W ostatnim czasie austriacka firma Rondo Ganahl AG otrzymała nagrodę „2007 Innoward” za udane wdrożenie technologii bezpośredniego zadrukowywania tektury falistej w maszynie offsetowej. Firma jest od roku użytkownikiem sześciokolorowej maszyny arkuszowej KBA Rapida 142 wyposażonej w wieżę lakierującą.
Nagrody „Innoward” są dorocznie przyznawane przez Izbę Handlową kraju związkowego Styria przedsiębiorstwom z różnych branż, z powodzeniem wdrażającym innowacyjne technologie. W tym samym okresie firma Rondo Ganahl została też nominowana do nagrody „State Prize for Exemplary Packaging”, co roku przyznawanej w konkursie organizowanym przez Austriacki Instytut Opakowań. Z myślą o nim firma zgłosiła wykonane z tektury falistej ozdobne pudełko do wina, które zdaniem jury łączyło w sobie wymyślny projekt graficzny z pełną widzialnością pakowanego produktu, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej ochrony zawartości i wysokiej łatwości użytkowania.
Przed ponad rokiem firma Rondo Ganahl zakupiła sześciokolorową maszynę KBA Rapida 142 z więżą lakierującą do swojej filii RoK z siedzibą w St. Ruprecht an der Raab. Maszynę skonfigurowano z myślą o bezpośrednim zadrukowywaniu tektury falistej o grubości maksymalnej 1,6 mm. Z uwagi na wykorzystywanie specyficznych podłoży, powodujących częste odchylenia w stosie przy podawaniu i wykładaniu, maszynę wyposażono w automatyczny system obsługi stosów, zapewniający wymaganą wydajność.
W porównaniu z alternatywą w postaci maszyny fleksograficznej, bezpośrednie zadrukowywanie w technice offsetowej pozwala firmie RoK na osiągnięcie wyższej jakości poprzez zastosowanie subtelniejszych gradacji. Jest to podstawa sukcesu drukarni, zwłaszcza na rynkach oczekujących najwyższej jakości wyrobów, która często decyduje o atrakcyjności towaru wystawianego w punktach sprzedaży. Po uruchomieniu maszyny KBA Rapida 142, austriacka drukarnia wykonała wiele wymagających, wysokiej jakości opakowań z tektury falistej dla klientów z różnych branż. Firma odnotowała też w ostatnim czasie pokaźny wzrost przychodów. W porównaniu z tradycyjnym procesem uszlachetniania, który zazwyczaj wiąże się z drugim etapem obróbki podłoża, bezpośrednie zadrukowywanie tektury falistej w maszynie offsetowej oznacza czystą korzyść ekonomiczną przy wielu zastosowaniach.
Źródło: KBA-Polska