logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nie chciał drukować dla fundacji LGBT. Sąd skazał go na 200 zł grzywny

   28.07.2016, przeczytano 975 razy

Łódzka prokuratura zgłosiła udział w postępowaniu, które toczy się przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa w sprawie o wykroczenie przeciw pracownikowi drukarni. Odmówił on - z powodu własnych przekonań - wykonania usługi zleconej przez jedną z fundacji LGBT.  


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nie-chcial-drukowac-dla-fundacji-lgbt.-sad-skazal-go-na-200-zl-grzywny,29430,artykul.html

Wyrok nakazowy w tej sprawie zapadł 21 czerwca. Sąd uznał m.in., że kto "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny" i nakazał pracownikowi zapłacić 200 zł na rzecz Skarbu Państwa.

Jak oceniał Paweł Knut, prawnik z Kampanii Przeciw Homofobii prowadzący sprawę, ten wyrok to dowód "że mimo wyłączenia w tzw. ustawie równościowej możliwości ochrony przed nierównym traktowaniem ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług, istnieją inne środki ochrony prawnej, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji osób LGBT".

W sprawie wyroku oświadczenie wydał minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Według niego "sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać". Ze względu na "konieczność ochrony interesu społecznego i podstawowych wolności obywatelskich, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował o przystąpieniu przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi do postępowania przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa". Celem jest "obiektywne rozpatrzenie złożonego wniosku o ukaranie, mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku" - napisano.

ban

Źródło: Kurier PAP

www.kurier.pap.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Słuszny wyrok, kara raczej symboliczna.

avatar użytkownika
,

A to ja przepraszam, to ja mam obowiazek obsługiwac niewygodnych klientów w własnym grajdole?

avatar użytkownika
,

oczywiście nie chodzi mi o LGBT wyprzedzając następne komentarze. Ale jak mam np. notorycznie niepłacącego klienta to też go mam obsłużyć bo należy do jakiejś tam grupy?  

avatar użytkownika
,

Sąd wskazał że chodziło o działanie umyślne i bez uzasadnionej przyczyny. Odmowę wykonania usługi klientowi który nie płaci jesteś w stanie uzasadnić.  

avatar użytkownika
,

Co z tym cytatem: "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny". Czy we własnej prywatnej, zarządzanej przeze mnie firmy, której jestem właścicielem mam obowiązek obsługiwać każdego? Chodzi o to "obowiązanie", zawsze wydawało mi się, że reguły obowiązujące w mojej firmie ustalam ja?

avatar użytkownika
,

Owszem, ale tylko w granicach obowiązującego w Polsce prawa. Nakaz równego traktowania podmiotów wynika wprost z Konstytucji, a także bardziej szczegółowych przepisów. Na przykład nierówne traktowanie kontrahentów było wielokrotnie przedmiotem postępowań UOKiK, Gdyby kolega refuzo miał rację zarzucając nam, że groziliśmy mu odmową wykonania usługi ze względu na jego przekonania, to mógłby nas skutecznie pociągnąć przed sąd czy UOKiK. Na szczęście refuzo racji nie ma :-)  

,

Odmowa świadczenia usługi, że względu na różnice światopoglądowe między klientem a wykonawcą jest nadużyciem.
Najbezpiecznej jest modelować klientelę ceną. Choć i ta strategia może być poddana w wątpliwość.
  

Najnowsze w tym dziale

Barometr rynku pracy LMC - COVID-19
LMC – właściciel aplikacji Praca za Rogiem – zapytał jej użytkowników o to, jak zmieniła się ich sytuacja zawodowa w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.
Koronawirus całkowicie sparaliżował działanie 30 proc. firm, ożywił 3 proc.
Blisko połowa firm, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, utrzyma stabilność finansową najwyżej 2-3 miesiące. Co siódma firma, jest w stanie wytrwać do 4 tygodni, a część już nie daje rady. Przytłoczeni sytuacją przedsiębiorcy oczekują pomocy Państwa, przede wszystkim chcieliby anulowania i odroczenia składek ZUS, przejęcia płatności zasiłków...
„Wpływ koronawirusa na polskie przedsiębiorstwa”
Prezesi firm nie mają złudzeń - koronawirus wpłynie negatywnie na ich przedsiębiorstwa. Przyznaje tak 69% respondentów w najnowszym badaniu firmy rekrutacyjnej i outsourcingowej Devire. Jak pracodawcy radzą sobie z obecną sytuacją? Jakie straty poniesie biznes?
Ulgi podatkowe dla firm pomagających w walce z koronawirusem
W związku z obecną sytuacją nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wiele firm zmaga się z ogromnymi problemami. W tym celu rząd przygotował ustawę - tzw. „Tarczę antykryzysową”, która ma ułatwić firmom funkcjonowanie i pozwolić im przetrwać ten trudny czas. Dodatkowo dla firm, które chcą przyłączyć się do pomocy z walką z wirusem,...
Przygotowany przez rząd projekt nowelizacji specustawy dotyczącej walki z koronawirusem przewiduje kilka rozwiązań mających ułatwić pracodawcom stosowanie elastycznego czasu pracy. Portal Prawo.pl zwraca uwagę, że podobne zapisy już istnieją w Kodeksie Pracy, a zmiana może ograniczyć krąg podmiotów uprawnionych do ich stosowania.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764