logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Océ OpenHouse 2007

  PR 18.03.2007, przeczytano 2681 razy
ilustracjastrzałka

Siedem tysięcy zwiedzających z całego świata, nowe kolorowe i czarno-białe systemy drukujące, wzrost na wszystkich strategicznych rynkach – to w skrócie najważniejsze informacje z tegorocznej wystawy Océ OpenHouse, zorganizowanej w Poing k. Monachium.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/oc%C3%A9-openhouse-2007,5282,artykul.html

Pięciodniową imprezę tradycyjnie odwiedziła ponad 100-osobowa grupa klientów Océ Poland, reprezentujących segmenty poligraficzny i instytucjonalny.

Nazywane „największymi dorocznymi targami druku cyfrowego w Europie”, 14. spotkanie z cyklu Océ OpenHouse odbyło się w dniach 5-9 marca. Podobnie jak w ubiegłych latach, w rolę centrum wystawowego wcieliła się jedna z hal produkcyjnych zakładów Océ zlokalizowanych w Poing k. Monachium. W porównaniu z poprzednią edycją, OpenHouse 2007 odwiedziło ok. 7 tysięcy gości, co stanowi wzrost frekwencji o niemal 50%.
Całość wystawy podzielono na kilka segmentów poświęconych poszczególnym obszarom rynkowym, dla których firma Océ dedykuje swoje rozwiązania. Pracowało na nich w sumie kilkadziesiąt linii produkcyjnych, składających się z urządzeń drukujących Océ oraz sprzętu i oprogramowania licznych partnerów firmy (m.in. C.P. Bourg, Duplo, EFI, Founder, Fujitsu Siemens, GBC, GMC, GUK, Herzog + Heymann, Hunkeler, Müller Martini, OneVision, Pitney Bowes, Polar-Mohr, Watkiss). Ci ostatni prezentowali też swoją ofertę na stoiskach znajdujących się w specjalnie wydzielonej części pawilonu. Imprezie towarzyszyły codzienne pokazy i wystąpienia, poświęcone najnowszym rozwiązaniom, które miały swoją premierę podczas OpenHouse 2007.

Sporo nowości w małym formacie
Przed rokiem na OpenHouse zadebiutowała oparta na technologii Océ Gemini Instant Duplex maszyna arkuszowa Océ VarioPrint 6250, będąca pierwszym na świecie urządzeniem cyfrowym umożliwiającym jednoczesne zadrukowywanie obu stron arkusza. W tym roku firma Océ przedstawiła całą rodzinę maszyn opartych na tej innowacyjnej technologii, w tym dwa nowe modele: VarioPrint 6160 i 6200. Pozwalają ona na drukowanie z prędkością – odpowiednio – 160 i 200 str. A4/min. (bądź 85 i 106 str. A3/min.) i stanowią zdaniem producenta atrakcyjną alternatywę dla użytkowników o nieco mniejszych wymaganiach w zakresie wydajności, niż ta oferowana przez model VarioPrint 6250. Przeciętne miesięczne obciążenie maszyny VarioPrint 6160 wynosi od 300 tys. do 2,5 mln arkuszy A4, w przypadku modelu VarioPrint 6200 zakres ten wzrasta do 500 tys. – 5 mln str. A4. Podobnie jak w przypadku modelu VarioPrint 6250, oba nowe urządzenia oferują idealne – zdaniem producenta – pasowanie po obu stronach arkusza oraz, dzięki technologii Océ Copy Press, możliwość zastosowania bardzo szerokiej gamy podłoży.
Jak wynika z danych przedstawionych przez Océ, ponad 80% prac wykonywanych w wysokonakładowych systemach arkuszowych stanowią druki dwustronne. Tymczasem aż do ubiegłego roku w sprzedaży były dostępne jedynie urządzenia drukujące po jednej stronie arkusza. Stąd premiera maszyny VarioPrint 6250 na OpenHouse 2006 wzbudziła olbrzymie zainteresowanie i presję rynkową na wprowadzenie do oferty modeli oferujących różne prędkości drukowania. Dziś rodzina VarioPrint 6000, składająca się z trzech modeli, w dalszym ciągu jest jedynym rozwiązaniem na rynku oferującym jednoczesny zadruk obu stron arkusza. Zdaniem firmy Océ, pojawienie się urządzeń VarioPrint 6160 i 6200 znacznie zwiększyło możliwość wyboru odpowiedniego systemu dla użytkowników z segmentów poligraficznego i instytucjonalnego.

