logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Największa aktualizacja Google Earth od lat

  PR 16.04.2021, przeczytano 239 razy
ilustracja

Przez ostatnie 15 lat korzystaliście z Google Earth, aby znaleźć inspirujące zdjęcia pochodzące z licznych punktów widokowych. Mogliście na przykład zerknąć na Mount Everest albo przelecieć tuż nad swoim rodzinnym miastem. Od czasu uruchomienia Google Earth skupiliśmy się na stworzeniu trójwymiarowej repliki, która odzwierciedla naszą planetę w najdrobniejszych szczegółach - z funkcjami, które zarówno bawią, jak i umożliwiają Wam tworzenie pozytywnych zmian.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/najwieksza-aktualizacja-google-earth-od-lat,391069,artykul.html

W największej aktualizacji Google Earth od 2017 roku możecie zobaczyć Ziemię w zupełnie nowym wymiarze - czasie. Timelapse to 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat, tworzące interaktywne doświadczenie 4D. Teraz każdy z Was może być świadkiem prawie czterech dekad zmian planetarnych.

Nasza planeta doświadczyła gwałtownych zmian środowiskowych w ciągu ostatniego półwiecza - większych niż w jakimkolwiek innym momencie w historii ludzkości. Część z nas doświadczyła tych zmian na własnej skórze - ja byłam wśród tysięcy Kalifornijczyków ewakuowanych ze swoich domów podczas pożarów jakie miały miejsce w zeszłym roku. Dla wielu jednak skutki zmiany klimatu takie jak topnienie czap lodowych i cofające się lodowce wydają się abstrakcyjne i odległe. Timelapse w Google Earth zapewnia wyraźniejszy obraz naszej zmieniającej się planety - taki, który pokazuje nie tylko problemy, ale także ich rozwiązania i hipnotyzująco piękne zjawiska naturalne, które rozwijają się przez dziesięciolecia. A to wszystko na wyciągnięcie ręki!

Aby poznać Timelapse w Google Earth, wejdźcie na g.co/Timelapse - możecie użyć wygodnego paska wyszukiwania i wybrać dowolne miejsce na Ziemi, dla którego chcecie prześledzić zmianę w czasie. Możecie też otworzyć Google Earth i kliknąć w koło sterowe, aby znaleźć Timelapse na naszej platformie do opowiadania historii, Voyager. Udostępniamy tam nasze interaktywne wycieczki z przewodnikiem po polecanych lokalizacjach, wzbogacone o nowe zdjęcia. Na g.co/Timelapse przesłaliśmy również ponad 800 filmów poklatkowych w 2D i 3D do użytku publicznego.

Możecie wybrać dowolny z nich w formacie mp4 i skorzystać z niego w dowolny sposób lub po prostu obejrzeć go na YouTube. Z niecierpliwością czekamy by zobaczyć jak będziecie korzystać z Timelapse i mamy nadzieję, że uda Wam się rzucić światło na ważne problemy, przed którymi stoi nasza planeta.

ilustracjastrzałka

Zobaczcie, jak lud Suruí chroni amazoński las deszczowy w brazylijskiej Rondônii, który nazywają swoim domem.

ilustracjastrzałka

Zobaczcie, co się zmieniło w Kuwejcie.

Poznajcie przyczyny zmian na Ziemi

Współpracowaliśmy z ekspertami z laboratorium CREATE Lab Uniwersytetu Carnegie Mellon, aby stworzyć technologię umożliwiającą wykonanie Timelapse.

Gdy zaczęliśmy przyglądać się temu, co dzieje się na Ziemi, zorientowaliśmy się, że jest pięć istotnych kwestii - zmiany lasów, rozwój miast, wzrost temperatur, źródła energii i delikatne piękno naszego świata. Google Earth zabierze Was na wycieczkę z przewodnikiem pozwalającą lepiej zrozumieć zmiany na Ziemi i sposób, w jaki ludzie ich doświadczają.

ilustracjastrzałka

Timelapse w Google Earth przedstawia gwałtowne zmiany na naszej planecie z kontekstem w pięciu tematycznych opowieściach takich jak na przykład cofanie się lodowca Columbia na Alasce.

Czas na Ziemi na wyciągnięcie ręki

Tworzenie filmu poklatkowego wielkości planety wymagało znacznej ilości tego, co nazywamy „przetwarzaniem pikseli” w Earth Engine - platformie Google do analizy geoprzestrzennej. Aby dodać animowane zdjęcia Timelapse do Google Earth, zebraliśmy ponad 24 miliony zdjęć satelitarnych od 1984 do 2020 roku, reprezentujących biliardy pikseli. Łącznie potrzeba było ponad 2 milionów godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud, aby z 20 petabajtów elementów graficznych stworzyć w jedną ogromną mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapikseli - to 4, a następnie 12 zer i odpowiednik 530 000 filmów w rozdzielczości 4K! Wszystkie te obliczenia zostały wykonane w naszych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% zasilanych energią odnawialną centrach danych, które są częścią naszych zobowiązań do budowania przyszłości bezemisyjnej.

