logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Od 2023 roku wchodzą nowe zasady składania zeznań podatkowych PIT-2

  PR 23.12.2022, przeczytano 667 razy

Od stycznia 2023 roku będzie obowiązywać nowy, obowiązywały nowe zasady składania PIT-2 i innych formularzy, służących rozliczaniu zaliczek przez pracodawców. Jak zauważa portal Prawo.pl - według zmienionych zasad - w niektórych sytuacjach, druki muszą wypełnić również zatrudnieni na umowach o dzieło i zleceniach.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/od-2023-roku-wchodza-nowe-zasady-skladania-zeznan-podatkowych-pit-2,398456,artykul.html

Formularz PIT-2 to oświadczenie pracownika w celu obliczenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przez wiele lat funkcjonował w zasadzie takiej samej formie. Składali go wyłącznie zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Jak podaje Prawo.pl, jest to jednak tylko jedno z możliwych oświadczeń.

Dotychczas w formularzu pracownicy wskazywali swego pracodawcę jako właściwego do zmniejszania miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Zatrudnieni mieli prawo do rozliczania tej kwoty wtedy, gdy m.in. nie otrzymywali emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika albo dostawali je, ale jednocześnie złożyli wniosek o pobieranie zaliczki bez jej zmniejszania o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

Formularz PIT-2 obowiązywał do odwołania, czyli, jeśli nie doszło do żadnych zmian w zakresie złożonych oświadczeń, wówczas pracownik nie musiał składać go na kolejny rok podatkowy.

Jak podkreśla portal Prawol.pl – „taka zasada zostaje zachowana w dalszym ciągu, przy czym należy mieć na uwadze to, że od 1 stycznia 2023 r.” wchodzą w życie zmiany w przepisach o prawie podatkowym.

W efekcie PIT-2, który będzie obowiązywał w wersji numer 9. Mogą złożyć go nie tylko pracownicy (jak to było w dotychczasowych wersjach), ale również osoby zatrudnione na umowę o pracę, umowę zlecenia lub na umowę o dzieło. Jak podaje Prawo.pl – osoby te „chcą, aby płatnik podatku, przy naliczaniu podatku od wynagrodzenia: stosował kwotę wolną od podatku, uwzględniał ulgi podatkowe tj: ulgę na powrót, dla rodzin 4+, dla seniorów, nie uwzględniał ulgi dla młodych”.

Co ważne, podatnicy uzyskujący przychody z umowy o pracę, którzy w poprzednich latach złożyli PIT-2 swemu pracodawcy i nie chcą w tym zakresie żadnych zmian, nie muszą tego formularza ponownie składać.

- Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób uzyskujących przychody z umów zlecenia i o dzieło. One mają możliwość złożenia PIT-2 po raz pierwszy. Warto w tym miejscu wskazać, że jeśli nawet by tego nie uczyniły, kwota wolna od podatku im nie przepadnie, gdyż zostanie rozliczona w zeznaniu rocznym – wytłumaczyła w komentarzu dla Prawo.pl, Izabela Rutkowska, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Savior Legal&Tax, ekspertka Tax Alert.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Czterodniowy tydzień pracy testuje coraz więcej organizacji
Rząd pracuje nad skróceniem tygodnia pracy, a szefowa resortu pracy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zadeklarowała, że zmiana miałaby wejść w życie jeszcze w obecnej kadencji Sejmu. Choć eksperci i pracodawcy są w tej kwestii podzieleni, to przykłady z innych rynków, m.in. Islandii, Wielkiej Brytanii i Portugalii, pokazują, że taki model...
e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem nowego roku. W przypadku wielu instytucji publicznych korzystanie z tej formy korespondencji jest od stycznia 2025 r. obowiązkowe, jednak obywatele mogą zdecydować, czy i kiedy założą skrzynkę do doręczeń elektronicznych. Do momentu podjęcia...
MŚP ze spokojem patrzą na nowy rok. Wyjątkiem mikrofirmy
Nowy rok nie zmienił nastawienia przedsiębiorców do otoczenia gospodarczo-politycznego. Odczyt Barometru EFL na I kwartał 2025 jest niemal taki sam jak ostatni ubiegłoroczny pomiar i wyniósł 50,7 pkt. (+0,1 pkt. kwartał do kwartału). W szczególności więcej firm planuje spadek inwestycji niż ich wzrost, mniej firm prognozuje także większą sprzedaż. Eksperci...
Twórczość GenAI - wyzwaniem pozostają kwestie praw autorskich
Rosnąca popularność narzędzi AI spowodowała, że powstaje coraz więcej „dzieł sztuki”, będących wytworem działania algorytmów, które potrafią m.in. tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także...
W 2024 roku padł kolejny rekord niewypłacalności
W ciągu minionych 12 miesięcy niewypłacalność ogłosiło aż 5 576 polskich przedsiębiorstw. Eksperci z firmy Coface, która co kwartał przygotowuje raport na temat postępowań insolwencyjnych w naszym kraju, podkreślają, że ta rekordowa jak do tej pory liczba jest o 19% wyższa niż w 2023 roku. W jaki sposób prognozowana przez ekonomistów niepewność wpłynie na sytuację...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2025 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764