logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Otwarcie Konkursu Nagroda Jamesa Dysona 2022

  PR 24.03.2022, przeczytano 342 razy
ilustracja

16 marca rozpoczęto przyjmowanie zgłoszeń młodych inżynierów do nowej edycji Konkursu Nagroda Jamesa Dysona, organizowanego co roku przez Fundację Dyson skierowanego do studentów z kierunków związanych z projektowaniem. W ubiegłych latach do konkursu zgłoszono szereg imponujących projektów. W tym roku organizatorzy zwiększyli sumę nagród pieniężnych, aby wesprzeć młodych inżynierów w pierwszym kluczowym etapie. Zwycięzców etapów krajowych poznamy we wrześniu, otrzymają aż 27 000 zł  na rozwój swoich projektów. Do tej pory w ramach konkursu nagrody pieniężne otrzymali autorzy ponad 285 wynalazków.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/otwarcie-konkursu-nagroda-jamesa-dysona-2022,395224,artykul.html

Od 2005 r. organizatorzy Konkursu Nagroda Jamesa Dysona rzucają studentom oraz świeżym absolwentom kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem następujące wyzwanie: „Zaprojektować coś, co rozwiąże problem”. Zadanie sformułowano w sposób szeroki i otwarty, aby zachęcać studentów do podejmowania poważnych problemów o znaczeniu globalnym. Zwycięzcy poprzedniej edycji skupili się na takich kwestiach, jak ułatwienie recyklingu odpadów, tamowanie krwotoków z ran kłutych czy domowa diagnostyka medyczna. Sir James Dyson osobiście typuje zwycięzców etapu międzynarodowego, którzy zdobywają potrzebne środki finansowe oraz wielki prestiż, a tym samym czynią ważne pierwsze kroki na drodze do wcielenia swoich pomysłów w życie.

Sir James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier, mówi:

- Moim zdaniem Konkurs Nagroda Jamesa Dysona jest tak ważny, ponieważ polega na inteligentnym rozwiązywaniu problemów – zachęca młodych inżynierów do krytycznego, twórczego myślenia. Jestem głęboko przekonany, że młodzi ludzie chcą zmieniać świat i że warto ich do tego zachęcać. Przyszłość należy do nich. Nagroda dodaje im pewności siebie i ułatwia realizację zamierzonych celów. Aż 70% zwycięzców etapu międzynarodowego poprzednich edycji wciąż pracuje nad swoimi projektami i komercjalizuje je. Osobom, które planują wziąć udział w konkursie, chciałbym powiedzieć, że z niecierpliwością czekam na ich przełomowe projekty. Powodzenia!

Na co mogą liczyć zwycięzcy?

  1. Nagrody pieniężne. Zwycięzcy etapów krajowych otrzymają po 27 000 zł, a zwycięzcy etapu międzynarodowego nawet 162 000 zł  na potrzeby dalszych prac nad wynalazkiem.
  2. Rozgłos medialny. Zdobywcy Konkursu Nagrody Jamesa Dysona cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony mediów, opinii publicznej i profesjonalistów z branży, co otwiera im wiele drzwi oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów i pozyskiwaniu wsparcia dla projektu.
  3. Wspieranie zwycięzców poprzednich edycji. W tym roku organizatorzy uruchomili specjalną platformę dla wynalazców, którzy komercjalizują swoje wynalazki. Zwycięzcy poprzednich edycji konkursu mogą uczestniczyć w różnych wydarzeniach, nawiązywać kontakty, dzielić się doświadczeniami i wspierać się nawzajem np. w formie mentoringu.

W ostatnich dwóch latach do konkursu zgłoszono rekordowo dużą ilość projektów. Wiedząc, jak duży wpływ na naszą przyszłość mają naukowcy i inżynierzy, w 2021 r. James Dyson po raz pierwszy wytypował trzech zwycięzców etapu międzynarodowego, z których każdy otrzymał nagrodę w wysokości 162 000 zł.

W tym roku również zostaną przyznane nagrody międzynarodowe. Najpierw jednak w każdym kraju i regionie, gdzie odbywa się konkurs, zostanie przyznana nagroda krajowa (27 000 zł) oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzców etapów krajowych wyłoni niezależna komisja we współpracy z inżynierem reprezentującym firmę Dyson. W 2022 r. konkurs po raz pierwszy odbędzie się w Tajlandii i Turcji.

Zdobywcy Nagród Krajowych przejdą do finału, a James Dyson wytypuje spośród nich laureatów międzynarodowego etapu konkursu.

Czym charakteryzuje się dobre zgłoszenie?

Najlepsze wynalazki to często te najprostsze, które w inteligentny sposób rozwiązują rzeczywiste problemy. W zeszłym roku Nagrodę Krajową zdobył projekt XTRUDE ZERO, autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu. Laureaci zaprojektowali dostępną publicznie maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku. Inspiracją dla autorów do stworzenia XTRUDE ZERO była potrzeba poradzenia sobie z ogromną liczbą zużytych maseczek, trafiających na wysypiska śmieci z powodu pandemii COVID-19.

