięciach technologicznych, przełomach naukowych po wyjątkowe historie o wydarzeniach na Węgrzech i na całym świecie. Do nagrody #AllForJanAward została zgłoszona historia powstania i działalności Telex.hu i jego zespołu. Cała ponad 50-osobowa redakcja Telex.hu pracowała wcześniej dla Index.hu, największego i najbardziej wpływowego węgierskiego serwisu internetowego. Wszyscy dziennikarze Index.hu zrezygnowali z pracy w lipcu 2020 roku, ze względu na postępującą utratę niezależności serwisu i rosnący wpływ powiązanych z rządem biznesmenów w kierownictwie i we własności Index.hu. Masowa rezygnacja dziennikarzy portalu odbiła się szerokim echem zarówno na Węgrzech, jak i na arenie międzynarodowej: W lipcu 2020 r. tysiące ludzi wzięło udział w demonstracji, by zadeklarować solidarność z dziennikarzami Index.hu i wesprzeć węgierską wolność mediów. Dziewięć tygodni po tych wydarzeniach, dzięki crowdfundingowi, dziennikarze Index.hu uruchomili nowy niezależny portal Telex.hu. Wysoki poziom zaufania publicznego do nowego projektu znalazł również odzwierciedlenie w wysokości wsparcia finansowego. Do tej pory ponad 40 tys. osób przekazało darowizny na rzecz Telex.hu.

Gala konkursu #AllForJan towarzyszyła MEDIA for FREEDOM Summit (d. Press Freedom Conference), konferencji online, poświęconej współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów, takim jak naciski polityczne, cenzura, hate speech i szerząca się dezinformacja w cyfrowej rzeczywistości, a także próba znalezienie na odpowiedzi na nie.

Organizatorami MEDIA for FREEDOM Summit są: Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism i Mediów (European Magazine Media Association – EMMA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (European Newspaper Publishers’ Association – ENPA).

Źródło: Ringier Axel Springer Polska

www.ringieraxelspringer.pl

Dodatkowe informacje:

Partnerami wydarzenia są: Reuters Institute, ECPMF, Ringier Axel Springer Media i Digital Media Campus.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Kuchnia i gotowanie z przedświątecznym wzrostem popularności
Tegoroczne Święta Wielkanocne po raz kolejny upłynęły pod znakiem pandemii. Sprawdziliśmy, w jaki sposób użytkownicy korzystali w tym czasie z mediów i jakie treści były dla nich w tym okresie najbardziej interesujące. Okazało się, że Polacy tradycyjnie już poszukiwali w internecie inspiracji kulinarnych. Serwisy skategoryzowane w badaniu Mediapanel jako...
Łączą twórców treści wideo na żywo ze znanymi markami
Twórcy InSTREAMLY, platformy do łączenia streamerów z firmami, pozyskali finansowanie w wysokości 4,8 mln zł. To pozwoli na przeprowadzenie ekspansji na kolejne zagraniczne rynki. W warszawski startup zdecydowały się zainwestować fundusze Supernode Global, Colopl Next oraz PKO VC.
Największa aktualizacja Google Earth od lat
Przez ostatnie 15 lat korzystaliście z Google Earth, aby znaleźć inspirujące zdjęcia pochodzące z licznych punktów widokowych. Mogliście na przykład zerknąć na Mount Everest albo przelecieć tuż nad swoim rodzinnym miastem. Od czasu uruchomienia Google Earth skupiliśmy się na stworzeniu trójwymiarowej repliki, która odzwierciedla naszą planetę w...
Od 15 kwietnia br. dwa lifestylowe kanały z portfolio CANAL+ funkcjonować będą pod nowymi nazwami. W ofercie CANAL+ DOMO i CANAL+ KUCHNIA widzowie znajdą zarówno znane już tytuły, jak i wiele nowości o różnorodnej tematyce.
Na stanowisko Prezesa Zarządu Polska Press został powołany Marcin Dec, ceniony menadżer, związany z branżą mediowo-reklamową od ponad 20 lat. Decyzja Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia umożliwi przyspieszenie procesu integracji Polska Press w ramach Grupy ORLEN. Marcin Dec będzie pełnił funkcję Prezesa do czasu ukształtowania się składu Zarządu Polska Press.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764