logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Nowelizacja zasad zgłaszania znaków towarowych w UE

  PR 06.10.2017, przeczytano 583 razy

1 października 2017r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej (EUTM). Rozporządzenie zmieni niektóre zasady rejestracji unijnych znaków towarowych w Europejskim Urzędzie ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a także wprowadzi nowe rodzaje i kategorie oznaczeń.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/nowelizacja-zasad-zglaszania-znakow-towarowych-w-ue,34011,artykul.html

Najważniejszą zmianą jest zniesienie wymogu przedstawiania graficznego oznaczeń. Po 30 września 2017 r. oznaczenia mogą być przedstawiane w dowolnej formie pod warunkiem, że dany sposób przedstawienia jest jasny, precyzyjny, samodzielny, łatwo dostępny, zrozumiały, trwały i obiektywny. Jest to związane z dopuszczeniem do rejestracji typów znaków towarowych, które można przedstawić wyłącznie w formie elektronicznej. Chodzi o znaki multimedialne, znaki ruchowe i hologramy, w przypadku których do wniosku dołączany będzie film wideo ukazujący ruch lub zmianę położenia w znaku bądź plik audiowizualny zawierający kombinację obrazu i dźwięku.

Zdaniem EUIPO zmiany zwiększą przejrzystość rejestru znaków towarowych UE i ułatwią jego przeszukiwanie. EUIPO liczy również na zmniejszenie ilości sprzeciwów wobec rejestracji znaków towarowych wnoszonych ze względów formalnych.

Od 1 października 2017 r. pojawi się także w systemie znaków UE nowa kategoria oznaczeń – tzw. znaki certyfikujące UE. Znak certyfikujący UE ma przede wszystkim służyć zagwarantowaniu określonych cech oznaczonych nim towarów i usług. Dlatego wnioskując o niego należy przedłożyć tzw. Regulamin używania unijnego znaku certyfikującego wskazujący osoby uprawnione do jego używania, właściwości, które mają być certyfikowane znakiem, sposób ich badania przez organ certyfikujący, sposób nadzorowania używania znaku oraz warunki używania znaku, w tym sankcje. Ma to zagwarantować, że towary i usługi opatrzone znakiem certyfikującym są zgodne z konkretnym standardem określonym w regulaminie a właściciel znaku certyfikującego jest odpowiedzialny za jego kontrolowanie. Znak certyfikujący UE podlega dwóm istotnym ograniczeniom - jego właścicielem nie może być osoba prowadząca działalność związaną z dostawą towarów i usług rodzaju objętego certyfikatem, a także nie może on służyć do odróżniania towarów lub usług objętych znakiem certyfikującym pod względem pochodzenia geograficznego.

- Zmiany wchodzące wkrótce w życie dadzą przedsiębiorcom do ręki kolejne narzędzia rozszerzające możliwości ochrony wyłącznej oznaczeń - komentuje Magdalena Maksimowska, rzecznik patentowy z kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi. - Co więcej, dużo łatwiej będzie teraz zgłosić do rejestracji znaki nietypowe, których zastrzeżenie dotychczas generowało problemy techniczne związane z przedstawieniem znaku. Nowe oznaczenia będą atrakcyjne dla przedsiębiorców z wielu branż, np. dla twórców aplikacji na smartfony, oprogramowania komputerowego, lub firm fonograficznych. A dzięki pomocy profesjonalnego pełnomocnika nowelizacja przepisów pozwoli przedsiębiorcom wykorzystać zmiany z maksymalną korzyścią dla ich biznesów.   

Wchodzące na początku października zmiany obejmą też pewne procedury rejestracji znaków towarowych, szczególnie metody komunikowania z EUIPO. Jeszcze do końca roku 2017 będzie można wysyłać do EUIPO zgłoszenia i korespondencję faksem. Od 1 stycznia 2018 r. jedynym skutecznym kanałem komunikacji z EUIPO służącym do zgłaszania nowych znaków oraz do odnawiania ochrony praw już istniejących stanie się system elektroniczny.

Źródło: JWP Rzecznicy Patentowi

www.jwp.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale br. ruch w galeriach spadł o blisko 5% rdr. Natomiast odwiedzających było o niecały 1% mniej niż rok wcześniej. Częstotliwość wizyt zmniejszyła się rok do roku o ponad 4%, za to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. Ostatnio był średnio dłuższy o ponad 2...
Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?
Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć elektronicznie? Jest projekt ustawy, który usuwa archaiczny nakaz zachowania formy pisemnej, obowiązujący od 2000 roku . Oszczędności z wyeliminowania papierowych umów leasingu mogą wynieść ok. 15 mln zł rocznie – szacuje Carsmile.
Co Polacy kupują przez internet? Trendy w e-commerce
Klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania w sieci, są w niej coraz aktywniejsi. W konsekwencji z roku na rok w wielu kategoriach poziom wydatków rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się także wartość polskiego rynku e-commerce.
Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce?
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą...
Odczyt Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 52,6 pkt. i jest o 0,1 pkt. wyższy w ujęciu kwartalnym i o 4,9 pkt. wyższy w ujęciu rocznym. Obecnie odnotowana wartość to najwyższy wynik od II kwartału 2021 roku (52,8 pkt.), a w ostatnich pomiarach zauważalny jest systematyczny wzrost wartości wskaźnika Barometru. Eksperci EFL zwracają także uwagę na rosnący już od roku...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764