logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Pierwsza w Polsce sztanca rotacyjna Koenig & Bauer RDC 106 w drukarni Top-Pol

  PR 10.06.2020, przeczytano 1077 razy
ilustracja

Drukarnia Top-Pol ze Zbrosławic to pierwszy w Polsce użytkownik sztancy rotacyjnej RDC 106, której producentem i dostawcą jest Koenig & Bauer. Jak zapewnia Marcel Topolski – współwłaściciel przedsiębiorstwa, urządzenie zostało zakupione w związku z nowym projektem technologicznym, realizowanym częściowo ze środków unijnych: wdrożeniem produkcji innowacyjnych, moletowanych etykiet IML, bazującej na druku offsetowym. Nowa sztanca miała zapewnić przede wszystkim stabilność i prędkość przy ich wykrawaniu,  jak też znacząco zredukować czas przezbrojenia pomiędzy zleceniami.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/pierwsza-w-polsce-sztanca-rotacyjna-koenig-and-bauer-rdc-106-w-drukarni-top-pol,387373,artykul.html

Top-Pol to rodzinna firma, od 1989 roku działająca na runku usług poligraficznych, zaś od końca lat 90. ubiegłego wieku specjalizująca się w produkcji etykiet bazujących na materiałach niewsiąkliwych, przede wszystkim tworzywach sztucznych.

- Byliśmy jednym z pionierów zastosowania techniki offsetowej UV przy zadrukowywaniu tego typu podłoży – mówi Marcel Topolski. – Dość szybko naszym głównym asortymentem stały się etykiety IML, tj. aplikowane metodą wtrysku bezpośrednio w opakowania (których producenci stanowią największą grupę naszych klientów) na etapie ich wytwarzania. Obecnie stanowią one 70-80% realizowanej przez nas produkcji, której uzupełnieniem są platynki z tworzyw.

Top-Pol eksportuje ok. 30-40% swojej produkcji, a odbiorcami końcowymi wykonywanych tu etykiet są głównie firmy z branży spożywczej i budowlanej.

- Ze względu na systematyczny rozwój stale modernizujemy nasz park sprzętowy, także w zakresie procesów wykończeniowych – mówi Marcel Topolski. – Jeżeli chodzi o wykrawanie etykiet, przez około dekadę wykorzystywaliśmy rozwiązanie własnej konstrukcji, oparte na technologii rotacyjnej. Ponieważ okazało się ono optymalne w kontekście naszej produkcji, z czasem zaczęliśmy poszukiwania maszyny pracującej w tej samej technologii, która zapewniłaby większą prędkość i stabilność, a jednocześnie umożliwiła zredukowanie czasu narządzania. W związku z przetargiem, rozpisanym w ramach realizowanego projektu technologicznego, rozwiązanie ze swojej oferty – sztancę rotacyjną RDC 106 – zaproponowała firma Koenig & Bauer. Urządzenie to w największym stopniu spełniło wymogi proceduralne i od niedawna jesteśmy jego pierwszym użytkownikiem w Polsce.

Maksymalna prędkość mechaniczna RDC 106 to 15 tys. ark./h, maszyna sztancuje podłoża drukowe o grubości z zakresu 0,03-0,6 mm i jest wyposażona w kilka rozwiązań znanych z maszyn arkuszowych Rapida 106, na których platformie firma Koenig & Bauer oparła jej konstrukcję: samonakładak DriveTronic z niezależnymi napędami, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS czy system kamer do kontroli prowadzenia arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu. Wśród istotnych funkcjonalności urządzenia producent wymienia także: laserowe odczytywanie formy sztancującej, umożliwiające automatyczne, wstępne ustawianie jej grubości z dokładnością do 1 mikrona, oddzielnie dla każdej ze stron; system szybkiej zmiany form sztancujących oraz dynamiczne hamulce arkuszy i rozbudowany system antystatyczny. Zespół sztancujący został tu wyposażony w cylinder z systemem magnesów, umożliwiający zamocowanie formy. Jego możliwości są bardzo szerokie, pozwalając na różne procesy, w zależności od zastosowanej matrycy: sztancowanie, rycowanie, perforację, tłoczenie, wykrawanie tzw. „euro-dziurek”.

