logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

NFT: Przyszłość nadeszła i zmienia sposób budowania naszych relacji z klientami

  PR 10.01.2022, przeczytano 875 razy
ilustracja

Z czym kojarzy Ci się „niewymienialny token” (NFT)? Z science-fiction, „Nowym wspaniałym światem” Aldousa Huxleya czy z bliżej nieokreślonym wynalazkiem przyszłości? Prawdą jest, że ta przyszłość już nadeszła i wprowadziła do naszego cyfrowego świata ekskluzywną wartość opartą na własności. Wartość, którą można wykorzystać także w procesie budowania relacji z klientami.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nft%3A-przyszlosc-nadeszla-i-zmienia-sposob-budowania-naszych-relacji-z-klientami,394340,artykul.html

Nawet jeśli termin NFT jest Ci obcy, prawdopodobnie znasz historie o kupowanych za niebagatelne pieniądze memach czy tweetach. Nyan Cat, internetowy mem powstały w 2011 roku, został sprzedany na aukcji internetowej za 590 000 USD. Pierwszy w historii tweet stworzony i przekazany światu w 2006 roku przez Jacka Dorseya, dyrektora generalnego Twittera, kosztował szczęśliwego nabywcę 3 000 000 USD. To nie wszystko. Zespół Kings of Leon nie tylko wydał swój album jako NFT, ale też dał swoim fanom szansę wygrania jednego z sześciu złotych biletów NFT. Gwarantują im one prawdziwie VIP-owskie przywileje.

- Jak widać, NFT może stać się cyfrową nagrodą dla cyfrowego klienta i tym samym otworzyć nowy rozdział budowania więzi z konsumentami – więzi opartej na ekskluzywności i wyjątkowości. Jest więc świetną szansą dla twórców i użytkowników programów lojalnościowych. Nic tak bowiem nie podnosi przywiązania klienta do marki jak poczucie, że marka go zauważa, docenia i wyróżnia – tłumaczy Tomasz Wawrzynów, CEO w firmie Spartavity, która stworzyła autorską platformę lojalnościową Sparta Loyalty.

Takie podejście stosują już światowi giganci – między innymi Estée Lauder i Hugo Boss.

Co to oznacza dla firm, które już posiadają programy lojalnościowe i chcą wykorzystać nową szansę?

NFT: autentyczność i bezpieczeństwo

Zanim odpowiem na powyższe pytanie, wyjaśnię, czym w ogóle jest NFT. Mówiąc najprościej, NFT to skrót od Non-Fungible Tokens (niewymienialne tokeny), które działają jak certyfikat nadający cyfrowym przedmiotom unikalną tożsamość. NFT poświadcza, że dany plik jest oryginalny i występuje tylko w jednej kopii. Plikiem tym może być między innymi zdjęcie, film, grafika czy tekst.

NFT wykorzystuje blockchain, czyli zdecentralizowaną sieć publiczna, która umożliwia ludziom i firmom przechowywanie i bezpieczne przesyłanie informacji oraz walut. Co warto wiedzieć o tej technologii? Blockchain jest dokładny, zdecentralizowany, trwały i bezpieczny. Jak to przekłada się na transakcje NFT?

Kiedy kupujesz cyfrowe dzieło sztuki – na przykład obraz czy modny mem – który ma dołączony NFT, masz dowód na to, że jesteś jedynym właścicielem tego zdjęcia i że zdjęcie to jest uważane za oryginalne. Co ważne, blockchain nie przechowuje samych mediów cyfrowych, a jedynie szczegóły związane z plikiem, takie jak jego tytuł, opis i źródła, w których może się znajdować.

Podsumowując, NFT oznacza, że dostajesz plik z tokenem certyfikacyjnym opartym na blockchain, który gwarantuje jego autentyczność i bezpieczeństwo. Wciąż brzmi skomplikowanie? Odnieśmy więc ten cyfrowy przykład do fizycznej rzeczywistości. W prawdziwym świecie sztuki jest tylko jeden obraz Vincenta Van Gougha „Gwiaździsta noc”, który znajduje się w muzeum i jest chroniony (w świecie cyfrowym jego autentyczność byłaby poświadczona certyfikatem NFT). Równocześnie w przestrzeni publicznej istnieje wiele jego kopii, które nie są autentyczne i nie są uwierzytelnione.

