logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Patronat Signs.pl: Konkurs Art Moves na najlepszą pracę bilbordową rozstrzygnięty

   11.08.2021, przeczytano 774 razy
ilustracja
Fanghong Huang / Chiny – zwycięzca konkursu

Ogromne zainteresowanie twórców z całego świata Konkursem Art Moves – otrzymaliśmy prace z 63 krajów świata! W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem „Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?” Znamy już laureatów konkursu – zwycięzcę i 5 prac wyróżnionych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/patronat-signs.pl%3A-konkurs-art-moves-na-najlepsza-prace-bilbordowa-rozstrzygniety,392607,artykul.html

Zawirusowanie nieprawdą

Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach Art Moves jest jedynym na świecie festiwalem sztuki bilbordowej, który od 14 lat prezentuje i promuje tę kategorię sztuki publicznej. W ramach festiwalu w przestrzeni miasta Torunia prezentowane są prace artystów z całego świata, poruszające ważne, aktualne tematy. W tym roku na nośnikach, które zwykle wykorzystywane są do prezentacji reklam: bilbordach, citylightach i ekranach LED zaprezentowane zostaną prace artystyczne, odnoszące się do tematu przewodniego całej imprezy: „Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?”.

Jednym z głównych elementów festiwalu jest corocznie organizowany, międzynarodowy konkurs na najlepszą pracę bilbordową. Do wystawy konkursowej wybierane są najciekawsze prace, nadesłane przez utalentowanych artystów z całego świata. Prace te są twórczą wypowiedzią artystyczną na temat festiwalowego hasła. Tematy corocznych edycji festiwalu wybierane są w taki sposób, by korespondowały z procesami i zjawiskami społecznymi kształtującymi współczesny, globalny świat. Wyrastają one z głębokiej refleksji o podłożu socjologicznym, psychologicznym, filozoficznym i są wyrazem troski o kształt rzeczywistości, w jakiej żyjemy. Ogromne zainteresowanie artystów z całego świata konkursem i festiwalem, wskazuje na wielki potencjał, jaki tkwi w idei imprezy oraz w przestrzeni publicznej – miejscu, które służy tu pogłębionej refleksji i komunikacji społecznej.

832 prace, 462 artystów

W tym roku artyści zostali zaproszeni do twórczej interpretacji hasła: „Zawirusowanie nieprawdą. Jak odnaleźć drogę w nawale sprzeczności, chaosie i niepewności?”Na tegoroczny konkurs wpłynęło 832 prace, nadesłane przez 462 artystów z 63 krajów świata. Otrzymaliśmy prace z Chin, Tajwanu, Kuby, Kazachstanu, Kambodży, USA, Indii i wielu innych! Wyjątkowo dużo prac otrzymaliśmy z Chin i Rosji. Pokazuje to, że twórcom z tych państw szczególnie bliskie jest tegoroczne hasło konkursowe.

Pojęcie prawdy, jak pokazała pandemia Covid 19, to fundamentalny problem współczesnego świata, z którym muszą się zmierzyć zarówno poszczególne jednostki, całe społeczeństwa, jak i zglobalizowany współczesny świat. Jeszcze do niedawna wydawało się, że ten problem w ogóle nie istnieje i bez pojęcia prawdy możemy doskonale się obyć. Jednak obecny ogólnoświatowy kryzys związany z pandemią uświadomił nam, że nie wystarczą nam własne subiektywne przekonania, opinie i uczucia. By funkcjonować w zdrowy sposób, jako jednostki i całe społeczeństwa, potrzeba nam czegoś więcej, czegoś co wydawało się, że wyszło już z mody i jest passé, czyli obiektywnej prawdy. Nasza gatunkowa nazwa to homo sapiens, czyli człowiek myślący. Trzymanie się obiektywnych faktów i odwoływanie się do obiektywnej rzeczywistości pomaga nam funkcjonować w skomplikowanym, współczesnym świecie. Czy warto podejmować trud, by dotrzeć do prawdy? Czy jest to obecnie w ogóle możliwe? Jak odróżnić prawdę od fałszu? Kto jest autorytetem, któremu możemy zawierzyć, a kto samozwańczym, internetowym „expertem”? Czy każdy ma swoją prawdę, czy istnieje prawda obiektywna? Komu i w co wierzyć?

Jury w składzie:

 • Adam Niklewicz / artysta / North Haven, Connecticut, USA
 • Mark Titchner / artysta / Londyn, Wielka Brytania
 • Małgorzata Augustyniak / historyk sztuki, wiceprezes zarządu AMS SA / Warszawa, Polska
 • Rafał Góralski / artysta, kurator, dyrektor Festiwalu Art Moves / Toruń

wyróżniło 6 prac, które zostaną pokazane na bilbordach w ramach Festiwalu Art Moves 2021.

