logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Ogłoszono zwycięzców konkursu fotograficznego: Sony World Photography Awards 2015

  PR 25.04.2015, przeczytano 1514 razy
ilustracjastrzałka

Honorowy Komitet Sędziowski największego na świecie konkursu fotograficznego, Sony World Photography Awards, ogłosił dzisiaj, że tegoroczną nagrodę L’Iris d’Or i tytuł Fotografa Roku zdobył Amerykanin John Moore.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/ogloszono-zwyciezcow-konkursu-fotograficznego%3A-sony-world-photography-awards-2015,24660,artykul.html

Serię jego zdjęć wybrano spośród prac zwycięzców trzynastu kategorii profesjonalnych konkursu. „Ebola Crisis Overwhelms Liberian Capital” („Kryzys związany z wirusem Ebola w stolicy Liberii”) to poruszający reportaż z samego centrum tragicznych wydarzeń. Zwycięskie zdjęcia Moore'a, etatowego fotografa i specjalnego korespondenta agencji Getty Images, jako jedne z pierwszych ujawniły skalę epidemii wirusa Ebola w Monrovii, stolicy Liberii, uznawanej ze epicentrum tej śmiercionośnej choroby.

Moore, mieszkający na co dzień w Nowym Jorku, fotografował w ponad 70 krajach na całym świecie. W przeszłości otrzymał już Złoty Medal im. Roberta Capy, zdobył tytuł Fotografa Roku w konkursie fotografii prasowej Pictures of the Year International oraz analogiczny tytuł przyznawany przez National Press Photographers Association, jego prace były także czterokrotnie nagradzane w konkursie World Press Photo.

Moore otrzymał nagrodę L’Iris d’Or i 25 tys. dolarów, a także zestaw cyfrowego sprzętu fotograficznego firmy Sony. Nagrody zostały wręczone w czasie uroczystej gali w Londynie — w uroczystości wzięli udział najważniejsi przedstawiciele branży fotograficznej z całego świata.

Jurorzy — Xingxin Guo (agencja informacyjna Xinhua, Chiny), Jocelyn Bain Hogg (fotografka, Wielka Brytani) oraz Oliver Schmitt (internetowe wydanie tygodnika „Spiegel”, Niemcy) — napisali we wspólnym oświadczeniu: „Fotografie Johna Moore’a ukazują ogrom nieszczęścia ludzi, których codzienne życie zostało zniszczone przez niewidzialnego wroga. Tym jednak, co zasługuje na szczególne uznanie, jest sposób, w jaki Moore ukazuje tę tragedię. Jego zdjęcia są bardzo osobiste, a przy tym pełne szacunku dla fotografowanych ludzi, poruszają odwagą i spójnym ujęciem tematu. Istnieje cienka i trudna do zdefiniowania granica między zdjęciami po prostu wykorzystującymi taką sytuację a obrazami, które pokazują ją ze współczuciem i zrozumieniem. Prace Moore'a zdecydowanie należą do tej drugiej kategorii. Jeśli do tego dodamy doskonałe wyczucie kompozycji i przekonujący styl wizualnej narracji, otrzymujemy to, co składa się na różnicę między dobrą a znakomitą fotografią dokumentalną”.

Sony World Photography Awards już od ośmiu lat ukazuje wszystko to, co najlepsze w różnych gatunkach współczesnej fotografii. Konkurs — darmowy i otwarty dla fotografów o różnych umiejętnościach — zyskał uznanie w świecie fotografii i co roku przyciąga zarówno młode talenty, jak profesjonalistów o ustalonej pozycji.

W skład międzynarodowego komitetu sędziowskiego wchodzą uznani eksperci branży fotograficznej, a udział w konkursie daje szansę na rozgłos i uznanie nie tylko zwycięzcom, ale także finalistom. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników: zgłoszono łącznie 183 737 zdjęć zrobionych przez fotografów ze 171 krajów, co potwierdziło, że SWPA to obecnie największy konkurs fotograficzny na świecie.

ZWYCIĘZCY I FINALIŚCI W KATEGORIACH PROFESJONALNYCH

Dziś ogłoszono także zwycięzców oraz zdobywców 2. i 3. miejsc w trzynastu kategoriach profesjonalnych.