- Konkurs Nagroda Jamesa Dysona, ma zachęcić studentów i absolwentów do rozwiązywania konkretnych problemów współczesnego świata, to wielka szansa dla młodych ludzi, którzy wierzą, że mogą zmienić świat. W 2021 roku po raz pierwszy odbył się na rynku polskim. Polscy młodzi wynalazcy udowodnili, że potrafią myśleć nieszablonowo. Potwierdziły to liczne zgłoszenia, wyróżniające się innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi na celu zrewolucjonizowanie wybranych obszarów życia.  Z niecierpliwością czekam na zgłoszenia, które ocenimy w tym roku. Wierzę, że polscy studenci i absolwenci uczelni technicznych mają ogromny potencjał! – mówi dr Tomasz Łuczyński, juror Konkursu Nagroda Jamesa Dysona.

Chcesz się dowiedzieć, czego inżynierowie z firmy Dyson oczekują od zgłoszeń konkursowych? Sprawdź, co mówi na ten temat Peter Gammack, wieloletni juror konkursu oraz wiceprezes firmy Dyson ds. innowacji produktowych.

Tworzenie nowych możliwości

Wygrana w konkursie przynosi młodym wynalazcom międzynarodowy rozgłos medialny, otwierając im drogę do dalszych inwestycji i rozwoju swoich projektów. Projekt mOm incubators, który zdobył główną nagrodę międzynarodową w 2014 r., ułatwił opiekę neonatologiczną. Urządzenie pozytywnie przeszło wszystkie zewnętrzne testy, a teraz jest wykorzystywane w trzech placówkach medycznych w Wielkiej Brytanii. Do tej pory pomógł utrzymać przy życiu ponad 20 noworodków. Obecnie twórcy mOm realizują ambitne plany związane ze zwiększaniem dostępności opieki neonatologicznej w różnych częściach świata. Wyróżnione w USA w 2017 r. kolorowe mydło w sztyfcie SoaPen, zachęcające dzieci do dokładnego mycia rąk, zostało wprowadzone na rynek, natomiast jego twórczynie znalazły się na prestiżowej liście 30 Under 30 czasopisma Forbes. Dziś firma SoaPen sprzedaje swoje produkty w całych Stanach Zjednoczonych, a jej asortyment stale się rozszerza – ostatnią nowością jest środek do dezynfekcji rąk, produkt bardzo potrzebny w czasie pandemii COVID-19. Z kolei Rabbit Ray, projekt wyróżniony w Singapurze w 2011 r., znalazł zastosowanie w 44 szpitalach w łącznie 23 krajach. Rabbit Ray to urządzenie wspierające komunikację między personelem szpitala a dziećmi, którym wyjaśniane są procedury medyczne. Jego autorka, Esther Wang, założyła wielokrotnie nagradzaną firmę Joytingle zajmującą się edukacją zdrowotną, a jej urządzenie Rabbit Ray ułatwia wyjaśnianie najróżniejszych procedur medycznych – od szczepień aż po chemioterapię.

Źródło: Fundacja Jamesa Dysona

www.jamesdysonaward.org

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

IAB Polska partnerem konkursu Genius Universitatis 2023
Wystartowała XI edycja najbardziej oczekiwanego konkursu marketingowego dla uczelni, który ma pokazać ich najlepsze reklamowe działania. IAB Polska po raz kolejny jest partnerem konkursu, w którego kapitule zasiada nasza przedstawicielka - Ewa Opach, dyrektor ds. edukacji i certyfikacji, IAB Polska.
Paradyż Designers: spotkanie z Rossaną Orlandi oraz Giovanną Castiglioni w Mediolanie
Wyjazd do Mediolanu i warsztaty z legendą designu Rossaną Orlandi oraz spotkanie z Giovanną, córką włoskiego mistrza wzornictwa Achille Castiglioniego czekają na autorów wyróżnionych projektów w konkursie Paradyż Designers. Prace konkursowe można przesyłać jeszcze do 17 lutego 2023.
Nabór do konkursu dyplomów FNC rozpoczęty
Dyplomy FNC to zestawienie najlepszych prac dyplomowych absolwentów uczelni artystyczno-projektowych organizowane przez FONT nie czcionka.
Nikon zdobywa trzy nagrody w plebiscycie Fotopolis
Nikon ma przyjemność poinformować, że w plebiscycie Fotopolis na najlepsze produkty i wydarzenia fotograficzne 2022 roku, zdobył, aż trzy nagrody. Miejsce pierwsze w kategorii „Zaawansowany obiektyw roku” firma otrzymała za Nikon NIKKOR Z 400 mm f/4.5 VR S. Na drugiej pozycji w kategorii „Amatorski aparat roku” znalazł się Nikon Z 30, z kolei ostatnie miejsce...
Laureaci trzeciego etapu konkursu Tubądzin Design Awards w kategorii Cultureform
CultureFORM to kategoria specjalna konkursu Tubądzin Design Awards, która daje projektantom możliwość odniesienia się w swoich pracach do dziedzictwa kulturowego i historycznego. Międzynarodowe jury rozstrzygnęło jej trzeci etap. Wyłonieni twórcy reprezentują bardzo wysoki poziom, a ich prace przecierają szlaki w świecie designu.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764