- Po raz kolejny staliśmy się zatem pionierem, tym razem w kontekście premierowego na polskim rynku wdrożenia sztancy RDC 106 – podkreśla Marcel Topolski. – Ponieważ już wcześniej z powodzeniem stosowaliśmy rotacyjne wykrawanie etykiet, zakup stał się okazją do zwiększenia wydajności i jakości produkcji, ale też możliwość wspólnego z firmą Koenig & Bauer rozwijania i udoskonalania samej technologii. Tym bardziej, że sztancowaniu w tym przypadku podlega bardzo trudny w obróbce produkt, jakim są innowacyjne, moletowane etykiety IML. Są one wykonane z tworzyw sztucznych i uwzględniają dodatkowe wypukłości, ułatwiające separację między etykietami u naszych odbiorców końcowych. Jest to zatem zarówno dla nas jak i dla dostawcy okazja do wzbogacenia swojej wiedzy. W tym miejscu warte jest podkreślenia duże zaangażowanie działów handlowych, ale też techniczno-serwisowych zarówno ze strony lokalnego oddziału firmy Koenig & Bauer, jak też jej niemieckiej centrali. W 1. kwartale tego roku maszyna sprawnie i zgodnie z planem została włączona w proces technologiczny związany z nowym projektem. Pracę z nią chwalą sobie również nasi operatorzy, którzy korzystają z wielu funkcjonalności, jakie oferuje to urządzenie, przede wszystkim w kontekście wyższej stabilności procesu wytwórczego oraz dwa razy wyższej prędkości, niż w dotychczas użytkowanym przez nas rozwiązaniu. - Nasi klienci z branży spożywczej, ale nie tylko, oczekują etykiet najwyższej jakości, stąd też rozwiązania, jakie stosujemy w codziennej produkcji, muszą reprezentować najwyższy światowy poziom i wysoką wydajność. Niedawna inwestycja w sztancę RDC 106 odpowiada na to zapotrzebowanie i oczekiwania, które stale rosną, wraz z zachodzącymi na rynku zmianami i upodobaniami konsumentów. Aspekty te są tym bardziej istotne w obecnej sytuacji globalnej, która wpłynęła też rzecz jasna na wolumen realizowanych przez nas zamówień – podsumowuje.

Jan Korenc – prezes Koenig & Bauer (CEE) dodaje: - To najwyższej klasy rozwiązanie, oferuje – w porównaniu z technologią płaską – czas narządzania kompletnej pracy niższy nawet o 40%. Mamy zatem nadzieję, że przyczyni się ono do dalszego rozwoju drukarni Top-Pol, należącej do ścisłej polskiej czołówki przedsiębiorstw poligraficznych, jak też do udanego wdrożenia nowego projektu technologicznego, w związku z którym sztanca RDC 106 została zakupiona.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Brother HL-L2402D, HL-L2442DW, HL-L2460DN - 3x druk mono
Firma Brother dodała do portfolio 3 wydajne monochromatyczne drukarki laserowe. Nowe kompaktowe modele Brother – HL-L2402D, HL-L2442DW, HL-L2460DN umożliwiają łatwą konfigurację, proste podłączenie oraz szybkie i perfekcyjne wydruki. Drukarki zostały zaprojektowane z myślą o wydajności i szybkości drukowania oraz zachowaniu niskich kosztów druku.
API Foilmakers przejmuje United Foils Europe
Firma Aldus, wraz wchodzącą w skład tej grupy API Foilmakers, poinformowały o podpisaniu umowy definitywnego przejęcia United Foils Europe BV, wraz z jej spółkami zależnymi: United Transfer Technologies BV, Pack Vision BV, United Foils, Starfoil Technology Netherlands BV oraz Newfoil Machines.
Brother DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN: urządzenia typu 3w1
Firma Brother wprowadza do oferty 3 wydajne monochromatyczne urządzenia laserowe 3w1. Modele DCP-L2600D, DCP-L2622DW i DCP-L2640DN są łatwe w konfiguracji oraz co ważne pozwalają na sprawne wygenerowanie wysokiej jakości wydruków. Urządzenia zostały tak stworzone, aby usprawnić proces druku i zmniejszyć jego koszt.
Sharp BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR: drukarki wielofunkcyjne
Sharp wprowadza trzy kolorowe urządzenia MFP (wielofunkcyjne) A4. Modele BP-C542WD, BP-C533WD i BP-C533WR dołączają do rosnącej linii produktów Sharp, zaprojektowanych dla dynamicznie zmieniających się, hybrydowych miejsc pracy przyszłości. Urządzenia gwarantują nowoczesną komunikację z rozbudowanymi funkcjami bezpieczeństwa oraz redukcję zużycia energii,...
Epson AM-C400 i AM-C550 - atramentowe drukarki A4
Epson kontynuuje rozwój autorskiej technologii druku atramentowego Heat-Free, rozszerzając ofertę dla biur o urządzenia wielofunkcyjne AM-C400 i AM-C550, które usprawniają pracę z dokumentami w formacie A4. Nowe modele zapewniają wszystkie cenione w produktach firmy Epson atuty związane z oszczędnością energii i wydajnością.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764