Premierę podczas OpenHouse 2007 miały również dwa kolorowe systemy produkcyjne na papier cięty, dedykowane dla firm poligraficznych oraz działów druku w dużych instytucjach – CS620 i CS650 Pro. Pierwszy z nich to kompaktowe urządzenie oferujące funkcje drukowania, kopiowania i skanowania z prędkością 65 str. A4/min. Miesięczne obciążenie CS620 wynosi ok. 300 tys. arkuszy/kopii. Maszyna drukuje z rozdzielczością 600 x 1800 dpi na różnego rodzaju podłożach (m.in. papierach powlekanych i niepowlekanych, foliach, etykietach, kartach pocztowych) o gramaturze z zakresu 64-300 g/m2 i formatach od 100 x 148 mm do 330 x 487 mm, także nietypowych, dostosowanych do potrzeb klienta. Maksymalny format zadruku wynosi 318 x 480 mm.
Model CS650 Pro to rozbudowana linia produkcyjna, składająca się z modułu drukująco-kopiującego oraz szeregu urządzeń wykańczających, dostępna w różnych konfiguracjach. W zależności od potrzeb maszyna może zostać wyposażona w moduł odbierający (stacker) o pojemności 5 tys. arkuszy, złamujący (do zastosowań typu mailing, produkcja ulotek, instrukcji obsługi), zszywający (np. do tworzenia raportów o objętości do 100 stron) bądź urządzenie do produkcji broszur o objętości 50 stron, wyposażone w moduły do zszywania, obcinania i złamywania. Wydajność linii wynosi 65 str. A4/min., zarówno przy produkcji monochromatycznej, jak i wielobarwnej, zaś miesięczne obciążenie – 300 tys. arkuszy/kopii. CS650 Pro drukuje na różnego rodzaju podłożach o gramaturze do 300 g/m2 i formacie maksymalnym 330 x 487 mm. Urządzeniem steruje kontroler EFI, dodatkowo można je włączyć w workflow obsługiwany przez system produkcyjny PRISMA.
Nowością firmy Océ w zakresie małoformatowego druku arkuszowego było też wchodzące w skład systemu PRISMA oprogramowanie PRISMAprepare. Dedykowane dla cyfrowych urządzeń na papier cięty, zarówno produkowanych przez Océ jak też innych dostawców, ma pomóc w usprawnieniu procesu przygotowania prac do drukowania. PRISMAprepare jest naturalnym rozwinięciem programu Océ Doc Works Pro i oferuje użytkownikowi m.in. następujące funkcje: zbieranie dokumentów PDF pochodzących z różnych źródeł w ramach jednego wielosekcyjnego pliku, korekcję i czyszczenie zeskanowanych lub cyfrowych dokumentów i zdjęć, tworzenie layoutu drukowanej pracy, dostosowanie odpowiednich podłoży do poszczególnych zleceń lub części zleceń, optymalizację procesu produkcji poprzez wybór odpowiednich procesów i urządzeń wykańczających.

Inną istotną premierą OpenHouse 2007 w zakresie wysokowydajnych małoformatowych systemów drukujących była maszyna VarioStream 9240, będąca kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem z rodziny VarioStream 9000. Jej największą zaletą w porównaniu z wcześniejszymi modelami jest możliwość drukowania w różnych konfiguracjach kolorystycznych: od produkcji monochromatycznej, poprzez druk w jednym, dwóch bądź trzech kolorach specjalnych, na pełnej produkcji w systemie CMYK skończywszy. Co więcej, w każdym przypadku urządzenie oferuje identyczną wydajność, będąc atrakcyjnym rozwiązaniem np. dla firm specjalizujących się w wysokonakładowym druku transakcyjnym, które coraz częściej wprowadzają kolorowe elementy graficzne w drukach takich jak faktury, wyciągi z kont bankowych czy produkty typu direct mailing. Maszyny te znajdują też coraz częściej uznanie wśród przedsiębiorstw zajmujących się cyfrowym drukowaniem książek, m.in. dzięki możliwości personalizacji poszczególnych egzemplarzy.
Warto dodać, że w ubiegłym roku firma Océ zwiększyła swoje udziały w światowym rynku wysokowydajnych urządzeń na papier ciągły do ponad 50%.

