logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: O tym się mówi: Publikacja Jacka Harłukowicza ponownie na czele

   19.05.2024, przeczytano 218 razy
ilustracjastrzałka

W kwietniu, podobnie jak w marcu br., artykuł Jacka Harłukowicza z Onetu znalazł się na czele raportu „O tym się mówi”.. Comiesięczne zestawienie publikacji o największym zasięgu i cytowalności jest przygotowywane przez Instytut Monitorowania Mediów (IMM) i Radio ZET. Powstaje w ramach projektu Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/o-tym-sie-mowi%3A-publikacja-jacka-harlukowicza-ponownie-na-czele,404266,artykul.html

Lider kwietniowego zestawienia „O tym się mówi” zdystansował swoich konkurentów. Chodzi o artykuł Jacka Harłukowicza z Onetu z 29 kwietnia zatytułowany „Daniel Obajtek i jego człowiek z Hezbollahu. Ujawniamy, jak z Orlenu zniknęło ponad 1,5 mld zł”. Dziennikarz pisał, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa Orlenu ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., który był podejrzewany o kontakty z organizacją terrorystyczną Hezbollah oraz nielegalny obrót ropą z Iranu. Pomimo ostrzeżeń Samer A. stanął na czele OTS, szwajcarskiej spółki Orlenu. Działalność firmy doprowadziła koncern naftowy do utraty 1,6 mld dolarów. Na te doniesienia media powoływały się w kwietniu 541 razy, co wygenerowało zasięg szacowany na 57,3 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. To już czwarty artykuł tego autora, który znalazł się w tegorocznych zestawieniach TOP5 „O tym się mówi”.

Na kolejnych miejscach publikacje z Goniec.pl i Wirtualnej Polski

Na drugim stopniu podium znalazł się w kwietniu dwuczęściowy artykuł Daniela Arciszewskiego (Goniec.pl) pt. „Śledztwo Gońca: Jak Kaźmierska skatowała kobietę w ciąży. Mroczne tajemnice >Królowej życia<”. Autor ujawnił nieznane, kryminalne fakty z życia Dagmary Kazimierskiej. Po tej publikacji celebrytka zniknęła z telewizyjnych show, w których występowała i prawdopodobnie zrezygnowała chwilowo z życia w świetle fleszy. Na podstawie ustaleń Arciszewskiego powstały 284 publikacje w innych mediach, co przełożyło się na zasięg, który IMM szacuje na 7,2 mln kontaktów.

Trzecie miejsce zestawienia przypadło Patrykowi Słowikowi z Wirtualnej Polski. Jego artykuł „Sienkiewicz, Wrzosek, Wolne Sądy i wniosek. Jak prokurator walczyła o wolne media”, który został opublikowany 28 marca, był również w TOP5 marcowego rankingu. Dziennikarz ujawnił starania prokurator Ewy Wrzosek mające zablokować działania PiS ws. mediów publicznych. Według ustaleń dziennikarza jej wnioski złożone do sądów miały powstać poza siedzibą prokuratury. O sprawie pisały inne media, powołując się na ustalenia Wirtualnej Polski. Łącznie w kwietniu powstało 131 publikacji na ten temat, co przełożyło się na zasięg wynoszący 6,2 mln potencjalnych kontaktów z przekazem. Po zsumowaniu go z cytowaniami marcowymi, wyniósłby on łącznie ponad 17 mln.

Artykuł „Próbowali dwa razy, bezskutecznie. Nowe informacje ws. zatrzymania prezesa Orlen Trading Switzerland” Mariusza Gierszewskiego i Radosława Grucy (Radio ZET/Radiozet.pl) znalazł się tuż za podium. Dziennikarze zawarli w nim informacje o kulisach zatrzymania Samera A., b. prezesa Orlen Trading Switzerland GmbH. Polskie służby zatrzymały go w lutym br. Dwie wcześniejsze próby zakończyły się niepowodzeniem. Nowe ustalenia dziennikarzy w tej sprawie cytowano 130 razy. Łączny zasięg publikacji w innych mediach wyniósł 6 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Kwietniowy ranking TOP5 „O tym się mówi” zamyka artykuł Grzegorza Rzeczkowskiego „Tak CPK wydało fortunę. Amatorskie MMA to wisienka na torcie” opublikowany w tygodniku „Newsweek Polska”. Dziennikarz dotarł do informacji o milionowych wydatkach na promocję rządowej spółki Centralny Port Komunikacyjny. Pieniądze miały być wydawane m.in. na polityczne pokazówki, konferencje, posady dla działaczy PiS, ołtarze, walki MMA i nietypowe gadżety jak… skórzane torebki. Ustalenia dziennikarza „Newsweeka” wygenerowały 40 publikacji w innych mediach, co przełożyło się na zasięg wynoszący 5,1 mln potencjalnych kontaktów z przekazem.