W tym szaleństwie jest metoda?

NFT stały się niezwykle popularne, ponieważ dają użytkownikom możliwość posiadania kawałka historii Internetu. Umacniają i rozwijają tak pożądaną ideę wyłączności i własności. Zwłaszcza jeśli chodzi o unikatowe dzieła sztuki cyfrowej, których wartość rośnie także dlatego, że uznawane są za bezpieczny i certyfikowany przedmiot.

Warto zastanowić się, co można zamienić w NFT? Tak naprawdę takim tokenem może stać się wszystko, co istnieje i może być przechowywane w wirtualnym świecie, między innymi niepublikowane dotąd utwory muzyczne czy filmy z treningów znanych (lub nieznanych) sportowców.

Jakie korzyści mogą osiągnąć marki, które zainteresują się tą technologią? NFT są stosunkowo proste do stworzenia. Nietrudno też je wystawić na aukcji (wystarczy zainwestować w kryptowalutę i hostować swój NFT na stronie aukcyjnej). To wszystko może przełożyć się na duży i łatwy do uzyskania zwrot z inwestycji przy minimalnym wysiłku ze strony firmy.

NFT torują markom nową drogę do tworzenia kolekcjonerskich i wyjątkowych przedmiotów cyfrowych. Jako NFT można wykorzystać choćby stare zdjęcia dokumentujące początki firmy czy zdigitalizowane produkty, których od dawna nie ma w ofercie. Opcje są nieograniczone.

- Udostępnienie klientowi cyfrowego przedmiotu o dużej wartości sentymentalnej, do tego wyjątkowego i jednostkowego, wpływa na tworzenie z nim więzi emocjonalnej. Posiadanie NFT marki, która jest mu bliska, daje mu dodatkowe poczucie dumy z bycia jej klientem oraz przekonanie, że znajduje się w ekskluzywnym gronie wybrańców – tłumaczy Tomasz Wawrzynów ze Spartavity.

NFT w służbie lojalności

A jak NFT może pomóc programom lojalnościowym? W tym momencie warto wrócić do przytoczonego już przykładu Estée Lauder, a dokładniej jej marki Clinique, która genialnie wykorzystała NFT w swoich działaniach, przygotowując loterię NFT połączoną z programem lojalnościowym. Wszystko po to, by promować wejście marki w świat niewymiennych tokenów.

Zamiast sprzedawać NFT, Clinique daje swoim klientom, którzy są jednocześnie użytkownikami jej programu lojalnościowego, szansę na otrzymywanie przez 10 lat darmowych produktów opatrzonych jedną z trzech grafik NFT. Aby wziąć udział w loterii, uczestnicy dzielą się swoimi historiami na portalach społecznościowych (Facebook, Instagram, TikTok itp.), co zapewnia marce pozytywny feedback, rosnącą rozpoznawalność i poszerzające się grono klientów dołączających do ich programu lojalnościowego (po to, by wziąć udział w losowaniu nagród). To posunięcie genialne w swojej prostocie!

Rozważasz teraz uzupełnienie swojego programu lojalnościowego o niewymienialne tokeny? To dobry kierunek, ale zanim się na niego zdecydujesz, weź pod uwagę trzy kluczowe czynniki, które mogą zdecydować o sukcesie tych działań:

Ekskluzywność na pierwszym miejscu

Wdrożenie NFT jest proste, ale łatwo dać się ponieść emocjom. Pamiętaj, że największą wartością NFT jest ich unikalność. Nie mogą być zatem przedmiotami produkowanymi i dostępnymi masowo. Nie bez powodu nazywa się je niewymienialnymi. Dbaj o to, by były wyjątkowe i tylko dla wybranych.

