logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Outdoor: Sposoby na kreatywność i efektywność

   29.08.2017, przeczytano 2182 razy
ilustracja

Opona „wyjeżdżająca” z nośnika, mrugający neon, czy zegar pokazujący czas dojazdu do sklepu – to tylko kilka przykładów kreatywnego wykorzystania reklamy zewnętrznej. Wybierając outdoor marketerzy mają coraz większe pole do popisu, ale efektowność musi iść w parze z efektywnością.  


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/outdoor%3A-sposoby-na-kreatywnosc-i-efektywnosc,33551,artykul.html

Co zwraca uwagę odbiorcy

W reklamie zawsze chodzi o skuteczność, bo przecież nikt nie chce inwestować środków, w rozwiązania, które nie przynoszą powodzenia. Nie inaczej jest w przypadku reklamy outdoorowej, gdzie dla zwiększenia skuteczności stosuje się elementy 2D i 3D.

Laboratorium Komunikacji i Reklamy, wykonało na zlecenie Cityboard Media badanie, które miało zbadać efektywność plakatów z elementami 2D, w porównaniu z kreacjami plakatów w wersji standardowej. Badania pokazały, że plakaty w których korzysta się z elementów 2D są niemal dwukrotnie lepiej rozpoznawalne, a ponadto mają przewagę percepcyjną i perswazyjną nad plakatami w wersji standard. Perswazyjna przewaga bardzo silnie przejawia się w zachęcie do działania (więcej na temat badania).

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów zastosowania niestandardowych elementów 2D i 3D w ostatnich latach, była kampania, którą Cityboard realizował dla marki Ikea (autorem pomysłu był warszawski oddział agencji Grey Worldwide). Na trzech nośnikach zlokalizowanych na najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach w Warszawie umieszczono popularne regały Kallax. Pracownicy obsługi układali czerwone pudła w ten sposób, aby wskazywały ile minut potrzeba na czas dojazdu ze skrzyżowania do sklepu Ikea w Jankach. Serwisanci Cityboard Media mieli za zadanie przestawiać je zgodnie z aktualnymi danymi o natężeniu ruchu i czasu dojazdu. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na produkt (Kallax) i fakt, że sklep w którym można go zakupić jest w niewielkiej odległości. Kreatywność rozwiązania wpisywała się w filozofię Ikei. Kampania została doceniona podczas festiwalu Eurobest 2016, gdzie otrzymała główną nagrodę w kategorii „Outdoor”.

Inny kreatywny przykład reklamy zewnętrznej z elementami 2D, to kampania dla marki Dębica. Tu wykorzystano elementy, które sprawiły, że kampania zdecydowanie wyróżniała się na tle innych przekazów reklamowych. Grafika sprawiała wrażenie, że opony wyjeżdżają poza nośnik.

ilustracjastrzałka

To prosty, lecz bardzo sugestywny i dynamiczny projekt. Podstawowym celem było wyróżnienie się w natłoku ofert. Kampania była realizowana w okresie jesiennym, kiedy kierowcy zmieniają opony na zimowe. Warto też zwrócić uwagę na tegoroczną kampanię Allegro. Na nośniku zainstalowano mrugający neon, który informuje, że Allego jest czynne 24/h.

Teaser, czyli intryguj i zachęcaj

Teaser to, obok elementów 2D i 3D, jedno z najbardziej efektywnych narzędzi outdoorowych. Jak działa teaser? W skrócie można powiedzieć, że opiera się na jednej kampanii w dwóch odsłonach. Pierwsza to intrygujące plakaty, które nie ujawniają produktu, czy marki, a tylko lekko sygnalizują temat, wzbudzając zainteresowanie. W drugim etapie ujawnia się na plakatach, jakie działanie stało za teaserem. Najczęściej stosuje się je przypadku komunikacji istotnych zmian rynkowych (np. rebranding), bądź też wejścia jakiegoś podmiotu na rynek.

