logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Najważniejsze pytania do drukarni

   19.11.2001, przeczytano 4165 razy

Jakie podstawowe informacje powinienem uzyskać od drukarni, w której zamierzam drukować własne projekty? Jakie są różnice w przygotowaniu prac do drukarni w zależności od papieru na jakim będą drukowane projekty (papier offsetowy i kredowy)?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/najwazniejsze-pytania-do-drukarni,636,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
W drukarni należy się dowiedzieć:

 1. Jaką liniaturę są w stanie wydrukować. Jeśli drukarnia tego nie wie, to
  a. proszę zmienić drukarnię (zalecane)
  b. naświetlać klisze z liniaturą rastra 133 lpi.
  Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń drukarni dot. liniatury gdyż jest to najczęstszy argument pozwalający zakwestionować klisze (uzgadniając liniaturę należy znać rodzaj papieru - przyp. red.).
 2. Kąty rastra - zależą od kolejności nakładania farb triadowych. Na przykład niektóre drukarnie zaczynają od koloru C (logiczna standardowa separacja) inne od Y.
 3. Kwestię papieru na jaki przygotowuje się projekt trzeba uzgodnić z klientem i drukarnią. Jest to ważne bo papier coated (powlekany, "kredowy") i uncoated (niepowlekany, np. "offsetowy") mają inną chłonność farby i wymagają innych profili separacji CMYK (vide instrukcja Photoshopa powyżej wersji 2.51).
 4. Jaki jest format użytków drukarskich i arkusza gdzie w danej maszynie są miejsca na łapki etc. Ważne w przypadku robienia impozycji. Ponadto może Pan wykorzystać puste miejsce na np. wizytówkę itp.
 5. Jeśli chce Pan zabić drukarnię pytaniem {;-)) to proszę się spytać o dot gain (powiększenie punktu drukarskiego w trakcie druku, możliwe jest jego optymalizowane w Photoshopie 6 i programach do specjalistycznej separacji RGB/CMYK). Ja przez blisko 10 lat współpracy z drukarniami doczekałem się odpowiedzi na to pytanie od 3 polskich drukarzy.


Pozdrawiam,
Artur


avatar użytkownika
+ + +

Tekst opublikował użytkownik: Artur Klamut

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764