Sukcesy na rynku wielkoformatowym
W segmencie produkcji wielkoformatowej najważniejszą premierą OpenHouse 2007 był nowej generacji ploter Arizona 250 GT, będący – jak zapewnia producent – pierwszą na świecie drukarką z segmentu VLF oferującą fotograficzną jakość produkcji. Jest to drukarka płaska z prawdziwym podciśnieniowym stołem, wykorzystująca atramenty UV. Arizona 250 GT pozwala na zadrukowywanie różnego rodzaju podłoży w maksymalnym formacie 2,5 m szerokości x 1,25 m długości oraz grubości do 48 mm. Urządzenie posiada też opcjonalny moduł druku z roli na rolę, przeznaczony do zadrukowywania podłoży z roli o maksymalnej szerokości 2,2 m.
Ploter Arizona 250 GT jest dedykowany do niezwykle szerokiego spektrum zastosowań, w tym do produkcji grafik podświetlanych, witryn sklepowych, systemów oznaczeń, banerów, podświetlanych i odblaskowych displejów oraz grafiki pojazdowej.
Nowy ploter ma pomóc firmie Océ w zwiększeniu jej udziałów na rynku urządzeń przeznaczonych do zastosowań graficznych. Obszar ten jest wciąż zdominowany przez technologię analogową, jednak zdaniem holenderskiego dostawcy w coraz większym stopniu produkcja w tym segmencie będzie przejmowana przez rozwiązania cyfrowe.

Podczas OpenHouse 2007 prezentowano też inne urządzenia, które niedawno zadebiutowały na rynku. Wśród nich znalazł się m.in. system TDS700, dedykowany dla rynku CAD/GIS. Pozwala on na drukowanie czarno-białych dokumentów z rozdzielczością 600 x 1200 dpi, umożliwiając też ich skanowanie i kopiowanie. Przy prędkości drukowania wynoszącej 6 m/min. Océ TDS700 osiąga rzeczywistą wydajność na poziomie 4,7 arkusza A0/min. Co ciekawe, urządzenie oferuje bardzo krótki czas uzyskania pierwszego wydruku – wynosi on zaledwie 43 sekundy.
Podczas imprezy przekazano nieco informacji na temat osiągnięć firmy w zakresie systemów do produkcji dokumentów technicznych. Wynika z nich, że Océ jest dziś światowym numerem 1 w zakresie czarno-białych urządzeń dla rynku CAD/GIS i dąży do osiągnięcia podobnej pozycji także w dziedzinie druku kolorowego. W ubiegłym roku firma odnotowała 24% wzrost sprzedaży w segmencie urządzeń czarno-białych. Z kolei w zakresie urządzeń kolorowych, modele TDS500 i TDS300 odnotowały 38% wzrost sprzedaży w roku 2006 w porównaniu z rokiem wcześniejszym. Sprzedaż innego modelu wielkoformatowego, CS2044, wzrosła z kolei o 70%, co m.in. skłoniło firmę do wprowadzenia do oferty kolejnych urządzeń z tej rodziny.