Prace, pochodzące z całego świata i obejmujące szerokie spektrum tematów, ukazują wszystko to, co najlepsze we współczesnej fotografii. Zwycięzcami zostali:

Architektura - Zwycięzca: Cosmin Bumbuț, Rumunia

2. miejsce - Massimo Siragusa, Włochy

3. miejsce - Vadim Sivak, Ukraina

Kultura i sztuka - Zwycięzca: Aristide Economopoulos, USA

2. miejsce - Alessandra Bello, Włochy

3. miejsce - Rich Wiles, Wielka Brytania (mieszka w Palestynie)

Kampania reklamowa - Zwycięzca: Sebastian Gil Miranda, Francja (mieszka w Argentynie)

2. miejsce - Jonathan Syer, Wielka Brytania

3. miejsce - Eduardo Leal, Portugalia (mieszka w Wielkiej Brytanii)

Fotografia konceptualna - Zwycięzca: Rahul Talukder, Bangladesz

2. miejsce - Daesung Lee, Korea Południowa (mieszka we Francji)

3. miejsce - Alejandro Almaraz, Argentyna

Współczesność - Zwycięzca: Scott Typaldos, Szwajcaria

2. miejsce - Corentin Fohlen, Francja

3. miejsce - Annalisa Natali Murri, Włochy

Wydarzenia bieżące - Zwycięzca: John Moore, USA

2. miejsce - Valery Melnikov, Rosja

3. miejsce - Herman Verwey, RPA

Krajobraz - Zwycięzca: Simon Norfolk, Wielka Brytania

2. miejsce - Peng-Chun Yen, Tajwan

3. miejsce - Giulio di Sturco, Włochy

Styl życia - Zwycięzca: Li Fan, Chiny

2. miejsce - Dovile Dagiene, Litwa

3. miejsce - Ramil Gilvanov, Rosja

Ludzie - Zwycięzca: Giovanni Troilo, Włochy

2. miejsce - Johan Bavman, Szwecja

3. miejsce - Liza Van der Stock, Belgia

Portret - Zwycięzca: Rubén Salgado Escudero, Hiszpania (mieszka w Birmie)

2. miejsce - Dougie Wallace, Wielka Brytania

3. miejsce - Jens Juul, Dania

Sport - Zwycięzca: Riccardo Bononi, Włochy

2. miejsce - Irina Dainakova, Białoruś

3. miejsce - Jonathan Yeap Chin Tiong, Singapur

Martwa natura - Zwycięzca: Donald Weber, Kanada

2. miejsce - Peter Franck, Niemcy

3. miejsce - Mong-Yong Sim, Malezja (mieszka na Tajwanie) 

Podróże - Zwycięzca: Bernhard Lang, Niemcy 

2nd – Nadia Dias, Indiie

3rd – Yoko Naito, Japonia 

TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU W KATEGORII OTWARTEJ

Armin Appel, fotograf-amator z Niemiec, zdobył tytuł Fotografa Roku w kategorii otwartej i nagrodę w wysokości 5 tys. dolarów za zdjęcie zatytułowane „Schoolyard” („Dziedziniec szkolny”). Zwycięska fotografia, wybrana spośród niemal 80 tysięcy zdjęć zgłoszonych w kategorii otwartej, została wykonana w czasie lotu paralotnią. Przedstawia widziany z lotu ptaka kolorowy dziedziniec szkoły w miejscowości Biberach an der Riss w Niemczech. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród dziewięciu zwycięskich obrazów w kategoriach otwartych, których zwycięzców poznaliśmy 31 marca. Jury w kategorii otwartej stanowił zespół ekspertów z World Photography Organisation, któremu przewodniczył Sam Barzilay, dyrektor kreatywny organizacji United Photo Industries (USA).

NAGRODA ZA CAŁOKSZTAŁT TWÓRCZOŚCI I WYBITNY WKŁAD W FOTOGRAFIĘ – ELLIOTT ERWITT

Elliott Erwitt — znakomity fotograf, przedstawiciel agencji Magnum — otrzymał nagrodę za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię.

Erwitt znany jest ze swoich nieupozowanych, często ironicznych, czarno-białych zdjęć ukazujących życie codzienne. Jego prace — zarówno komercyjne, jak i prywatne — łączą wizualną doskonałość z błyskotliwym i kpiarskim ujęciem prezentowanego tematu.

Najsłynniejsze i mniej znane fotografie Erwitta, wykonane w czasie całej jego 60-letniej kariery, będzie można oglądać w londyńskim Somerset House, w ramach wystawy Sony World Photography Awards.

Poprzednimi laureatami tej prestiżowej nagrody byli Mary Ellen Mark, William Eggleston, Eve Arnold, Bruce Davidson, Marc Riboud, William Klein i Phil Stern.

TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU W KATEGORII MŁODZIEŻOWEJ

Yong Lin Tan, dziewiętnastoletni student z Malezji, zdobył tytuł Fotografa Roku w kategorii młodzieżowej. W kategorii młodzieżowej mogą startować osoby do 19. roku życia. Jurorzy oceniają pojedyncze zdjęcie. Zwycięska, nastrojowa fotografia została wykonana na tyłach domu babci fotografa, w malezyjskim stanie Kedah. Zdjęcie zostało uznane za najlepsze spośród trzech zwycięskich obrazów w kategoriach młodzieżowych, których zwycięzców poznaliśmy 31 marca. Łącznie w kategorii młodzieżowej tegorocznej edycji SWPA zgłoszono 6675 zdjęć.

