logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nowe inwestycje drukarni Poligrafia Kłyszewski Połosak z Otwocka

  PR 04.05.2009, przeczytano 5282 razy
ilustracjastrzałka

Ostatnie miesiące nie są łatwym okresem dla firm z branży poligraficznej. Sytuacja na rynkach finansowych spowodowała, że wiele z nich musiało odłożyć w czasie zaplanowane zakupy sprzętowe.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nowe-inwestycje-drukarni-poligrafia-klyszewski-polosak-z-otwocka,8862,artykul.html

Jednak wśród polskich drukarń są przedsiębiorstwa, które postanowiły wykorzystać ten niełatwy czas na inwestycje w nowoczesny park maszynowy i wyprzedzenie konkurencji pod względem technologicznym. Jednym z nich jest Poligrafia Sp. j. Kłyszewski Połosak z podwarszawskiego Otwocka, w której w ostatnim czasie rozpoczęły pracę pełnoformatowa 5-kolorowa maszyna arkuszowa KBA Rapida 105 Universal-5+L ALV2 i termiczny system CtP Kodak Magnus 800 Quantum.

Poligrafia Sp.j. Kłyszewski Połosak istnieje od 1990 roku i zajmuje się przede wszystkim drukowaniem i obróbką końcową druków akcydensowych – folderów, ulotek, broszur, teczek, kalendarzy, a także opakowań, stendów, etykiet oraz produktów wymagających nietypowych prac introligatorskich. Drukarnia, zatrudniająca około 30 osób w dwóch lokalizacjach, na stałe współpracuje z setką klientów, z których większość stanowią agencje reklamowe. W ostatnich miesiącach park sprzętowy firmy został powiększony o dwa nowoczesne urządzenia, które pozwoliły jej realizować produkcję w pełnym formacie, dotychczas nieobecnym w drukarni. Mówi Grzegorz Kłyszewski, współwłaściciel firmy: Dzięki instalacji maszyny KBA Rapida 105 Universal-5+L ALV2 i nieco później – systemu CtP Kodak Magnus 800 Quantum – weszliśmy w zupełnie nowy dla nas segment rynkowy. Wcześniej uznaliśmy, że dotychczasowa konkurencja z innymi drukarniami półformatowymi i wyniszczająca wojna cenowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Oba zakupy okazały się strzałem w dziesiątkę i pozwoliły nie tylko obsłużyć dotychczasowych klientów zakresie prac w formacie B1, ale też przyciągnęły do drukarni zupełnie nowych zleceniodawców. Dość powiedzieć, że po instalacji nowej maszyny drukującej nasze obroty wzrosły o blisko 30%.

Zainstalowana w firmie Poligrafia maszyna to 5-kolorowa KBA Rapida 105 Universal-5+L ALV2 z wieżą lakierującą i dwoma segmentami przedłużonego wykładania, wyposażona w suszarkę IR i systemy nadmuchu gorącego powietrza. Urządzenie zadrukowuje podłoża o formacie od 360 x 520 do 720 x 1050 mm (maksymalne pole zadruku wynosi 710 x 1030 mm) z prędkością do 15 tys. ark./h i pozwala na zastosowanie materiałów o maksymalnej grubości 1,2 mm; w tym przypadku wykorzystywany jest pakiet CX do zadrukowywania tektury. Andrzej Połosak, drugi ze współwłaścicieli drukarni, zaznacza, że ten ostatni parametr pozwolił firmie na wejście w nowe segmenty produkcji takie jak opakowania czy stendy reklamowe w większym formacie, które z miesiąca na miesiąc stanowią coraz większy procent realizowanych tu zleceń: Warto również wspomnieć o licznych systemach automatyzujących pracę, w jakie wyposażona jest nasza nowa maszyna – mówi. – Są wśród nich m.in. system automatycznej zmiany płyt, systemy automatycznego mycia wałków i cylindrów dociskowych, system DensiTronic, system automatycznego pasowania oraz moduł CIPLink, pozwalający na połączenie maszyny z działem prepress. Obecnie pracujemy nad połączeniem w ramach jednej sieci obu wykorzystywanych przez nas maszyn KBA (od 2002 roku pracuje tu także półformatowa KBA Rapida 74-4) i systemu CtP firmy Kodak. Mamy nadzieję, że dzięki temu w jeszcze większym stopniu uda nam się usprawnić produkcję.

Grzegorz Kłyszewski podkreśla, że już po kilku miesiącach eksploatacji nowa maszyna obsługuje ok. 50% przyjmowanych przez drukarnię zleceń i można mówić o niej w samych superlatywach: Podejmując decyzję o zakupie nowej maszyny kierowaliśmy się kilkoma względami. Po pierwsze znaliśmy już zalety technologii KBA, pracując przez kilka lat z maszyną półformatową. Po drugie, bardzo chwalimy sobie serwis KBA, którego błyskawiczny czas reakcji jest dla nas kluczowy. Po trzecie wreszcie zaproponowano nam bardzo atrakcyjne warunki jej zakupu i gwarancję „spięcia” z już używaną Rapidą 74.