Koncentracja na rosnących rynkach
Podczas zorganizowanej 6 marca konferencji prasowej Rokus van Iperen, prezes Océ, zaprezentował najważniejsze informacje z ostatniego roku działalności firmy; przedstawił także jej plany na najbliższe lata. Najważniejszym celem dla holenderskiego producenta jest dalsze umacnianie swojej pozycji na rynku druku wielkoformatowego, jak również wykorzystanie doświadczeń z produkcji systemów na papier ciągły do osiągnięcia czołowej pozycji w zakresie urządzeń arkuszowych.
Aby osiągnąć wyznaczone cele, Océ systematycznie przeznacza 7% rocznych przychodów na badania i rozwój. Widocznym rezultatem tych działań są nowości zaprezentowane na OpenHouse 2007. Aby zwiększyć efektywność działań, w firmie zachodzą zmiany organizacyjne, które w latach 2006-2007 mają przynieść oszczędności rzędu 50 mln euro. Na spadek kosztów wpływa też przenoszenie coraz większej części produkcji Océ do krajów Europy Wschodniej i Azji. Do końca tego roku w zakładach zlokalizowanych w tych regionach będzie się odbywać 60% produkcji firmy.

Jak wynika z przedstawionych podczas konferencji informacji, firma Océ jest aktywnym graczem na wielu rynkach o tendencji wzrostowej. W segmencie biurowym, którego światowa wartość wynosi dziś 30 mld euro, przewiduje się 6% wzrost w skali roku w zakresie kolorowych systemów produkcji dokumentów, przy jednoczesnej stabilizacji w zakresie urządzeń czarno-białych, gdzie Océ jest jednym z liderów. Kolejnym rynkiem o ogromnym potencjalne jest produkcja akcydensowa; tu roczny wzrost druku cyfrowego szacuje się na 7%. Z kolei rynek druku wielkoformatowego do 2010 roku ma wzrastać o 6% rocznie. Usługi w dziedzinie marketingu bezpośredniego i direct mailingu, których Océ była pionierem, odnotowują roczne wzrosty rzędu 13%. Jednak największy potencjał holenderski dostawca dostrzega w rynku poligraficznym, który w 90% wciąż opiera się na produkcji analogowej. Zakładamy, że nasz wzrost w zakresie cyfrowej produkcji poligraficznej będzie oscylował wokół 13% w skali roku – powiedział podczas konferencji Rokus van Iperen.

Kierunek: Azja
Océ wzmacnia kanały sprzedaży na rynku azjatyckim, czego przejawem jest m.in. podpisana podczas OpenHouse 2007 strategiczna umowa dystrybucyjna z firmą Founder Group, najważniejszym na rynku chińskim dostawcą zaawansowanych technologii informatycznych, oprogramowania i rozwiązań biznesowych, skierowanych m.in. do branży poligraficznej. W ramach zawartego porozumienia, rozszerzającego dotychczasową współpracę między obiema firmami, Founder Electronics, będąca spółką zależną Founder Group, zajmie się sprzedażą systemów i oprogramowania Océ w Chinach, m.in. poprzez sieć 200 salonów sprzedaży działających pod marką Founder EasiPrint. W ciągu najbliższych kilku lat zostanie ona rozbudowana do ponad 1000 działających na zasadzie franszyzy punktów.
Umowa zakłada też współpracę technologiczną, w ramach której sterowniki stworzone przez Founder Electonics będą implementowane w systemach drukujących Océ, co pozwoli na bezproblemową obsługę chińskich fontów. Dla firmy Founder współpraca z Océ oznacza z kolei możliwość rozpowszechnienia jej rozwiązań i technologii w dziedzinie oprogramowania w skali światowej.

Źródło: Océ Poland

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

API Foilmakers przejmuje United Foils Europe
Firma Aldus, wraz wchodzącą w skład tej grupy API Foilmakers, poinformowały o podpisaniu umowy definitywnego przejęcia United Foils Europe BV, wraz z jej spółkami zależnymi: United Transfer Technologies BV, Pack Vision BV, United Foils, Starfoil Technology Netherlands BV oraz Newfoil Machines.
Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
Opakowania z maszyną Revoria Press PC1120 w firmie Slodkie
Czekoladowa, karmelowa, bakaliowa – to kolejne linie słodyczy w firmie Slodkie. To producent personalizowanych słodyczy reklamowych, którego produkty z sukcesami uczestniczą w kampaniach największych światowych marek. Jest ich ponad 600 rodzajów, a każdy i dla każdego klienta musi być odpowiednio opakowany. Personalizacja opakowań, wysoka jakość, odpowiednie barwy – to tylko...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764