
Inscription Project: Victoria to z założenia podróżujący projekt. Kolejna odsłona, tym razem w przestrzeni Traffic Design będzie jego rozwinięciem. Głównym elementem działania jest 47-letni napis VICTORIA, zdemontowany z hotelu Sofitel Warsaw Victoria w 2011 roku, zaprojektowany przez Romana Duszka. Zapraszamy na wernisaż 31.03.2023 o godzinie 20:00.
Oryginalny, 20 metrowy warszawski kaseton z 1976 roku możecie oglądać w witrynie Traffic Design. Antywojenny charakter działania wywodzi się wprost z historii powstania napisu, a w szczególności litery „V”. Projekt aktualizuje ten przekaz. Niezmiennie elementem są nagrania słowa “Victoria” wypowiadane przez osoby doświadczające uchodźctwa z różnych krajów, ludzi cierpiących ze względu na otaczające nas wojny. Będą tym razem towarzyszyć dźwiękowej interwencji - sygnału, którą będzie można usłyszeć w przestrzeni miasta od 30-31 marca.
- Podczas rozmowy z Romanem Duszkiem kluczowy okazał się wątek litery V. Podczas II wojny światowej okupanci zmienili nazwę obecnego Placu Piłsudskiego na Adolf Hitler Platz. Na Placu była umieszczona mównica w kształcie litery V. To ona utkwiła w głowie młodego Duszka. Jako dorosły projektant zajmujący się kompleksowo designem nowoczesnego hotelu, znajdującego się tym razem przy Placu Zwycięstwa, postanowił wpisać w literę V warszawską Syrenkę, jako symbol zwycięstwa nad nazizmem. - wspomina twórca projektu Stefan Kornacki
Odsłona projektu w Gdyni to również nowy, interaktywny mapping przygotowywany razem z Saskią Wojtalewicz. Multimedialna wystawa będzie też okazją do premiery dokumentacji z 2022 roku - przestrzeń wypełni muzyka Hani Rani oraz Piotra Rosztajna. Artystyczną interwencję przygotowuje Jacek Wielebski, a historię napisu przybliży wywiad nagrany z Romanem Duszkiem.
- VICTORIA to jeden z symboli Warszawy. W połowie lat 70. Roman Duszek dostał zlecenie na opracowanie znaku graficznego oraz oznaczeń komunikacji przestrzennej dla nowo powstającego hotelu Victoria. Od powstania w 1976 roku hotel był dla wielu nieosiągalnym symbolem luksusu i prosperity pogrążonej w biedzie i szarości Polsce. W 2011 napis został zdemontowany. W 2015 roku kaseton pojawił się w nowej roli na LUMINA FESTIVAL w Cascais w Portugalii, następnie „Things to come” w Palacio Belmonte (Lizbony 2016), wystawie „Go Home” w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu (2017). - mówi Stefan Kornacki, autor projektu
O Inscription Project
Główna idea projektu Stefana Kornackiego to działanie przy pomocy odzyskanych napisów, neonów i kasetonów. To sztuka w przestrzeni miejskiej, happening, reportaż, instalacja. Wydarzenia pojawiają się w różnych kontekstach, kreują nowe pola znaczeniowe. Projekt realizowany od 2009 roku m.in w Polsce, Tallinnie, Kijowie, Lizbonie, Dubaju.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Gdynia.
Źródło: Stowarzyszenie Traffic Design