WIADOMOŚCI

Opakowania a środowisko: Projektujesz? Przeczytaj!

redakcja   14.07.2017, przeczytano 445 razy
ilustracjastrzałka

Przekonanie, że opakowania wpływają na stan środowiska tylko w ostatnim etapie cyklu życia na szczęście odeszło do lamusa. Obowiązująca obecnie w Europie ogólna strategia postępowania zakłada, że w pierwszej kolejności należy zapobiegać powstawaniu odpadów oraz minimalizować ich ilość.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/opakowania-a-srodowisko:-projektujesz-przeczytaj!,33118,artykul.html

W odniesieniu do metod postępowania z już wytworzonymi odpadami preferowany jest recykling, potem odzysk energii, a na końcu dla odpadów, których nie da się wykorzystać przemysłowo – unieszkodliwianie np. przez deponowanie na składowiskach.

Autorka podjęła się kompleksowej analizy i opisania problemu wzajemnych związków opakowań i środowiska. Zaprezentowane podejście do powiązanych obszarów badań i doskonalenia opakowań wpisuje się w nowoczesny nurt badawczy zgodny z wytycznymi społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju.

Z rec. prof. dr hab. Małgorzaty Lisińskiej-Kuśnierz

 
Niniejsza książka podejmuje szereg aktualnych tematów związanych z coraz istotniejszym zagadnieniem ekologii opakowań w całym cyklu ich życia. W szczególności uwzględnia:

  • terminologię dotyczącą ochrony środowiska w ujęciu regulacji prawnych i normatywnych UE,
  • zrównoważony rozwój w odniesieniu do opakowań,
  • praktyczne przykłady oceny cyklu życia (LCA) dla wybranych grup opakowań oraz wskaźniki emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint).


Prezentuje ponadto kierunki rozwoju przemysłu opakowaniowego i omawia zasady projektowania oraz oznakowywania opakowań z uwzględnieniem ochrony środowiska. Pomyślana jest więc jako kompendium wiedzy o ekologicznych aspektach projektowania, produkcji oraz cyklu życia opakowań.

O autorce

Hanna Żakowska, prof. COBRO, dr hab. nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa (Wydział Towaroznawstwa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu), zastępca dyr. ds. naukowych w COBRO – Instytucie Badawczym Opakowań w Warszawie. Autorka licznych prac badawczo-rozwojowych, ekspertyzowych oraz publikacji z następujących dziedzin: opakowania, gospodarka odpadami opakowaniowymi, systemy recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych, sozologia opakowań, ekologistyka, logistyka odzysku, opakowania z biotworzyw, w tym biodegradowalne, ocena cyklu życia (LCA) i badania wskaźników emisji gazów cieplarnianych (carbon footprint) materiałów opakowaniowych oraz opakowań, zrównoważony rozwój w zakresie cyklu życia opakowań, projektowanie opakowań (ponad 450 publikacji, w tym 6 wydawnictw książkowych).


Wydawnictwo objęte jest patronatem medialnym Signs.pl.

Źródło: Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Raporty Signs.pl
    logo opakowania
WIĘCEJ

Dodatkowe informacje:

Tytuł: Opakowania a środowisko. Wymagania, standardy, projektowanie, znakowanie
Wydanie: Wyd. 1
Autor: Żakowska Hanna
Liczba stron: 300
ISBN: 978-83-01-19481-9
Format: B5
Oprawa: miękka
Cena: 69 zł

R E K L A M A

Komentarze

 
niedziela 21.01.2018, 62 gości [ lista ]
Signs.pl - Portal polskiej reklamy wizualnej © 1997-2018 ICOS. Wszystkie prawa zastrzeżone