logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nie chciał drukować dla fundacji LGBT. Sąd skazał go na 200 zł grzywny

   28.07.2016, przeczytano 1157 razy

Łódzka prokuratura zgłosiła udział w postępowaniu, które toczy się przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa w sprawie o wykroczenie przeciw pracownikowi drukarni. Odmówił on - z powodu własnych przekonań - wykonania usługi zleconej przez jedną z fundacji LGBT.  


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nie-chcial-drukowac-dla-fundacji-lgbt.-sad-skazal-go-na-200-zl-grzywny,29430,artykul.html

Wyrok nakazowy w tej sprawie zapadł 21 czerwca. Sąd uznał m.in., że kto "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny" i nakazał pracownikowi zapłacić 200 zł na rzecz Skarbu Państwa.

Jak oceniał Paweł Knut, prawnik z Kampanii Przeciw Homofobii prowadzący sprawę, ten wyrok to dowód "że mimo wyłączenia w tzw. ustawie równościowej możliwości ochrony przed nierównym traktowaniem ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług, istnieją inne środki ochrony prawnej, które pozwalają skutecznie przeciwdziałać dyskryminacji osób LGBT".

W sprawie wyroku oświadczenie wydał minister sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Według niego "sądy są zobowiązane strzec konstytucyjnej wolności sumienia, a nie ją łamać". Ze względu na "konieczność ochrony interesu społecznego i podstawowych wolności obywatelskich, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zdecydował o przystąpieniu przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi do postępowania przed Sądem Rejonowym dla Łodzi Widzewa". Celem jest "obiektywne rozpatrzenie złożonego wniosku o ukaranie, mając na względzie zasady wolności sumienia i zdrowego rozsądku" - napisano.

ban

Źródło: Kurier PAP

www.kurier.pap.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Słuszny wyrok, kara raczej symboliczna.

,

A to ja przepraszam, to ja mam obowiazek obsługiwac niewygodnych klientów w własnym grajdole?

,

oczywiście nie chodzi mi o LGBT wyprzedzając następne komentarze. Ale jak mam np. notorycznie niepłacącego klienta to też go mam obsłużyć bo należy do jakiejś tam grupy?  

avatar użytkownika
,

Sąd wskazał że chodziło o działanie umyślne i bez uzasadnionej przyczyny. Odmowę wykonania usługi klientowi który nie płaci jesteś w stanie uzasadnić.  

,

Co z tym cytatem: "umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany, podlega karze grzywny". Czy we własnej prywatnej, zarządzanej przeze mnie firmy, której jestem właścicielem mam obowiązek obsługiwać każdego? Chodzi o to "obowiązanie", zawsze wydawało mi się, że reguły obowiązujące w mojej firmie ustalam ja?

avatar użytkownika
,

Owszem, ale tylko w granicach obowiązującego w Polsce prawa. Nakaz równego traktowania podmiotów wynika wprost z Konstytucji, a także bardziej szczegółowych przepisów. Na przykład nierówne traktowanie kontrahentów było wielokrotnie przedmiotem postępowań UOKiK, Gdyby kolega refuzo miał rację zarzucając nam, że groziliśmy mu odmową wykonania usługi ze względu na jego przekonania, to mógłby nas skutecznie pociągnąć przed sąd czy UOKiK. Na szczęście refuzo racji nie ma :-)  

,

Odmowa świadczenia usługi, że względu na różnice światopoglądowe między klientem a wykonawcą jest nadużyciem.
Najbezpiecznej jest modelować klientelę ceną. Choć i ta strategia może być poddana w wątpliwość.
  

Najnowsze w tym dziale

Z najnowszego globalnego rankingu sporządzonego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield wynika, że nowojorska Piąta Aleja, gdzie czynsze sięgają średnio 2000 USD/st. kw./rok (21 076 EUR/mkw./rok), ponownie została najdroższą ulicą handlową świata.
Co po pracy zdalnej? Kolejne innowacje w świecie pracy
Ostatnie lata przyniosły wiele zmian na rynku pracy. Praca zdalna, jeszcze niedawno będąca rzadkością, jest stałym elementem życia wielu firm. Jakie inne rozwiązania mogą wkrótce zyskać na popularności? Polacy chętnie korzystaliby z 4-dniowego tygodnia pracy - zachęciłby on do rekrutacji 79% badanych Pracuj.pl. To model, który jest testowany w wielu państwach....
Pogarszająca się kondycja ekonomiczna polskich konsumentów znajduje odzwierciedlenie nie tylko w utrzymujących się przewidywaniach dotyczących rosnących cen produktów. Trudną sytuację widać również w nastawieniu do najistotniejszych wydatków. Większość Polaków podchodzi do nich ostrożnie, np. oszczędnie wybierając przystępne i proste posiłki, a także nie decydując się...
Wartość oszczędności i zarobków Polaków topnieje w tempie niewidzianym od ćwierćwiecza
Sytuacja finansowa Polaków staje się coraz trudniejsza. Ceny towarów i usług rosną coraz szybciej, uciekając wzrostowi wynagrodzeń, a oszczędności tracą na wartości lub są wykorzystywane do zaspokojenia bieżących potrzeb. Dodatkowo rynkowe stopy procentowe podnoszą raty kredytów hipotecznych. – Z perspektywy danych statystycznych polskie...
Firmy z sektora MŚP zajmujące się sprzedażą B2B, przyznają, że w ostatnich miesiącach podniosły ceny towarów i usług. Średni deklarowany wzrost cen to 21 proc. Jednocześnie sprzedający skarżą się na spadek liczby zamówień oraz na to, że klienci częściej opóźniają płatności – wynika z badania NFG „Zakupy firmowe”. Najbardziej...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764