Grupa AR Packaging wprowadziła na rynek nową tacę gazoszczelną, bazującą na technologii stworzonej wspólnie ze Stora Enso. Jest to część innowacyjnego opakowanie do chłodzonej żywności, wykonana ze sprasowanego kartonu.
Zastosowane w tej innowacyjnej tacy rozwiązanie, dedykowane jest wyrobom opakowaniowym wykonanym ze sprasowanego kartonu i nosi nazwę MAP (modified atmosphere packaging). W jego tworzeniu połączono doświadczenia Stora Enso w dziedzinie materiałów odnawialnych oraz CC Pack (jednej z firmy należących do AR Packaging) w zakresie produkcji tacek na żywność. Ma ono stanowić ekonomicznie uzasadnioną i proekologiczną alternatywę dla produktów plastikowych. W procesie jej wytwarzania duży udział mają bowiem surowce odnawialne, a sama tacka jest – jak podkreśla producent – atrakcyjna pod względem wizualnym i dotykowym. Jest ona produkowana z zastosowaniem nowej technologii prasowania, a zastosowanym tu bazowym materiałem jest karton barierowy Trayforma firmy Stora Enso.
- Z radością odnotowujemy wprowadzenie na rynek tego nowego rozwiązania opakowaniowego, będącego rezultatem współpracy z CC Pack. Nowa tacka, dzięki wysokiej zawartości surowca odnawialnego, jest proekologiczną opcją dla chłodzonej żywności – segmentu rynkowego dotychczas zdominowanego przez tworzywa sztuczne. Jest to z pewnością przełom, który wzbudzi duże zainteresowanie wielu przedsiębiorstw z branży spożywczej, poszukujących bardziej proekologicznych rozwiązań – mówi Henna Paakkonen-Alvim, wiceprezes ds. innowacji Stora Enso Consumer Board.
- Rosnące zapotrzebowanie na opakowania przyjazne dla środowiska doprowadziło do intensywnych prac nad gazoszczelną tacką kartonową. Wykonaliśmy ogrom pracy, by wspólnie ze Stora Enso ją opracować. Jej kształt został zoptymalizowany w kontekście ścisłego pakowania produktu, co jednocześnie wydłuża okres jego przechowywania na półce sklepowej nawet do 18 dni, w zależności od rodzaju znajdującej się w środku żywności. Tym samym wychodzimy naprzeciw wymaganiom stawianym opakowaniom do szerokiego spektrum chłodzonych produktów spożywczych takich jak świeże mięso i drób, mięso przetworzone, sery czy gotowe posiłki – dodaje Åke Larsson, dyrektor zarządzający CC Pack.
Kartonowe tacki są dostarczane wraz ze specjalnym materiałem je przykrywającym i pozwalającym nadać opakowaniu właściwy kształt. Stanowi on jednocześnie właściwe zabezpieczenie znajdujących się wewnątrz produktów spożywczych. Są one wytwarzane przez CC Pack, zaś materiał pokryciowy dostarcza Flextrus – obie firmy znajdują się w Szwecji i należą do grupy AR Packaging. Obecnie nowe tacki są testowane w warunkach produkcyjnych przez kilku wiodących, europejskich dostawców chłodzonej żywności.
Dla Stora Enso udział w tym przedsięwzięciu wpisuje się w jej filozofię wspierania bioekonomii i transformacji w kierunku bycia firmą bazującą na surowcach odnawialnych. Już teraz skandynawski koncern jest jednym z czołowych w skali świata dostawców proekologicznych rozwiązań w obszarze opakowań, biomateriałów, konstrukcji drewnianych oraz papieru. Motto, jakie przyświeca Stora Enso w jej działalności, podkreśla fakt, że wszystko co obecnie produkowane jest z materiałów bazujących na surowcach kopalnych, w przyszłości może być produkowane z drzew.
AR Packaging to jedno z czołowych europejskich przedsiębiorstw działających w segmencie opakowań, z rocznymi przychodami ze sprzedaży w wysokości 600 mln euro, zatrudniające 3300 pracowników w 19 zakładach wytwórczych zlokalizowanych w 11 krajach. W skład grupy AR Packaging wchodzą specjalistyczne firmy: A&R Carton, Flextrus, CC Pack, SP Containers oraz ÅR Packaging Digital. Jej siedziba znajduje się w Lund w Szwecji. Misją firmy jest oferowanie szerokiego spektrum rozwiązań w obszarze opakowań kartonowych oraz giętkich o dużej wartości dodanej. Kierownictwo grupy zakłada dalszy rozwój grupy, realizowany zarówno w drodze wzrostu organicznego, jak też poprzez ewentualne akwizycje.
CC Pack, stanowiący część AR Packaging, to jeden z europejskich liderów rynkowych w dziedzinie sprasowanych tacek kartonowych. Większość wytwarzanego przez firmę asortymentu jest eksportowana do znaczących producentów żywności oraz właścicieli marek z różnych krajów Europy. Z uwagi na specyfikę produkcji, firma stara się utrzymywać najwyższe standardy, dotyczące wykonywanych tu opakowań żywnościowych, zapewniając jednocześnie wysokie ich wolumeny i efektywnie zarządzając zasobami. Zakład produkcyjny CC Pack znajduje się w Szwecji i zatrudnia 45 wykwalifikowanych pracowników.
Flextrus, również należący do AR Packaging, to jeden z liderów w dziedzinie opakowań giętkich w Europie Północnej, posiadający w swojej ofercie przyjazne dla środowiska materiały, wykorzystywane w produkcji opakowań na żywność i środki opieki medycznej. Jak zapewnia firma, stara się ona w zorganizowany sposób uczestniczyć w rozwoju swoich klientów, ściśle z nimi współpracując. Flextrus zatrudnia 320 pracowników w czterech zakładach produkcyjnych w Szwecji oraz jednym w Wielkiej Brytanii.
Źródło: Stora Enso Polska Sp. z o.o.