Dostępność kołem zamachowym kampanii

Tworząc pomysły na kampanie dla swojej firmy i programu lojalnościowego, musisz opracować strategię, która najlepiej pasuje do Twojego stylu prowadzenia działalności. Zdecyduj, czy chcesz uruchamiać akcje z nagrodami NFT regularnie, czy powiązać je z określonymi aktywnościami sprzedażowymi. Najbardziej lojalni klienci powinni być zachęcani do uczestnictwa w tych akcjach, bo one mają stać się specjalną nagrodą za ich przywiązanie do marki. NFT mogą być również nagrodą za osiągnięcia w programie lojalnościowym – np. za uzyskanie najwyższego statusu lub za zebranie odpowiedniej liczby punktów.

Rywalizacja dźwignią atrakcyjności

Organizowanie konkursów w mediach społecznościowych to świetny sposób na zachęcenie do uczestnictwa w programie lojalnościowym konsumentów z całego świata. Dając szansę na wygranie NFT, możesz w sposób organiczny wzbudzać zainteresowanie swoją marką. Świetnym rozwiązaniem jest również zorganizowanie aukcji w mediach społecznościowych dla członków Twojego programu lojalnościowego, podczas której będziesz na żywo licytować NFT.

Koncepcja NFT to ekscytująca perspektywa dla biznesu, ponieważ nasze życie jest coraz ściślej związane z technologią i w coraz większym stopniu cyfrowe. Gdyby zapytać ludzi 10, 20 lat temu, czy tego rodzaju produkty z certyfikatem byłyby warte takich pieniędzy, jakie dziś wydają na nie ich nabywcy, większość wyśmiałaby ten pomysł.

Czy zatem warto inwestować w NFT? Bycie biznesowym trendsetterem jest zawsze ryzykowne, jednak jeśli dobrze się przygotujemy do naszej misji, możemy zyskać naprawdę wiele.

Źródło: Spartavity

Dodatkowe informacje:

Autor: Alexander Kubicki, Spartavity

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Na co e-sklepy powinny zwracać uwagę, by zyskać klienta
Polska gospodarka po pandemii koronawirusa zdecydowanie odżyła, dzięki czemu możemy swobodnie wybierać między różnymi formami robienia zakupów. Miało to także wpływ na sam przebieg sposobu w jaki ich dokonujemy. Dziś możemy robić je tak, jak jest nam w danym momencie najwygodniej – stacjonarnie lub cyfrowo. Według raportu „Omni-commerce. Kupuję...
Od 100 tys. do 1,8 mln - jak Intenson rozwinął swój sklep internetowy
Intenson SA (wcześniej: Intenson Europe), jeden z liderów polskiej branży superfoods, zwiększa przychody z kanału online. W I kw. 2022 wyniosły one już 1,8 mln zł1, w porównaniu z 888 tys. rok wcześniej i 109 tys. zł w 2020, w tym samym okresie. Michał Lasocki, prezes spółki, opowiada o szczegółach.
Find Your way! Blank Studio o wayfindingu
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, dlaczego w jednych budynkach czujesz się lepiej niż w innych? Dlaczego jedna przestrzeń pozwala Ci robić zakupy z dużo większą przyjemnością, a pobyt w innej niemal zawsze wiąże się ze stresem? Być może znasz też sytuację, gdy bardzo się spieszysz, a na terenie wielkopowierzchniowego parkingu nie potrafisz...
Nie jest łatwo być szefem w 2022. Pracodawcy znajdują się między młotem a kowadłem. Wysoka inflacja przy niskim bezrobociu podnosi oczekiwania finansowe pracowników. Powszechne zmęczenie pandemią i stres związany z niepewną sytuacją geopolityczną przekładają się na obniżoną motywację. Tymczasem zaangażowanie i kreatywność pracowników to klucz do sukcesu...
Doram design przechodzi rebranding z Rio Creativo
Doram design to polska manufaktura, w której powstają wysokiej jakości, ręcznie wykończone meble ogrodowe. Od 2002 roku oferuje swoim klientom luksusowy wypoczynek, kładąc nacisk na indywidualne wymagania każdego z nich. Meble Doram design można znaleźć zarówno w luksusowych hotelach, jak i w prywatnych ogrodach. Ważną grupą odbiorców są także architekci...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764