Według naszych informacji, Timelapse w Google Earth to największy film na naszej planecie. A stworzenie takiego widoku Ziemi wymagało współpracy wykraczającej poza naszą planetę. Praca była możliwa przede wszystkim dzięki zobowiązaniu rządu USA i Unii Europejskiej do otwierania i udostępniania danych. Nie wspominając o ich herkulesowych wysiłkach, aby wystrzelić rakiety, łaziki, satelity i astronautów w kosmos w duchu wiedzy i eksploracji. Timelapse w Google Earth po prostu nie byłby możliwy bez NASA i programu Landsat realizowanego przez United States Geological Survey, pierwszego na świecie cywilnego programu obserwacji Ziemi oraz programu Unii Europejskiej Copernicus z satelitami Sentinel.

Co zrobicie z Timelapse?

Zachęcamy każdego z Was do wzięcia Timelapse w swoje ręce i podzielenia się efektami swojego działania z innymi - niezależnie od tego, czy będziecie podziwiać zmieniające się linie brzegowe czy śledzić rozwój megamiast albo proces wylesiania. Timelapse w Google Earth ma na celu zwrócenie uwagi na stan naszego jedynego domu. Jest też narzędziem, które może edukować i inspirować do rozpoczęcia zmiany.

Tam, gdzie słowa nie są w stanie przekazać złożonych kwestii z pomocą przychodzi obraz - wizualna prezentacja zmian na Ziemi może pomóc w pozytywnym rozwoju debaty na temat ewolucji klimatu. Weźmy na przykład pracę Lizy Goldberg, która planuje wykorzystać Timelapse by edukować w tym temacie. Albo nagrodzony w 2020 roku film dokumentalny „Nature Now”, w którym wykorzystano zdjęcia satelitarne, aby pokazać rosnący wpływ człowieka na planetę.

Plany na następną dekadę

We współpracy z naszymi partnerami będziemy co roku aktualizować Google Earth nowymi Timelapse przez następną dekadę. Mamy nadzieję, że spojrzenia na planetę z tej perspektywy będzie stanowić podstawę debat, zachęci Was do odkrywania Ziemi i zmieni kierunek rozwoju niektórych z najbardziej palących kwestii dotyczących klimatu.

Źródło: Google

Dodatkowe informacje:

Autor: Rebecca Moore, Director, Google Earth, Earth Engine & Outreach

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Wydawcy oszczędzają dzięki alternatywnej ofercie na wysyłkę prenumeraty
Choć co jakiś czas wieszczy się koniec prasy drukowanej, ta uparcie nie odchodzi do lamusa. Gazety i czasopisma wciąż znajdują swoich odbiorców. Ciągle jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie dnia bez wizyty w kiosku. Dla wydawców, nie mniej istotna od sprzedaży detalicznej jest ta za pośrednictwem prenumeraty. W przypadku niektórych...
Dariusz Facoń nowym szefem newsroomu Gazeta.pl
1 lipca 2021 r. Dariusz Facoń obejmie stanowisko szefa newsroomu Gazeta.pl. Do tej pory pracował jako wydawca serwisu Wiadomości, koordynował też działania korespondentów politycznych i redagował treści do serwisów newsowych. Facoń związany jest z portalem Gazeta.pl od 4 lat. W roli szefa newsroomu zastąpi Milenę Bryłę, która odchodzi z Agory.
Studia podyplomowe Cyfryzacja Mediów - marketing, komunikacja, zarządzanie to wspólny projekt Dziennika Gazety Prawnej oraz Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej. Są unikatową propozycją na polskim rynku, oferują praktyczną wiedzę z zakresu funkcjonowania współczesnych mediów oraz efektywnego zarządzania komunikacją zewnętrzną i wewnętrzną...
Kolejny kwartał Gremi Media ze wzrostem rentowności
Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” kończy pierwsze trzy miesiące 2021 r., z EBITDA skorygowaną na poziomie nieznacznie wyższym od notowanego w pierwszym kwartale 2020 roku. Niekorzystne warunki gospodarcze nie przeszkodziły Gremi Media w kolejnym poprawieniu wskaźników rentowności, pomimo spadku przychodów ze sprzedaży związanego z pandemią...
TikTok jako platforma globalna daje swojej społeczności możliwość odkrywania kultury w każdym zakątku na ziemi – od sztuki i muzyki po taniec i teatr. Treści związane z kulturą są niezwykle popularne na TikToku. Najczęściej używane hashtagi takie jak #FineArt, #ArtHistory i #ArtOnTikTok zgromadziły do tej pory ponad 2 miliardy wyświetleń na całym świecie, odnotowując...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764