logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

  PR 15.05.2020, przeczytano 536 razy
ilustracja

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/pandemia-koronawirusa-zmienia-rynek-pracy,387030,artykul.html

– Stworzyłam ideę kierunków „wirusoodpornych”, opierając ją na czterech czynnikach. To kierunki dające nam możliwość pracy zdalnej, która siłą rzeczy stała się naturalnym trybem, w którym funkcjonujemy. Drugi czynnik to ich znaczenie dla biznesu, czyli czy dany kierunek daje takie ścieżki i role zawodowe, które pozwalają nam funkcjonować nawet w czasie globalnej pandemii – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Biznes Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech.

Obecnie, jak wynika z szacunków Antal, blisko 2,5 mln Polaków jest zatrudnionych w branżach, które pozwalają na pracę zdalną. Ich liczba jednak stopniowo się zmienia, ponieważ w obliczu pandemii wiele osób, które wcześniej nie miały możliwości pracy z domu, obecnie pracuje zdalnie. Dla osób dopiero myślących o przyszłości kluczowy jest wybór takich kierunków, które dadzą większe szanse na pracę niezależnie od sytuacji kryzysowych i pozwalają nabyć kompetencje przyszłości.

– To umiejętność elastycznego myślenia, szybkiego uczenia i oduczania się, krytycznego myślenia czy zarządzania projektami. A czwarty czynnik w „wirusoodporności” kierunków stanowią tzw. twarda wiedza i kompetencje transferowalne, czyli czy dany kierunek daje na tyle konkretne umiejętności, że absolwent jest w stanie je od razu wykorzystać na rynku pracy, bez względu na obraną ścieżkę – wymienia ekspertka.

Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują top 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych. Na liście znalazły się: kierunki informatyczne, cyberbezpieczeństwo, teleinformatyka, elektronika i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna, inżynieria i analiza danych, matematyka i statystyka, modelowanie matematyczne i analiza danych, mikroelektronika w technice i medycynie oraz bioinformatyka i biologia systemów. Z drugiej jednak strony, jak zauważa Joanna Koper, kierunek studiów nie jest tożsamy z zawodem, dlatego pandemia koronawirusa choć może, to nie musi wpłynąć na popularność danych kierunków.

– Niektóre kierunki zyskują na znaczeniu, np. te związane z C-STEM, czyli inżynieryjne, ścisłe, technologiczne, ale także takie, które rozwijają kompetencje cyfrowe, ale jednocześnie pozwalają pracować z ludźmi. Takim przykładem jest user experience design, bo w tym kierunku bardzo dobrze odnajdują się tzw. humaniści i jest on też jednocześnie bardzo technologiczny – ocenia ekspertka edukacyjna.

Z danych resortu edukacji wynika, że w roku akademickim 2019/2020 studia rozpoczęło ponad 424 tys. osób, z czego 311 tys. na studiach pierwszego stopnia lub na jednolitych studiach magisterskich. Wśród uczelni, w których było najwięcej kandydatów na jedno miejsce, były trzy politechniki – z Warszawy, z Gdańska i z Poznania. Żeby się na nie dostać, trzeba było pokonać sześcioro–siedmioro kandydatów. Tuż za podium znalazł się Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (5,7 kandydata na miejsce) i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (5,5 kandydata na miejsce). Wśród kierunków najbardziej oblegane były informatyka, psychologia i zarządzanie.

– Internet rzeczy jest stosunkowo nowym kierunkiem, ale na uniwersytetach zagranicznych jest już coraz bardziej popularny. Przyszłościowe są kierunki związane z projektowaniem i architekturą  infrastruktur, czyli właśnie user experience design, wszystkie kierunki związane z połączeniem medycyny i technologii. Teraz widzimy, jak mocno rozwijają się telemedycyna, bioinformatyka, medycyna w informatyce. To kierunki, na które warto teraz zwrócić uwagę – radzi Joanna Koper.

Źródło: Perspektywy Women in Tech, Newseria Biznes

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

Wszyscy będziemy informatykami dbającymi o bezpieczeństwo przepływu danych.
A chleb upiecze, ubranie uszyje kto?

avatar użytkownika
,

Tekst dotyczy zawodów które wybierają ludzie zdecydowani na inwestycję w wymagającą, a często także kosztowną ścieżkę edukacyjną. Jest naturalne że nie jest to propozycja dla wszystkich - Twoje obawy wydają się nieco przesadzone.  

,

Tekst opisuje utopię, w której ludzie mogą wybrać lepiej płatne, dające bezpieczeństwo zawody, w oderwaniu od realiów dostępności takich kierunków kształcenia czy wymogów, jakie trzeba spełnić, by się na nie dostać.