TYTUŁ FOTOGRAFA ROKU W KATEGORII STUDENCKIEJ

Rosyjska fotografka Svetlana Blagodareva z Państwowego Uniwersytetu Politechnicznego w Sankt Petersburgu pokonała dziewięcioro innych finalistów z całego świata i zdobyła tytuł Fotografa Roku w kategorii studenckiej. W nagrodę jej uczelnia otrzyma sprzęt fotograficzny firmy Sony o łącznej wartości 35 tys. euro. Program uniwersytecki Student Focus Programme jest jednym z największych na świecie programów dla studentów fotografii, prowadzonym we współpracy z 230 instytucjami na sześciu kontynentach.

WYSTAWA I ALBUM

Wszystkie prace zwycięzców i finalistów będzie można oglądać w czasie wystawy w londyńskim Somerset House w dniach od 24 kwietnia do 10 maja, razem z ekspozycją ukazującą twórczość zdobywcy nagrody za całokształt twórczości i wybitny wkład w fotografię — Elliotta Erwitta. Równolegle prezentowana będzie także wystawa poświęcona społecznemu projektowi #FutureofCities („Przyszłość miast”), badającemu wpływ migracji mieszkańców wsi i przedmieść do miast. Projekt realizowany jest w ramach programu Sony Global Imaging Ambassors, we współpracy z agencją Panos Pictures. Po raz pierwszy osoby zwiedzające wystawę będą mogły kupić odbitki prezentowanych fotografii za pośrednictwem systemu zamówień firmy theprintspace.

Wydany zostanie także album zawierający prace zwycięzców i finalistów konkursu. Album można kupić za pośrednictwem strony www.worldphoto.org

Przydatne linki: 

Nagrodzone zdjęcia można pobrać spod adresu press.worldphoto.org

Biogramy jurorów: http://bit.ly/1GZEZ0h

Nasz profil w serwisie Facebook, Twitter i Instagram. Można także śledzić hasztag #SWPA

Informacje uzupełniające:

Wywiady z fotografami i jurorami można przeprowadzić za pośrednictwem World Photography Organisation.

Na konkurs Sony World Photography Awards 2015 zgłoszono ogółem 183 737 obrazów: 87 505 w kategoriach profesjonalnych, 79 264 w kategoriach otwartych, 6675 w konkursie dla młodzieży i 10 293 w konkursie fotografii smartfonowej.

Źródło: Sony

www.sony.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Trzy nominacje i nagroda Sabre Awards EMEA 2024 dla Publicon
17 kwietnia w Londynie rozdano nagrody Sabre Awards EMEA 2024 dla najbardziej nowatorskich projektów branży PR i komunikacji. Agencja Publicon Services otrzymała aż trzy nominacje – najwięcej z Polski. Jury wyróżniło dwa projekty sponsoringowe: kampanię „Łączy nas najlepszy skład” realizowaną wspólnie z PZPN i Jeronimo Martins oraz roczny raport sponsoringowy dla Grupy...
Kierunek świętuje Dzień Kreatywności
Agencja reklamowa Kierunek Kreatywny świętując Międzynardowy Dzień Kreatywności 21 kwietnia, przygotowała na swoich social media mini konkurs, w którym do wygrania są plakaty przygotowane we współpracy z krakowską artystką MAD MOJO.  
Wspólnie z ekspertami z Fundacji Climate Strategies Poland przeprowadziliśmy szczegółowe badanie śladu węglowego Gali EFFIE Awards Poland 2023. Badanie to obejmowało trzy dni wydarzenia (dzień przed i dzień po) oraz uczestników gali, co pozwoliło uwzględnić różnorodne aspekty emisji związane z ich udziałem.
Kampania Kompanii Piwowarskiej z nagrodą ECU Sustainability Awards
Kompania Piwowarska po raz czwarty razem z Fundacją „Dom w Łodzi” prowadziła kampanię społeczną FASOFF, szerzącą świadomość na temat FAS czyli alkoholowego zespołu płodowego. Tym razem pod hasłem: „Będę TATĄ! - nie piję razem z nią”. Kampania otrzymała nagrodę ECU Sustainability Award przyznawaną podczas European Circular Retail Congress, będącego częścią...
Konkurs na nazwę dla polskich myśliwców F-35
W związku z zakupem przez Wojsko Polskie F-35 Sztab Generalny Wojska Polskiego ogłosił konkurs na nazwę dla nowych myśliwców.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764