Wkrótce po uruchomieniu maszyny KBA Rapida 105 Universal okazało się, że niezbędne będą także inwestycje w nowoczesną przygotowalnię. Mówi Andrzej Połosak: Biorąc pod uwagę jej wydajność i możliwości, także w zakresie jakości, uznaliśmy, że stosowana dotychczas przygotowalnia oparta na technologii CtF jest niewystarczająca; zwłaszcza, że dysponowaliśmy jedynie urządzeniem w formacie B2. Pojawienie się nowej maszyny spowodowało też skokowy wzrost liczby zamówień w formacie B1. Dlatego bardzo szybko zapadła decyzja o zakupie własnego pełnoformatowego systemu CtP. Po przeprowadzaniu analizy rynkowej wybór padł na termiczną naświetlarkę Magnus 800 Quantum firmy Kodak pracującą w technologii Squarespot.

System został zainstalowany w marcu br. i już dziś do większości realizowanej przez Poligrafię produkcji są stosowane wykonywanie w nim cyfrowe płyty CtP. Urządzenie, połączone online z wywoływarką, pracuje z prędkością 15 płyt B1/h i oferuje możliwość dalszej rozbudowy (zarówno w zakresie automatyzacji jak i wydajności), wraz z rosnącymi potrzebami zakładu. Jego ważną funkcją jest PrintLink, moduł generujący pliki PPF, umożliwiający wstępne ustawianie kałamarzy farbowych w obu maszynach drukujących KBA.

Z uwagi na ostatnie zakupy sprzętowe szefowie drukarni myślą o dalszym rozwoju, nie tylko w zakresie rozwiązań technologicznych. W związku z zakupem maszyny i systemu CtP w formacie B1 chcielibyśmy skompletować linię pełnoformatową do produkcji opakowań, a więc dokupić maszyny do dalszej obróbki. Nasze tegoroczne plany zakładają też inwestycję w nowoczesny budynek biurowo-produkcyjny, który stanie obok obecnej siedziby zakładu. Dzięki temu uda nam się przenieść do Otwocka część produkcji introligatorskiej, wykonywanej obecnie w naszej drugiej lokalizacji, w Michalinie. Mamy nadzieję, że w tych niełatwych czasach uciekniemy do przodu i gdy „kryzys” nas już opuści, będziemy właściwie przygotowani na konkurowanie z innymi, podobnie wyposażonymi pod względem technologicznym drukarniami z Polski – konkluduje Grzegorz Kłyszewski.

Źródło: KBA-Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Epson patronem kategorii „Etykieta Cyfrowa” w Art of Packaging 2025
Epson dołącza do grona partnerów prestiżowego konkursu Art of Packaging, obejmując patronat nad nową kategorią: Etykieta cyfrowa. To wyjątkowe wyróżnienie ma na celu uhonorowanie projektów, które łączą kreatywność, funkcjonalność oraz jakość druku na najwyższym poziomie – czyli dokładnie to, co od lat promują technologie Epson.
Sharp Synappx Cloud Print dla MŚP
Sharp Synappx Cloud Print to nowoczesne, oparte na chmurze rozwiązanie do zarządzania drukiem, stworzone z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. Rob Davis, Solutions & Services Business Manager w Sharp Europe, dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat kluczowych funkcji usługi, korzyści, jakie oferuje ona użytkownikom końcowym oraz planów na przyszłość....
Przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi, obchodzony w tym roku pod hasłem „Nasza Siła, Nasza Planeta”, stał się dla Stora Enso okazją do przypomnienia realizowanych przez nią działań na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla firma w specjalnym komunikacie prasowym, jej misją jest zastępowanie materiałów nieodnawialnych produktami...
Wielkoformatowa Rapida 164-7-LTTL ALV 3 dla DS Smith [WYWIAD]
W ubiegłym roku firma DS Smith – globalny producent zrównoważonych opakowań z tektury falistej, zrealizował wielomilionowe inwestycje w rozbudowę i unowocześnienie parków sprzętowych w swoich zakładach na rynku polskim. Wśród zakupionych maszyn znalazła się m.in. wielkoformatowa Rapida 164-7-LTTL ALV 3 firmy Koenig & Bauer. Dołączyła ona do...
Ponad 170 uczestników Students Open House w Mark Andy
Dużym sukcesem zakończyło się spotkanie z cyklu Students Open House, zorganizowane dorocznie przez firmę Mark Andy w jej Centrum Technologicznym w Warszawie. Wydarzenie, jakie odbyło się 11 kwietnia, zgromadziło rekordową liczbę uczestników tego typu spotkań. Wzięło w nim udział ponad 170 studentów i uczniów kierunków poligraficznych oraz...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764