Zwykłe pseudokołczowskie pierdololo.
  

avatar użytkownika
,

W tekście nie ma nawet pół słowa na temat tego, że te kierunki można sobie wybrać "w oderwaniu od realiów dostępności takich kierunków kształcenia czy wymogów, jakie trzeba spełnić, by się na nie dostać.". Równie dobrze możesz zarzucić tekstowi prezentującemu nowy ploter, że wynika z niego bezpłatna dostępność takiej maszyny.  

,

Cały tekst jest jedną wielką życzeniowo-kołczowską brednią.

Czy ci ludzie płacą za publikację czy za darmo to publikujesz, żeby zapchać łamy?
  

brak ikonki
,

to jest teks dla osób z ambicjami, ci mniej ambitni będą piekli, szyli, lub komentowali  

,

Woaaaah.
No to rzeczywiście czeka nas świetlana przyszłość, skoro ludzie z ambicjami IT mają czytać teksty na portalu o reklamie wizualnej.

A może Signs jest już horyzontalny?
  

avatar użytkownika
,

Niedługo wprowadzamy ogłoszenia moto i towarzyskie - poużywasz sobie że aż uszy Ci się będą trzęsły.  

,

Kukbuk już się trzęsie ze strachu.
Ponoć mają dodać giełdę warzyw i owoców, bo to się klika.
  

avatar użytkownika
,

Skoro się klika to chyba dobrze?   

,

I nawet, od biedy, mieści się w profilu.  

avatar użytkownika
,

Klika się, mieści się w profilu - czyli odbiorcy są zadowoleni i wydawca jest zadowolony. To co jest nie tak?  

,

A że blisko warzyw są narzędzia ogrodnicze...  

avatar użytkownika
,

Wydaje się, że jesteś przeciwnikiem nie tylko tego aby media zabiegały o odbiorców, ale wręcz samych odbiorców. Nie lubisz ludzi?  

,

Bardzo dużo czasu poświęcasz na wydawanie się.
To musi być męczące, ciągle zastanawiać się, co inni mogli pomyśleć.
  

avatar użytkownika
,

Szkoda czasu? Na Twoje wpisy? Nigdy!  

,

Ależ skąd. To miłe, że odpisujesz.
Ale milej jest, gdy odpisujesz na to, co jest napisane a nie na to, co wymyśliłeś, że jest napisane.
  

avatar użytkownika
,

Tego właśnie dotyczyła odpowiedź. Konsekwentnie wyśmiewasz model biznesowy - głównie w mediach, ale nie tylko (vide dyskusje o pączkach) - opierający się na dostosowywaniu produktu do potrzeb i upodobań odbiorców, wskazując jak niskie i godne pogardy są to potrzeby. "Wydaje się" nie dotyczy tego co piszesz bo to jest jasne, ale tego co trzeba sądzić o ludziach aby wygłaszać takie sądy. Na ten temat możemy jedynie snuć domysły.  

Najnowsze w tym dziale

Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, a także otrzymanie rekompensaty w wysokości połowy ubiegłorocznego przychodu dla firm na najbliższe 14 miesięcy – o wprowadzenie takich rozwiązań w kolejnej wersji Tarczy zwracają się w imieniu firm około targowych do wielkopolskich parlamentarzystów przedsiębiorcy z firm: Expo Construct sp z o.o. i PPHU...
W styczniu ma ruszyć druga tarcza finansowa
Przedstawione założenia tarczy finansowej 2.0 zakładają, że tym razem wsparcie trafi do przedsiębiorców z 38 branż, które najbardziej ucierpiały na skutek pandemii. PFR przeznaczy na pomoc dla mikro-, małych i średnich firm 10 mld zł. Przewiduje również możliwość umorzenia 100 proc. subwencji dla MŚP z pierwszej tarczy. Pomoc uzyskają również duże przedsiębiorstwa. Od...
Trwają prace nad uregulowaniem pracy zdalnej
Rząd zapowiedział, że kwestie dotyczące pracy zdalnej zostaną wpisane do Kodeksu pracy. Takie rozwiązania popiera 85 proc. pracowników badanych przez Gumtree.pl. Problem w tym, że w dużej mierze przedstawione propozycje opierają się na dotychczasowych uregulowaniach dotyczących telepracy. – Są to zapisy zdecydowanie przeregulowane, wprowadzające dużo formalności, które...
Ważne zmiany dla przedsiębiorców
Kwestie prawne towarzyszą na co dzień każdemu przesiębiorstwu. W najnowszym materiale, Gifts Journal TV, przedstawia ważne, z punktu widzenia przedsiębiorców, aspekty, na które należy zwrócić uwagę w najbliższym czasie. Zapraszamy na rozmowę z Panem mecenasem Mateuszem Wojciechowskim, który omówił ważne tematy prawne dla...
Brother znalazł się na liście „World's Best Employers” (Najlepszych pracodawców świata) w 2020 r. organizowanej przez Forbes Magazine we współpracy z firmą Statista. Brother uplasował się na 130 miejscu wśród 750 innych firm.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764