logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

O projektowaniu szyldów drewnianych

   25.08.2012, przeczytano 6467 razy
ilustracjastrzałka

Już na etapie powstawania koncepcji identyfikacji wizualnej, warto wziąć pod uwagę wykonanie szyldu drewnianego. Z kilku powodów. Drewno kojarzy się nam przede wszystkim z naturą, tradycją, ale też solidnością, elegancją, ciepłem czy ekologią. Nie mówiąc o prostych, "drewnianych" odniesieniach - las, tartak, stolarstwo. Nie ma praktycznie dziedziny, w której szyld drewniany nie dawałby szansy na uzyskanie korzyści wizerunkowych. Takie szyldy łatwo wpisują się w przestrzenie starówek, ale też dobrze wyglądają w przestrzeniach nowoczesnych. I być może najważniejszy argument przemawiający za tym tworzywem - to możliwość wyróżnienia się wśród innych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/o-projektowaniu-szyldow-drewnianych,16426,artykul.html

Projekt

Wiadomo, że w procesie projektowania uwzględniamy właściwości tworzywa, z jakiego wykonamy szyld. Tak samo ważna jest technologia jaką będzie wykonany. W tej notce powiemy o uwarunkowaniach związanych z metodą piaskowania. Polega ona na tym, że na drewno nakleja się specjalną folię, odporną na piaskowanie.

Tam gdzie naklejona jest ta folia, powstaje obszar chroniony. Tam gdzie nie ma folii, drewno jest atakowane piaskiem podawanym pod ciśnieniem. Powstają więc dwie płaszczyzny - gładka płaszczyzna grafiki i pofalowana, bogata w rysunek słojów, płaszczyzna tła. A dzięki temu, że grafika jest przestrzenna, uzyskujemy też cień na płaszczyźnie tła.

Głębokość drążenia uzależniamy od wielkości elementów projektu i wielkości całego szyldu. Z reguły im większy szyld - tym większa głębokość. Czasem jednak zdarzają sie małe napisy na dużych szyldach. Nie możemy jednak zastosować wtedy dużej głębokości drążenia. Chodzi głównie o uniknięcie efektów które wynikają z przeskalowania, jak np. karykaturalne wysokie, "stojące" na słupkach kropki:

W omawianym przypadku, projektowanie w pewnym sensie polega więc na stworzeniu szablonu do piaskowania. Generalnie lepiej wyglądają tutaj projekty bardziej graficzne:

Jeśli chodzi o technologię, to przy projektowaniu trzeba też wziąć pod uwagę włóknistą strukturę drewna. Z tego też powodu, przy omawianej technologii, najmniejsze elementy grafiki muszą mieć przynajmiej 1,5 mm szerokosci,  a najmniejszy, pojedynczy punkt - 3 mm średnicy. Mniejsze elementy mogą zostać po prostu zniszczone w procesie produkcji:


Kierunek przebiegu słojów w drewnie dostosowujemy najczęściej do dłuższego boku projektu. Czasem jednak trzeba odejść od tej zależności, jeśli wymaga tego specyfika projektu. Z doświadczenia wiemy że większość projektów zyskuje na wyglądzie na drewnie, przedstawiając je w innym, korzystnym kontekście:

Realizacja

Kiedy projekt jest gotowy, pozostaje go przenieść na drewno. Sklejamy więc blat do szyldu. Wykonanie go na jednolitej desce nie jest wskazane, ze względu na wewnętrzną pracę drewna i możliwość paczenia. Trzeba więc pociąć drewno, poukładać deski usłojeniem na przemian i skleić. Po obrobieniu, sformatowaniu i zagruntowaniu, szyld jest piaskowany, a potem trzeba zabezpieczyć go impregnatem.

I szyld gotowy!

Zbigniew Grzemski

Źródło: Profil-Abanga

www.szyldydrewniane.com.pl


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: abanga

(Zbigniew Grzemski)

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Zrobiłeś więcej tych szyldów?

avatar użytkownika
,

ZrobiŁem. 8 stron w galerii na stronie mozna obejrzeć , a jak mało, to mogę podesłać zdjęcia.
  

avatar użytkownika
,

Może to głupio zabrzmi z mojej strony ale to są naprawdę piękne szyldy :-) Pozdrawiam M

,

Informacja o procesie realizacyjnym ciekawa, niemniej niefortunny kompozycyjnie przykład.

Najnowsze w tym dziale

Jak odebrać stronę internetową od agencji interaktywnej
Tworząc stronę internetową warto zwrócić uwagę na jej bezpieczeństwo oraz optymalizację jej parametrów technicznych. Poprawnie wykonana i wdrożona strona internetowa w Wordpress powinna osiągać bardzo dobre rezultaty optymalizacji technicznej oraz SEO. Częstym problemem stron na Wordpress są buildery lub kreatory stron internetowych.
Jak wypromować firmę na Instagramie?
Żyjemy w czasach zdominowanych przez media społecznościowe. Ciężko znaleźć kogoś, kto nie posiada konta na takich platformach jak Facebook czy Instagram. Mimo, iż głównym założeniem portali jest możliwość komunikacji i dzielenia się z bliskimi swoimi zdjęciami i przemyśleniami, to coraz więcej firm i osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze...
Wysyłka firmowych kartek świątecznych przynosi korzyści, ale co z RODO?
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to idealny czas, aby zainwestować w podtrzymywanie i budowanie relacji biznesowych. Sprawdzonym sposobem jest wysyłka kartek z życzeniami nie tylko do byłych czy obecnych klientów firmy, ale także tych potencjalnych. Tutaj warto postawić na analogową formę promocji i wybrać fizyczny produkt, jakim jest spersonalizowany list. Taka...
Produktowa sesja zdjęciowa – co musisz wiedzieć przed wynajmem studia?
Nowy smak batonika, świąteczna kolekcja win, a może sezonowe menu cateringowe? Możliwości na apetyczne sesje fotograficzne jest nieskończenie wiele, a profesjonalnie przygotowane zdjęcia to dobry pomysł na ciekawy content, który przyciągnie do Ciebie nowych klientów. Wszystko to jest możliwe dzięki studiom fotograficznym, oferującym wynajmującym coraz więcej...
Co z wyskakującymi okienkami? Sprawa przeciwko IAB Europe w pytaniach i odpowiedziach (cz. 2)
We wrześniu belgijski sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania dotyczące stworzonego przez IAB Europe systemu wymiany informacji o preferencjach użytkowników i użytkowniczek co do profilowania reklam między pośrednikami reklamowymi. Sprawa jest następstwem skargi złożonej przez Panoptykon i inne organizacje broniące praw cyfrowych w Europie. Jaki mamy...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764