logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Niemal 700 tys. przedsiębiorców bez prawa do dodatkowego zasiłku na dziecko

  PR 23.03.2020, przeczytano 184 razy

Brak ubezpieczenia chorobowego uniemożliwia otrzymanie 14-dniowego zasiłku opiekuńczego na dziecko w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły. Według portalu Prawo.pl takiego ubezpieczenia nie ma wielu przedsiębiorców.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/niemal-700-tys.-przedsiebiorcow-bez-prawa-do-dodatkowego-zasilku-na-dziecko,386203,artykul.html

14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko został wprowadzony w związku z zamknięciem m.in. szkół i przedszkoli z powodu epidemii koronawirusa (na mocy art. 4 ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 roku). Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe dla osób wykonujących pracę nakładczą, zleceniobiorców czy np. osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym wielu właścicieli firm z niego rezygnuje.

- Przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną, bo jest ona obowiązkowa, a na chorobowej, która jest dobrowolna, bardzo często oszczędzają. Z reguły zaczynają ją płacić dopiero wtedy, gdy popadają w chorobę – potwierdza Joanna Torbé, adwokat z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Według danych, jakie Prawo.pl otrzymało z ZUS - na dzień 31 stycznia 2020 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaciło 1 948,5 tys. przedsiębiorców, a na ubezpieczenie chorobowe – 1 286,9 tys. osób.

Przedsiębiorcy mogą zacząć pobierać zasiłek już następnego dnia po złożeniu wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym. Ten wniosek nie może być jednak złożony z datą wsteczną.

- Jeśli przykładowo złożą go dziś, to już od jutra nabywają prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko. Muszą tylko pamiętać, że nie dostaną go na 14 dni, bo ten dodatkowy zasiłek jest przyznawany na okres zamknięcia żłobków, szkół i przedszkoli, czyli póki co na okres od 12 do 25 marca – podkreśla mec. Joanna Torbé.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Chcielibyśmy widzieć „światełko w tunelu” – Beata Kozyra – prezes zarządu Polskiej Izby Przemysłu Targowego – tak mówi o rozwiązaniach, jakie pojawiają się w nowej wersji Tarczy Antykryzysowej. Jej zdaniem, stanowią one kolejny krok we właściwym kierunku, ale wciąż niewystarczający, aby zapewnić branży  funkcjonowanie i szybki...
Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej wnioskują do Ministra Finansów o wydłużenia terminów zwrotów podatków. Cytowani przez Prawo.pl eksperci twierdzą, że ta zmiana może negatywnie wpłynąć na działalność firm.
Pracodawca, który ma uzasadnione podejrzenie, że pracownik po kwarantannie nadal choruje na Covid-19, ma obowiązek go odizolować i odesłać do domu, zalecając kontakt z Sanepidem lub teleporadę lekarską.
Volkswagen produkuje osłony chroniące twarz techniką druku 3D
Reagując na potrzeby związane z pandemią koronawirusa koncern Volkswagen rozpoczął produkcję metodą druku 3D mocowań do osłon zabezpieczających twarz. Odbywa się to w ramach wspólnej inicjatywy z Airbusem i serwisem „Mobility goes Additive” zajmującym się techniką druku 3D, w którą angażuje się około 250 firm. Mocowania opracowane przez Airbausa będą wykorzystane w...
Barometr rynku pracy LMC - COVID-19
LMC – właściciel aplikacji Praca za Rogiem – zapytał jej użytkowników o to, jak zmieniła się ich sytuacja zawodowa w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764