logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Niemal 700 tys. przedsiębiorców bez prawa do dodatkowego zasiłku na dziecko

  PR 23.03.2020, przeczytano 368 razy

Brak ubezpieczenia chorobowego uniemożliwia otrzymanie 14-dniowego zasiłku opiekuńczego na dziecko w związku z zamknięciem żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola czy szkoły. Według portalu Prawo.pl takiego ubezpieczenia nie ma wielu przedsiębiorców.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/niemal-700-tys.-przedsiebiorcow-bez-prawa-do-dodatkowego-zasilku-na-dziecko,386203,artykul.html

14-dniowy zasiłek opiekuńczy na dziecko został wprowadzony w związku z zamknięciem m.in. szkół i przedszkoli z powodu epidemii koronawirusa (na mocy art. 4 ust. 1 ustawy z 2 marca 2020 roku). Przysługuje on rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia i są objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Takie ubezpieczenie nie jest obowiązkowe dla osób wykonujących pracę nakładczą, zleceniobiorców czy np. osób prowadzących działalność gospodarczą. W związku z tym wielu właścicieli firm z niego rezygnuje.

- Przedsiębiorcy płacą składkę zdrowotną, bo jest ona obowiązkowa, a na chorobowej, która jest dobrowolna, bardzo często oszczędzają. Z reguły zaczynają ją płacić dopiero wtedy, gdy popadają w chorobę – potwierdza Joanna Torbé, adwokat z Kancelarii Adwokackiej Joanna Torbé & Partnerzy, ekspert BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Według danych, jakie Prawo.pl otrzymało z ZUS - na dzień 31 stycznia 2020 r. składkę na ubezpieczenie zdrowotne płaciło 1 948,5 tys. przedsiębiorców, a na ubezpieczenie chorobowe – 1 286,9 tys. osób.

Przedsiębiorcy mogą zacząć pobierać zasiłek już następnego dnia po złożeniu wniosku o objęcie ubezpieczeniem chorobowym. Ten wniosek nie może być jednak złożony z datą wsteczną.

- Jeśli przykładowo złożą go dziś, to już od jutra nabywają prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko. Muszą tylko pamiętać, że nie dostaną go na 14 dni, bo ten dodatkowy zasiłek jest przyznawany na okres zamknięcia żłobków, szkół i przedszkoli, czyli póki co na okres od 12 do 25 marca – podkreśla mec. Joanna Torbé.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Zbliżamy się do wprowadzenia drugiej z ogłoszonych przez rząd na 2024 rok podwyżek płacy minimalnej. Jak radzą sobie pracodawcy oraz pracownicy po pierwszej, styczniowej podwyżce? Czy są przygotowani na kolejną?
Popularność marek własnych jest coraz większa. Wartość tego sektora na polskim rynku wzrosła o 19 proc. rdr. i w 2023 r. przekroczyła 50 mld złotych. Ponadto 27 proc. konsumentów deklaruje, że w ciągu najbliższych 6 miesięcy chce kupować jeszcze więcej takich produktów. Kluczowym argumentem dla nabywców są konkurencyjne ceny, przy jednoczesnym...
Pokolenie Z chce zbierać punkty i wymieniać je na kupony promocyjne
Jak pokazują dane, klienci doceniają benefity, jakie zapewniają im programy lojalnościowe. To narzędzie marketingowe to też korzyść dla przedsiębiorców, którzy zyskują sposób na zaangażowanie swoich klientów. Proponując im dedykowane benefity przy zakupach, mogą zatrzymać klienta na dłużej, także młodego pokolenia, uchodzącego za niezbyt...
Raport „Żyjesz w phygitalu, choć o tym nie wiesz. Jak Polacy korzystają z technologii łączących światy online i offline?” opracowany przez firmę doradczo-technologiczną Future Mind, poświęca dużo uwagi temu, jakie podejście do technologii ma generacja silvers . Jak pokazują wnioski zawarte w raporcie, coraz więcej starszych osób styka się z...
Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Tak deklaruje 41,3% respondentów. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów, bo 39,7%. Z kolei 28,2% ankietowanych niepokoi podnoszenie składek zusowskich. Badanie też pokazuje, że uczestnicy sondażu...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764