Podczas paryskich targów Viscom Europe firma Mutoh zaprezentowała kilka ploterowych nowości. Prym wiodła technologia druku UV.
Ekologiczny ploter hybrydowy – Mutoh ValueJet 1608
ValueJet 1608 to ploter drukujący na materiał płaskich oraz rolowych. Jego największym atutem są atramenty pochodzenia roślinnego (a dokładniej produkowane z kukurydzy) o trwałości do 2 lat. Ten w pełni ekologiczny ploter charakteryzuje się także bardzo dobrymi parametrami: rozdzielczość do 1440x1440 dpi. Ploter wyposażony jest w technologię druku bez paskowania Intelligent Interweaving (druk falą z przeplotem).
Nowy ploter UV – Mutoh Zephyr
Zephyr to 4-kolory ploter UV drukujący zarówno z roli na rolę (vinyle, siatki, PVC, itd.) jak i na materiałach płaskich o grubości do 20 mm (płyty, kartony, tworzywa, itd.) Ploter ten charakteryzuje się unikalnym na rynku wyglądem, jednocześnie jest to konstrukcja przemyślana, bazująca na wieloletnim doświadczeniu producenta.
Zephyr wyposażony jest w 4 głowice Xaar nowej generacji umożliwiające druk techniką zmiennej wielkości kropli – XaarDot (Drop Optimisation Technology). Zastosowane, 764-dyszowe głowice są bardzo precyzyjne, umożliwiają druk kroplą o wielkości od 8 pl – znajdą one zastosowanie w grafice liniowej, drobnych tekstach, kodach kreskowych. Większe krople mają „rozmiary” 16, 24, 32 i 40 pl – ich kombinacje umożliwią druk łagodnych przejść tonalnych, jednolitych obszarów, fotografii, grafiki reklamowej, itd. Dobór wielkości poszczególnych kropli jest automatyczny - my widzimy tylko znakomity efekt końcowy. Inną istotną cechą głowic Xaar jest tzw. „skala szarości” umożliwiająca druk każdym z kolorów CMYK w 6 poziomach nasyceń, co eliminuje stosowanie dodatkowych kolorów (takich jak LC, LM) i daje nam łącznie 24 odcieni farb!
Kolejna istotną cechą Zephyra jest zastosowana w nim znana już na polskim rynku technologia druku falą z przeplotem (ang. Intelligent Interweaving), która eliminuje paskowanie pojawiające się w wysokich prędkościach druku. Polega ona na innym sposobie aplikacji atramentu, który to nie jest nakładany z każdym przebiegiem karetki w formie równoległych pasów, lecz w formie "fali" z inteligentnie rozmytym rastrem. Z każdym następnym przebiegiem karetki, kolejna "fala" łagodnie przeplata się z poprzednią. Efektem tego jest brak widocznych granic pomiędzy nimi - czyli tzw. paskowania. Technika ta pozwala drukować z prędkościami 2 czy nawet 3-krotnie wyższymi w porównaniu do konkurencyjnych ploterów pozbawionych tej technologii. Dodatkowo Intelligent Interweaving umożliwia rozszerzenie przestrzeni kolorów dostępnej dla ploterów wielkoformatowych oraz przyspieszenie druku na tanich mediach.
Jeśli chodzi o wydajność to Zephyr prezentuje się bardzo dobrze: prędkość maksymalna dedykowana dla druku billboardowego to 40-60 m2/h, prędkość produkcyjna wynosi nawet 30 m2/h natomiast grafiki wysokojakościowe możemy drukować z prędkością do 20 m2/h. Mutoh Zephyr drukuje w szerokości 1.65 metra na materiałach o grubości do 20 mm. Rozdzielczość maksymalna jaką oferuje Zephyr to rzeczywiste 720 x 720 dpi. Ploter umożliwia także druk w niższych rozdzielczościach: 360 x 720 i 360 x 360 dpi.
Zephyr wyposażony jest w system stałego zasilania w atrament UV o pojemności 2 litrów na każdy kolor. Atrament natomiast dostarczany jest w 1-litrowych butlach. Może on być uzupełniany w czasie produkcyjnej pracy plotera. System dostarczania atramentu UV posiada zintegrowany, aktywny system odpowietrzający oraz utrzymujący prawidłową temperaturę farb.
