logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nagroda #Allforjan dla niezależnego węgierskiego portalu informacyjnego Telex.hu

  PR 26.02.2021, przeczytano 267 razy

Zespół redakcyjny Telex.hu z Węgier otrzymał Nagrodę #AllForJan – wyróżnienie, które jest upamiętnieniem osoby zamordowanego 3 lata temu słowackiego dziennikarza Jána Kuciaka. Gala #AllForJan była częścią konferencji MEDIA for FREEDOM Summit (d. Press Freedom Conference), wydarzenia online organizowanego 25 lutego przez European Magazine Media Association oraz European Newspaper Publishers’ Association.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nagroda-allforjan-dla-niezaleznego-wegierskiego-portalu-informacyjnego-telex.hu,390393,artykul.html

Organizatorem konkursu #AllForJanAward jest Ringier Axel Springer Media. Nagroda imienia Jana Kuciaka jest przyznawana dziennikarzom w Europie Środkowo-Wschodniej, którzy w swojej pracy zawodowej dochowują wierności wartościom, takim jak: otwartość, odwaga i bezkompromisowość w relacjonowaniu tematów istotnych społecznie. W lutym przypadła trzecia rocznica zabójstwa Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej. Ján Kuciak był słowackim dziennikarzem śledczym pracującym dla portalu Aktuality.sk, serwisu informacyjnego Ringier Axel Springer na Słowacji. Skupiał się głównie na śledzeniu oszustw podatkowych słowackich biznesmenów, mających powiązania ze słowackimi politykami najwyższego szczebla. Wraz z narzeczoną, Martiną Kušnírovą, został zamordowany 21 lutego 2018 roku w ich domu na Słowacji.

W drugiej edycji konkursu #AllForJan, kapituła pod przewodnictwem Petera Bárdego, redaktora naczelnego słowackiego portalu Aktuality.sk, zdecydowała się wyróżnić zespół redakcyjny węgierskiego serwisu Telex.hu za całokształt pracy dziennikarskiej. Główna nagroda w konkursie #AllForJan wyniosła 10 tys. EUR.

– Miarą sukcesów dziennikarstwa jest zaufanie odbiorców, szczególnie w czasach niesprzyjających realiom i faktom. Węgierscy koledzy z Telex.hu odgrywają w swoim kraju ogromnie ważną rolę. Przyznana przez nas nagroda jest wyrazem uznania dla ich profesjonalizmu i zarazem spoczywającej na nich odpowiedzialności – bycia medium, które stoi po stronie sprawiedliwości, faktów, wolności i demokracji – powiedział Peter Bárdy, przewodniczący Kapituły oraz redaktor naczelny Aktuality.sk.

Telex.hu jest niezależnym internetowym portalem informacyjnym, który został uruchomiony 2 października 2020 roku. Portal nie tylko relacjonuje sprawy publiczne, ale oferuje zróżnicowany zakres treści od wiadomości o gospodarce, kulturze, sporcie, najnowszych osiągnięciach technologicznych, przełomach naukowych po wyjątkowe historie o wydarzeniach na Węgrzech i na całym świecie. Do nagrody #AllForJanAward została zgłoszona historia powstania i działalności Telex.hu i jego zespołu. Cała ponad 50-osobowa redakcja Telex.hu pracowała wcześniej dla Index.hu, największego i najbardziej wpływowego węgierskiego serwisu internetowego. Wszyscy dziennikarze Index.hu zrezygnowali z pracy w lipcu 2020 roku, ze względu na postępującą utratę niezależności serwisu i rosnący wpływ powiązanych z rządem biznesmenów w kierownictwie i we własności Index.hu. Masowa rezygnacja dziennikarzy portalu odbiła się szerokim echem zarówno na Węgrzech, jak i na arenie międzynarodowej: W lipcu 2020 r. tysiące ludzi wzięło udział w demonstracji, by zadeklarować solidarność z dziennikarzami Index.hu i wesprzeć węgierską wolność mediów. Dziewięć tygodni po tych wydarzeniach, dzięki crowdfundingowi, dziennikarze Index.hu uruchomili nowy niezależny portal Telex.hu. Wysoki poziom zaufania publicznego do nowego projektu znalazł również odzwierciedlenie w wysokości wsparcia finansowego. Do tej pory ponad 40 tys. osób przekazało darowizny na rzecz Telex.hu.

Gala konkursu #AllForJan towarzyszyła MEDIA for FREEDOM Summit (d. Press Freedom Conference), konferencji online, poświęconej współczesnym zagrożeniom dla wolnych i niezależnych mediów, takim jak naciski polityczne, cenzura, hate speech i szerząca się dezinformacja w cyfrowej rzeczywistości, a także próba znalezienie na odpowiedzi na nie.

Organizatorami MEDIA for FREEDOM Summit są: Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Czasopism i Mediów (European Magazine Media Association – EMMA) oraz Europejskie Stowarzyszenie Wydawców Gazet (European Newspaper Publishers’ Association – ENPA).

Źródło: Ringier Axel Springer Polska

www.ringieraxelspringer.pl

Dodatkowe informacje:

Partnerami wydarzenia są: Reuters Institute, ECPMF, Ringier Axel Springer Media i Digital Media Campus.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Canal+ pokaże Klubowe Mistrzostwa Świata FIFA w piłce nożnej
CANAL+ pozyskał prawa do Klubowych Mistrzostw Świata – FIFA Club World Cup Maroko 2022. Turniej z udziałem siedmiu drużyn, w tym Realu Madryt i Flamengo, odbędzie się w dniach 1-11 lutego. Wszystkie spotkania będą transmitowane w kanałach sportowych CANAL+ oraz CANAL+ online.
Alfa TVP i Belsat TV dostępne na szóstym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej
Wprowadzenie do dystrybucji naziemnej programów TVP Alfa i Belsat TV zapewni widzom z całej Polski możliwość ich swobodnego odbioru, w szczególności tym, dla których naziemna telewizja cyfrowa jest głównym źródłem odbioru sygnału telewizyjnego. Oba kanały od 24 stycznia są nadawane w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, w wysokiej rozdzielczości...
W ramach akcji przygotowaliśmy dwie aukcje.
Pierwsze wydanie czasopisma Murator ukazało się w styczniu 1983 roku i liczyło 64 strony. Do tej pory wydanych zostało 466 numerów miesięcznika.
To już 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczna zbiórka organizowana jest pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą!”. TVN Warner Bros. Discovery po raz siódmy jest głównym partnerem telewizyjnym tej wyjątkowej akcji. Relacje z wydarzenia będzie można oglądać od rana 29 stycznia na antenie TVN, TTV, TVN24 oraz w Playerze.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764