logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nie chciał drukować dla fundacji LGBT. Sąd skazał go na 200 zł grzywny

   28.07.2016, przeczytano 957 razy

Łódzka prokuratura zgłosiła udział w postępowaniu, które toczy się przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa w sprawie o wykroczenie przeciw pracownikowi drukarni. Odmówił on - z powodu własnych przekonań - wykonania usługi zleconej przez jedną z fundacji LGBT.  


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nie-chcial-drukowac-dla-fundacji-lgbt.-sad-skazal-go-na-200-zl-grzywny,29430,artykul.html

Wyrok nakazowy w tej sprawie zapadł 21 czerwca. Sąd uznał m.in., że kto "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny" i nakazał pracownikowi zapłacić 200 zł na rzecz Skarbu Państwa.

Jak oceniał Paweł Knut, prawnik z Kampanii Przeciw Homofobii prowadzący sprawę, ten wyrok to dowód "że mimo wyłączenia w tzw. ustawie równościowej możliwości ochrony przed nierównym traktowaniem ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług, istnieją inne środki ochrony prawnej, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji osób LGBT".

W sprawie wyroku oświadczenie wydał minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Według niego "sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać". Ze względu na "konieczność ochrony interesu społecznego i podstawowych wolności obywatelskich, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował o przystąpieniu przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi do postępowania przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa". Celem jest "obiektywne rozpatrzenie złożonego wniosku o ukaranie, mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku" - napisano.

ban

Źródło: Kurier PAP

www.kurier.pap.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Słuszny wyrok, kara raczej symboliczna.

avatar użytkownika
,

A to ja przepraszam, to ja mam obowiazek obsługiwac niewygodnych klientów w własnym grajdole?

avatar użytkownika
,

oczywiście nie chodzi mi o LGBT wyprzedzając następne komentarze. Ale jak mam np. notorycznie niepłacącego klienta to też go mam obsłużyć bo należy do jakiejś tam grupy?  

avatar użytkownika
,

Sąd wskazał że chodziło o działanie umyślne i bez uzasadnionej przyczyny. Odmowę wykonania usługi klientowi który nie płaci jesteś w stanie uzasadnić.  

avatar użytkownika
,

Co z tym cytatem: "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny". Czy we własnej prywatnej, zarządzanej przeze mnie firmy, której jestem właścicielem mam obowiązek obsługiwać każdego? Chodzi o to "obowiązanie", zawsze wydawało mi się, że reguły obowiązujące w mojej firmie ustalam ja?

avatar użytkownika
,

Owszem, ale tylko w granicach obowiązującego w Polsce prawa. Nakaz równego traktowania podmiotów wynika wprost z Konstytucji, a także bardziej szczegółowych przepisów. Na przykład nierówne traktowanie kontrahentów było wielokrotnie przedmiotem postępowań UOKiK, Gdyby kolega refuzo miał rację zarzucając nam, że groziliśmy mu odmową wykonania usługi ze względu na jego przekonania, to mógłby nas skutecznie pociągnąć przed sąd czy UOKiK. Na szczęście refuzo racji nie ma :-)  

,

Odmowa świadczenia usługi, że względu na różnice światopoglądowe między klientem a wykonawcą jest nadużyciem.
Najbezpiecznej jest modelować klientelę ceną. Choć i ta strategia może być poddana w wątpliwość.
  

Najnowsze w tym dziale

Rozkwit handlu internetowego
Handel internetowy rośnie w siłę, a wraz z nim samonapędzająca się sprzedaż produktów oraz dynamiczny rozwój usług kurierskich. Prognozy przewidują niezachwianą korzyść z inwestycji w sklepy online, tym bardziej że z każdym kolejnym rokiem odnotowywane są wzrosty w zakresie wykorzystania Internetu do nabywania towarów. Zgodnie z danymi Eurostatu, w samym...
Specjaliści IT pracujących w modelu B2B zarabia ponad 10,5 tys. zł
Ponad 60% kobiet i ponad 70% mężczyzn pracujących jako specjaliści IT w oparciu o kontrakt B2B zarabia w Polsce powyżej 65 zł na godzinę, wynika ze zrealizowanego przez Ework Group badania polskiego rynku specjalistów IT, pierwszego tego typu na polskim rynku. Jednocześnie ponad 66% badanych deklaruje, że pracuje powyżej 160 godzin w miesiącu, co oznacza, że ich miesięczne...
Puls Biznesu o warszawskiej uchwale krajobrazowej

Uchwały krajobrazowe - stan prac: Puls Biznesu o warszawskiej uchwale krajobrazowej

Rada miasta st. Warszawy przyjęła uchwałę krajobrazową. Samorząd dał przedsiębiorcom czas na reakcję, potem będzie karać. Jak informuje dziennik "Puls Biznesu", firmy już szykują się do złożenia pozwu.
PIAP pisze do Ministra Finansów i proponuje nowe rozwiązanie w sprawie limitów
Zniesienie limitów na nieodpłatne przekazywanie upominków osobom trzecim to od lat oczko w głowie działań lobbingowych PIAP. Teraz pojawiła się kolejna szansa na poprawę sytuacji firm w tym obszarze, ale w zupełnie innym ujęciu prawnym. Izba wraz z Kancelarią TAX-LEX walczy o zniesienie obowiązku prowadzenia ewidencji upominków, ale nie tylko. Dużym wsparciem dla działań PIAP...
Najwięksi internetowi detaliści reklamowali noworoczne obniżki na poziomie do 70 proc. W rzeczywistości sięgnęły one średnio 9-12 proc.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764