Źródło: Instytut Monitorowania Mediów S.A.

www.imm.com.pl

Dodatkowe informacje:

Metodologia
Raport IMM i Radia ZET „O tym się mówi” opracowano na podstawie monitoringu treści z najbardziej opiniotwórczych mediów z prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przy liczeniu zasięgu nie były brane pod uwagę portale o charakterze agregatorów treści i multiplikacji przekazów, a także źródła własne danej grupy mediowej.
Analizie podlegają wybrane gatunki informacyjne i publicystyczne, które charakteryzują się wysoką cytowalnością treści, między innymi artykuły i śledztwa, w tym reportaże. Badanie nie uwzględnia m.in.: wywiadów i rozmów publicystycznych, sondaży, rankingów, a także bieżących newsów.
Badanie obejmuje ponad 1600 gazet i czasopism, wybrane programy w stacjach telewizyjnych (Polsat, Polsat News, Polsat News 2, TVN Turbo, TVN, TVN24, TVN24BiS, TVP Info, TVP1 i TVP2) i rozgłośniach radiowych (Muzo.fm, PR1, PR3, PR4, Radio Maryja, Radio ZET, RDC, RMF FM, TOK FM) oraz istotne portale internetowe.

*Zasięg informuje o liczbie potencjalnych kontaktów z przekazem mediowym. Wskaźnik jest opracowany na podstawie oglądalności i słuchalności programów radiowo-telewizyjnych, czytelnictwa prasy, średniej liczby odsłon materiałów internetowych z uwzględnieniem współczynnika ekspozycji nazw własnych w treści.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

„Wyborcza” powołała zespół ds. wzrostu
Od czerwca br. w strukturach spółki Wyborcza działa zespół ds. wzrostu – multidyscyplinarna grupa, która zajmuje się projektami związanymi z rozwojem treści cyfrowych wszystkich serwisów „Wyborczej”. To kolejny, ważny krok na ścieżce transformacji cyfrowej tytułu. Zespół ds. wzrostu odpowiada za projekty dotyczące treści, które są strategicznie ważne dla rozwoju i...
RMF FM z największym zaufaniem Polaków wg Reutersa
Radio RMF FM po raz 7. z rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
Multikino Ursynów zamyka się w sierpniu
Warszawiacy mają ostatnią szansę, by cieszyć się najnowszymi hitami filmowymi oraz wyjątkowymi projektami specjalnymi w Multikinie Ursynów. Multipleks zakończy działalność 18 sierpnia tego roku, ale nie odchodzi bez echa – w ostatni weekend swojej działalności obiecuje niezapomniane atrakcje dla kinomanów.
Niebiesko wszędzie: kampania towarzysząca debiutowi platformy Max
Max zadebiutował w Polsce 11 czerwca. Platforma oferuje dostęp do najbardziej jakościowych treści globalnych marek takich jak: HBO, DC czy Warner Bros. i najlepszych produkcji lokalnych, a także daje możliwość śledzenia wydarzeń sportowych, w tym wszystkich transmisji ze zbliżających się Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Start serwisu Max był największym wydarzeniem branży...
Sport.pl z projektem premium na Euro 2024
Z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej redakcja Sport.pl rozpoczęła nowy projekt dla kibiców zainteresowanych jakościowymi treściami sportowymi – Magazyn.Sport.pl na Euro. Na autorskiej stronie będzie można znaleźć pogłębione teksty eksperckie ukazujące ciekawe tematy związane z piłką nożną i historyczne oraz zaskakujące case studies. Dodatkowo, z okazji...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764