Na taki krok zdecydował się w 2016 roku regionalny portal Silesion (należy do Kamila Durczoka). Celem działań reklamowych było zbudowanie rozpoznawalności marki i wzbudzenie zainteresowania portalem. Dlatego Cityboard zastosował w tym przypadku kampanię teaserową. Najpierw pojawiały się plakaty tylko z wizerunkiem twórcy, czyli z Kamilem Durczokiem, na biało-czarnym tle, pozbawione informacji czego dotyczy kampania. Po dwóch tygodniach, na tych samych nośnikach zainstalowano plakat utrzymany w tej samej konwencji, ale już z pełną informacją.

Efekt był więcej niż satysfakcjonujący. W trakcie trwania drugiej odsłony kampanii zostało ujawnione, że chodzi o nowy serwis internetowy skierowany do mieszkańców Górnego Śląska. Kampania, wsparta dodatkowymi działaniami, odniosła duży sukces: w ciągu pierwszego tygodnia funkcjonowania Silesion.pl miał ponad 60 tysięcy użytkowników, którzy wygenerowali ponad 350 tysięcy odsłon strony. Udało mu się również zgromadzić 10 tysięcy fanów na Facebooku.

Reklama zewnętrzna to pole do popisu dla kreatywnych rozwiązań, a te pomagają zwrócić uwagę na produkt, czy markę. Wydaje się, że skoro z nośnika reklamowego i mebli można zrobić swoisty „korkomierz”, to nie ma już rzeczy niemożliwych.


Marcin Stan
Członek Zarządu Cityboard Media

Źródło: Cityboard Media

www.cityboard.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Marki modowe dostrzegają potencjał Tiktoka
TikTok to efektywna platforma mediowa, która odpowiada na potrzeby każdego biznesu – bez względu na jego skalę czy obszar działania. Jej potencjał dostrzegają kolejne branże, w tym marki modowe. Jedną z nich jest CCC (@cccshoesbags), której filmy zostały wyświetlone w aplikacji już ponad 20 milionów razy. Zaangażowanie użytkowników platformy w...
Rewolucja w świecie digital zbliża się wielkimi krokami. W połowie sierpnia ubiegłego roku Google, który budował swoją potęgę na plikach cookies, ogłosił inicjatywę Privacy Sandbox, której celem jest usunięcie ciasteczek z przestrzeni Internetu. Z jakiego powodu? W imię bezpieczeństwa i ochrony prywatności. Ta zmiana w praktyce pozbawi marketerów cennego...
Wykorzystaj szerokie możliwości i zastosowania nowoczesnej technologii Canon UVgel
Technologia UVgel łączy wszystkie zalety tradycyjnych technologii, które oparte są na atramencie, eliminując jednocześnie wiele związanych z nimi ograniczeń. Dzięki temu dostawcy usług mogą realizować najbardziej wymagające zlecenia, budując wśród swoich klientów opinię innowacyjnego przedsiębiorcy, który myśli o przyszłości i prowadzi swój biznes zgodnie z...
Drukarka etykiet, nazywana też drukarką kodów kreskowych, to urządzenie, bez którego większość przedsiębiorstw nie wyobraża sobie funkcjonowania. Tym bardziej, że drukarki etykiet wybiera się uwzględniając własne potrzeby, jako użytkownika końcowego. Dostępne na rynku urządzenia nie są wszechstronne a zasada: wyższa cena równa się lepsza jakość, nie...
Network marketing – sposób na biznes czy zajęcie dodatkowe?
Chociaż umowa o pracę zapewnia poczucie bezpieczeństwa, coraz więcej Polaków rezygnuje z etatu na rzecz innych form zatrudnienia. Zwłaszcza młodzi ludzie, dopiero wkraczający na rynek pracy, zwracają uwagę na aspekty takie, jak elastyczność i niezależność finansowa[1]. Wielu z nich odpowiedź na swoje potrzeby znajduje w network marketingu. Na czym polega kariera w tym...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764