logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Niemal 9 na 10 przedsiębiorców spodziewa się strat w wyniku Polskiego Ładu

  PR 26.05.2021, przeczytano 696 razy
ilustracjastrzałka

Aż 87% przedsiębiorców deklaruje, że zmiany zapowiadane w Polskim Ładzie będą dla ich firm niekorzystne – wynika z badania firmy inFakt. Zmiana składki ZUS spowoduje wzrost kosztów w zakresie składki zdrowotnej u 85% badanych. Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym zapłacą prawie 4 tysiące więcej w skali roku.  


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/niemal-9-na-10-przedsiebiorcow-spodziewa-sie-strat-w-wyniku-polskiego-ladu,391629,artykul.html

Założenia Polskiego Ładu to w ostatnich tygodniach jeden z głównych tematów poruszanych przez media. Nie dziwi więc, że aż 70% przedsiębiorców badanych przez firmę inFakt zdążyła, choćby pobieżnie, zapoznać się z planowanymi zmianami. Co piąty respondent deklaruje nawet, iż zrobił to bardzo dokładnie. Jak ankietowani przedsiębiorcy oceniają Polski Ład?

Wyższy ZUS dla lepiej zarabiających

Aż 85% respondentów szacuje, że w wyniku zmian ich składki zdrowotne wzrosną. Zaledwie 2% badanych przewiduje spadek kosztów przeznaczanych na ubezpieczenie zdrowotne. Co dziesiąty ankietowany jeszcze nie wie, jakie konsekwencje będą mieć dla niego wprowadzone zmiany.

Dr Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego zauważa, że na zmianach stracą głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, które i tak ucierpiały już w wyniku pandemii.

– To dzięki polskim firmom gospodarka nie stanęła mimo kolejnych lockdownów. To firmy poniosły koszty dostosowywania się do wyśrubowanych reżimów sanitarnych. Małe i średnie przedsiębiorstwa ucierpiały najbardziej przez obostrzenia i dziurawy system tarcz antykryzysowych. Pojawiają się zapowiedzi kolejnego planu strategicznego, który bynajmniej nie uspokaja sytuacji, a raczej wprowadza element ryzyka wzrostu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale też niepewności, że to jeszcze nie koniec nowości i że kierunek tych zmian bynajmniej nie jest wspierający. Jest to najgorszy możliwy moment, bo przecież właśnie teraz warto zacząć planować inwestycje i kolejne ekspansje na postpandemicznym, nieco wyposzczonym rynku.

Niższe podatki? Nie dla każdego

38% badanych przedsiębiorców szacuje, że proponowane przez Polski Ład zmiany w opodatkowaniu przyczynią się do wzrostu podatków płaconych przez ich firmy. Wynika to głównie z braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku.

ilustracjastrzałka

„Metody” na Polski Ład – optymalizacja podatków i podniesienie cen

Prawie połowa badanych przedsiębiorców w odpowiedzi na zapowiadane zmiany będzie próbować obniżać koszty poprzez optymalizację podatków. Co czwarty ankietowany planuje podnieść ceny swoich produktów lub usług. Blisko 30% respondentów zadeklarowało przewidywaną zmianę w formie prowadzenia działalności (założenie spółki, likwidacja, zawieszenie).

ilustracjastrzałka

– Jak widać, już na etapie zapowiedzi plan ten generuje impuls inflacyjny i ogranicza naturalną w sytuacji ożywienia koniunktury chęć rozwijania działalności gospodarczej – wskazuje Czarczyńska

Czy założenia Polskiego Ładu wejdą w życie?

Blisko ¾ badanych przedsiębiorców przewiduje, że zmiany zapowiadane w Polskim Ładzie wejdą w życie, chociaż częściowo (29% uważa, że proponowane zmiany dla firm zostaną wprowadzone w całości). Tylko 3% ankietowanych sądzi, że propozycje rządu nie wejdą w życie. Zdaniem Czarczyńskiej założenia Polskiego Ładu nie są ostateczne i reakcja ze strony społeczeństwa i przedsiębiorców może doprowadzić do zmiany niektórych rozwiązań.

– Jeszcze nie jest za późno. Widać, że pod presją społeczną udaje się wymusić modyfikacje szczegółowych rozwiązań, więc tym bardziej trzeba zabierać głos i walczyć o równe reguły gry i przewidywalność warunków. Chodzi także o ekwiwalentność podatkową, czyli zapewnianie przez państwo świadczenia usług publicznych na godnym poziomie bez marnowania naszych pieniędzy.

Źródło: inFakt

www.infakt.pl

Dodatkowe informacje:

Badanie zostało zrealizowane w maju 2021 przez firmę inFakt na próbie 2303 przedsiębiorców.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale br. ruch w galeriach spadł o blisko 5% rdr. Natomiast odwiedzających było o niecały 1% mniej niż rok wcześniej. Częstotliwość wizyt zmniejszyła się rok do roku o ponad 4%, za to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. Ostatnio był średnio dłuższy o ponad 2...
Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?
Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć elektronicznie? Jest projekt ustawy, który usuwa archaiczny nakaz zachowania formy pisemnej, obowiązujący od 2000 roku . Oszczędności z wyeliminowania papierowych umów leasingu mogą wynieść ok. 15 mln zł rocznie – szacuje Carsmile.
Co Polacy kupują przez internet? Trendy w e-commerce
Klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania w sieci, są w niej coraz aktywniejsi. W konsekwencji z roku na rok w wielu kategoriach poziom wydatków rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się także wartość polskiego rynku e-commerce.
Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce?
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą...
Odczyt Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 52,6 pkt. i jest o 0,1 pkt. wyższy w ujęciu kwartalnym i o 4,9 pkt. wyższy w ujęciu rocznym. Obecnie odnotowana wartość to najwyższy wynik od II kwartału 2021 roku (52,8 pkt.), a w ostatnich pomiarach zauważalny jest systematyczny wzrost wartości wskaźnika Barometru. Eksperci EFL zwracają także uwagę na rosnący już od roku...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764