Konstrukcja plotera umożliwia obsługę przez jednego operatora, a dostęp do wszelkich elementów jest ułatwiony. Tak więc wymiana lamp UV zajmuje dosłownie chwilę. Wbudowane dualne lampy UV umożliwiają druk dwukierunkowy. Budowa plotera jest konstrukcją zamkniętą, przez co w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań został wyeliminowany bezpośredni kontakt operatora z procesem druku metodą UV.
Ploter wyposażony jest w ciężki system nawijająco-odwijający materiał. Charakteryzuje się on udźwigiem do 100 kg. Może on obsługiwać rolki o średnicy do 30 cm i średnicy rdzenia 2 lub 3 cale. Druk na materiałach płaskich odbywa się za pomocą stołów umieszczonych z przodu i tyłu plotera. Zarówno przy druku z roli jak i na płytach, ploter korzysta z funkcji automatycznego mierzenia medium – urządzenie pozycjonuje krawędzie oraz mierzy grubość materiału. Umożliwia to precyzyjny druk na różnorodnych mediach. Zmiana pomiędzy trybem płaskim a rolkowym zajmuje dosłownie chwilę.
Zephyr wyposażony jest w wbudowaną stację roboczą z 17-calowym wyświetlaczem.
Premierowy ploter tnący – Mutoh SC-PRO 1400
Mutoh SC-PRO 1400 bazuje na sprawdzonej serii ploterów tnących SC. Wyposażony jest w opatentowany system pozycjonowania laserowego E-pos. Jego zadaniem jest automatyczne nacinanie folii po obrysie uprzednio wydrukowanej grafiki. Mutoh SC-PRO 1400 w połączeniu z ploterem drukującym tworzy wydajny, 2-ploterowy system tnąco-drukujący wykorzystywany np. do produkcji naklejek, etykiet, oznakowania, itd. Przewagą takiego rozwiązania nad ploterami tnąco-drukującymi jest to, że drukując na ploterze graficznym możemy jednocześnie na drugim urządzeniu ciąć. Natomiast na ploterze tnąco-drukującym wykonujemy albo operacje druku albo cięcia. Rachunek jest prosty, tym bardziej, że 2-ploterowe zestawy tnąco-drukujące (np. ValueJet + SC-PRO) firmy Mutoh oferowane są w cenie jednego urządzenia!
Mutoh SC-PRO 1400 obsługuje media o szerokości do 1600 mm i grubości 1 mm. Szerokość cięcia wynosi maksymalnie 1400 mm. Ploter osiąga osiową prędkość cięcia 1000 mm/s i diagonalną 1414 mm/s. Natomiast przyspieszenie wynosi 2.75 G (diagonalne 3.85 G). Nóż w kierunku góra-dół może poruszać się do 40 razy na sekundę. Nacisk noża można ustawić na poziomie od 20 do 450 g (0.2-4.4 N). Ploter posiada dokładność mechaniczną na poziomie 0.005 mm i softwarową 0.01-0.025 mm.
Ploter tnący Mutoh SC-PRO 1400 posiada 4 rolki dociskowe. Unikalnym rozwiązaniem jest to, że dwie środkowe rolki posiadają zredukowaną siłę nacisku, tak aby prowadzona delikatna lub zadrukowana folia nie ulegała zniekształceniom.
Urządzenie posiada solidną konstrukcję, co jest bardzo ważne przy produkcyjnym wykorzystaniu plotera. Wraz z podstawą SC-PRO waży 100 kg.
Ploter SC-PRO 1400 można podłączyć do komputera poprzez interfejs RS-232 lub USB. Urządzenie jest wyposażone w intuicyjny, wielojęzyczny panel sterowania znajdujący się na czołowej ściance plotera. Do urządzenia dołączone jest profesjonalne oprogramowanie EasySIGN w polskiej wersji językowej.
Kompletna oferta ploterów Mutoh
Oprócz powyższych nowości, Mutoh zaprezentował także plotery do druku na tekstyliach Viper TX oraz Viper 100 oraz plotery serii ValueJet, Blizzard i Osprey.
Wyłącznym dystrybutorem firmy Mutoh w Polsce jest Atrium Centrum Ploterowe.
Źródło: Atrium
www.atrium.com.pl