Są to prace następujących artystów:

 • Fanghong Huang / Chiny
 • Junjun_Fan / Chiny
 • Chia Hsiang Lee / Tajwan
 • Mario Estevez / Meksyk
 • Pola Piestrzeniewicz / Polska
 • Lex Drewiński Polska / Niemcy

Jury za najbardziej interesującą pracę uznało projekt Fanghong Huang z Chin i właśnie do niego powędruje Główna Nagroda Konkursu w wysokości 3500 PLN.

Natomiast prace następujących artystów zostaną pokazane w pokazie specjalnym, na słupie ulicznym (dzięki wsparciu międzynarodowej społeczności artystów i sympatyków festiwalu):

 • Alexander Fomin / Rosja
 • Anna Wei / USA
 • Arnav Nigam / Indie
 • Chia Yu Hsu / Tajwan
 • Erick Ginard / Kuba
 • He Huang / Chiny
 • Henrique Campos / Brazylia
 • Jixin Wang / Chiny
 • Justyna Markiewicz / Polska
 • Liliane Wong / Hong Kong
 • Łukasz Mesjasz / Polska
 • Magdalena Dylak / Polska
 • Marisa Passos / Portugalia
 • Mateusz Domeradzki / Polska
 • Michał Łącki / Polska
 • Nur Ernehir / Turcja
 • Raqee Najmuldeen / Irak
 • Tomasz Talerzak / Polska
 • Vaso Krčmar / Serbia
 • Wenlong Zhang / Chiny
 • Yukun Liu / Chiny

ilustracjastrzałka

Pola Piestrzeniewicz / Polska - praca wyróżniona

ilustracjastrzałka

Chia Hsiang Lee / Tajwan - praca wyróżniona

Festiwal rozpocznie się 1 września 2021 w Toruniu, oficjalne otwarcie odbędzie się 3 września. Wydarzenie objęte jest patronatem medialnym Signs.pl.

Źródło: Fundacja Rusz

Dodatkowe informacje:

Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.
Festiwal jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego i ze środków Gminy Miasta Toruń.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Laureaci trzeciego etapu konkursu Tubądzin Design Awards w kategorii Cultureform
CultureFORM to kategoria specjalna konkursu Tubądzin Design Awards, która daje projektantom możliwość odniesienia się w swoich pracach do dziedzictwa kulturowego i historycznego. Międzynarodowe jury rozstrzygnęło jej trzeci etap. Wyłonieni twórcy reprezentują bardzo wysoki poziom, a ich prace przecierają szlaki w świecie designu.
Po raz 13 Łódź Design Festival wskaże najlepszy polski design
must have to najbardziej rozpoznawalny, niezależny znak jakości, który corocznie przyznawany jest najlepszym polskim produktom. Plebiscyt organizowany przez Łódź Design Festival od 2011 roku przyciąga rodzimych projektantów i producentów, którzy chcą zawalczyć o to niezwykle prestiżowe miano.
Paradyż Designers: podejmij wyzwanie z kolekcją Neve Creative by Maja Ganszyniec
W konkursie Paradyż Designers liczy się kreatywność. Do 17 lutego architekci, projektanci oraz studenci mogą zaprezentować swój pomysł na ponadczasowe wnętrze i wygrać atrakcyjne nagrody. Wystarczy zaskoczyć jury twórczym zastosowaniem kolekcji płytek Neve Creative, opartej na prostocie, szlachetności formy i nowej definicji dekoracji.
Ostatnie dni zgłoszeń do 3. edycji konkursu Antalis Interior Design Award
Remonty i przebudowy stanowią wyzwanie nie tylko dla osób na co dzień niezwiązanych z branżą wykończeniową, ale również dla profesjonalnych architektów. Każda inwestycja niesie za sobą  wyzwania finansowe, klimatyczne i technologiczne, a każdy inwestor oczekuje indywidualnego podejścia do jego potrzeb i oczekiwań. Stale poszukujemy więc innowacyjnych...
Finaliści konkursów studenckiego i młodzieżowego Sony World Photography Awards 2023
World Photography Organisation opublikowała listę finalistów konkursu studenckiego i młodzieżowego w edycji Sony World Photography Awards 2023. Nazwiska Fotografa Roku w konkursie studenckim oraz Fotografa Roku w konkursie młodzieżowym zostaną ogłoszone 13 kwietnia, a ich prace będą prezentowane w ramach wystawy Sony World Photography Awards 2023 w londyńskim Somerset House w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764