logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Photoshop: oszczędzaj na warstwach

   04.11.2004, przeczytano 19616 razy

W przeciwieństwie do edytorów wektorowych takich jak Corel, w których mnożenie kolejnych warstw odbywa się bezkarnie, każda kolejna warstwa w edytorze rastrowym oznacza wyraźne powiększenie objętości pliku i spadek komfortu pracy.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/photoshop%3A-oszczedzaj-na-warstwach,2464,artykul.html

Photoshop pozwala przy umiejętnym gospodarowaniu warstwami zmniejszyć nadmierny przyrost objętości pliku. Rada jest prosta – tam, gdzie tylko można, należy je scalać. Zazwyczaj po dłuższej pracy nad projektem zbiera się spora ilość warstw, które można uznać za gotowe. W takim wypadku należy je połączyć (Link) korzystając z palety warstw (Layers), a następnie scalić (Merge Linked).

Można także połączyć za jednym zamachem wszystkie widoczne warstwy (Merge Visible), oddzielając w ten sposób skończony fragment pracy od warstw roboczych.

Szybki sposób na scalenie dwóch kolejnych warstw to użycie skrótu Ctrl+E (lub Command+E na Macu). Spowoduje to scalenie zaznaczonej warstwy ze znajdującą się poniżej poprzedniczką.

Inna rada na zapobieganie zwiększaniu objętości to unikanie mnożenia warstw grafiki dzięki korzystaniu z warstw korekcyjnych, zwanych też warstwami dopasowania (Adjustment Layers).

Zamiast mnożyć duplikaty warstw dla wypróbowania kolejnych filtrowań lub wariantów kolorystycznych, lepiej użyć warstwy korekcyjnej, która pozwala na bieżące modyfikowanie i anulowanie przeprowadzonych korekt bez modyfikowania samej grafiki.

Warto jednak pamiętać, że choć warstwy korekcyjne nie zawierają grafiki, również wyraźnie powiększają objętość pracy, dlatego nie warto magazynować nie używanych już wariantów.

Warstwę korekcyjną można dodać z menu palety Layers lub (w nowszych wersjach Photoshopa) korzystając z ikonki na dolnym pasku palety.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Największym problemem w komercyjnym projektowaniu z wykorzystaniem Photoshop'a jest fakt, że trzeba trzymać możliwie dużo warstw w pliku, bo nigdy nie wiadomo czy klient nie będzie chciał zmienić koloru/rozmiaru/układu poszczególnego elementu, w dodatku za rok czy dwa zapewne trzeba będzie do poprzedniego projektu wrócić i conieco w nim pozmieniać.
O ile wszelkiego rodzaju parametryzacja zmian (warstwy dopasowania, szybkie maskowanie, efekty warstw) znacznie ułatwia ewentualne przyszłe zmiany, to scalanie warstw zdecydowanie odradzam. Fakt, że większy plik obniża komfort pracy, ale trzeba to przeboleć - a spora objętość pliku na dysku nie stanowi już chyba zbytniego problemu. Znając życie, to właśnie scalone warstwy klient zażyczy sobie przerobić :)

brak ikonki
,

Zgadzam się z Panem. Święte słowa Panie KiRi. :)  

Najnowsze w tym dziale

Programy lojalnościowe są powszechnie stosowane w handlu detalicznym. Sprawdzone, znane i oswojone. Czy jednak narzędzia wykorzystujące nagrody oparte na zebranych punktach są nadal skuteczne? Ja tradycyjne podejście do budowania lojalności konsumentów sprawdza się w trzeciej dekadzie XXI wieku?  
Meta zapłaci miliardy? Pozwy reklamodawców i organizacji konsumenckich
W USA nawet siedem miliardów, a w UE do 4% rocznych przychodów. Tyle będzie na stole, gdy sądy zgodzą się z roszczeniami reklamodawców i organizacji konsumenckich. W USA skarżą się firmy, które przekonują, że zastosowany przez Metę wskaźnik zawyżał liczbę potencjalnych widzów ich materiałów aż o 400%.
Firmowa flota samochodowa jako dynamiczny nośnik reklamy
Współczesny rynek reklamowy wymaga od firm nie tylko kreatywności, ale również elastyczności i innowacyjności w docieraniu do potencjalnych klientów. Jednym z coraz bardziej popularnych rozwiązań w tej dziedzinie jest wykorzystanie firmowej floty samochodowej jako ruchomych nośników reklamowych. Pojazdy służące niegdyś głównie celom transportowym, obecnie przekształcają...
Historia car wrappingu wg Antalis
Większość profesjonalistów z branży i entuzjastów motoryzacji myśli, że car wrapping (czyli oklejanie samochodów) jest zjawiskiem stosunkowo współczesnym. Nic bardziej mylnego! Historia car wrappingu zaczyna się bowiem znacznie wcześniej…
Lechar z nową strategią komunikacji i tożsamością wizualną
Agencja kreatywna i brandingowa Lotna stworzyła nowy, kompleksowy system tożsamości wizualnej oraz strategię komunikacji dla firmy Lechar.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764