logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Pierwsza w Polsce sztanca rotacyjna Koenig & Bauer RDC 106 w drukarni Top-Pol

  PR 10.06.2020, przeczytano 596 razy
ilustracja

Drukarnia Top-Pol ze Zbrosławic to pierwszy w Polsce użytkownik sztancy rotacyjnej RDC 106, której producentem i dostawcą jest Koenig & Bauer. Jak zapewnia Marcel Topolski – współwłaściciel przedsiębiorstwa, urządzenie zostało zakupione w związku z nowym projektem technologicznym, realizowanym częściowo ze środków unijnych: wdrożeniem produkcji innowacyjnych, moletowanych etykiet IML, bazującej na druku offsetowym. Nowa sztanca miała zapewnić przede wszystkim stabilność i prędkość przy ich wykrawaniu,  jak też znacząco zredukować czas przezbrojenia pomiędzy zleceniami.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/pierwsza-w-polsce-sztanca-rotacyjna-koenig-and-bauer-rdc-106-w-drukarni-top-pol,387373,artykul.html

Top-Pol to rodzinna firma, od 1989 roku działająca na runku usług poligraficznych, zaś od końca lat 90. ubiegłego wieku specjalizująca się w produkcji etykiet bazujących na materiałach niewsiąkliwych, przede wszystkim tworzywach sztucznych.

- Byliśmy jednym z pionierów zastosowania techniki offsetowej UV przy zadrukowywaniu tego typu podłoży – mówi Marcel Topolski. – Dość szybko naszym głównym asortymentem stały się etykiety IML, tj. aplikowane metodą wtrysku bezpośrednio w opakowania (których producenci stanowią największą grupę naszych klientów) na etapie ich wytwarzania. Obecnie stanowią one 70-80% realizowanej przez nas produkcji, której uzupełnieniem są platynki z tworzyw.

Top-Pol eksportuje ok. 30-40% swojej produkcji, a odbiorcami końcowymi wykonywanych tu etykiet są głównie firmy z branży spożywczej i budowlanej.

- Ze względu na systematyczny rozwój stale modernizujemy nasz park sprzętowy, także w zakresie procesów wykończeniowych – mówi Marcel Topolski. – Jeżeli chodzi o wykrawanie etykiet, przez około dekadę wykorzystywaliśmy rozwiązanie własnej konstrukcji, oparte na technologii rotacyjnej. Ponieważ okazało się ono optymalne w kontekście naszej produkcji, z czasem zaczęliśmy poszukiwania maszyny pracującej w tej samej technologii, która zapewniłaby większą prędkość i stabilność, a jednocześnie umożliwiła zredukowanie czasu narządzania. W związku z przetargiem, rozpisanym w ramach realizowanego projektu technologicznego, rozwiązanie ze swojej oferty – sztancę rotacyjną RDC 106 – zaproponowała firma Koenig & Bauer. Urządzenie to w największym stopniu spełniło wymogi proceduralne i od niedawna jesteśmy jego pierwszym użytkownikiem w Polsce.

Maksymalna prędkość mechaniczna RDC 106 to 15 tys. ark./h, maszyna sztancuje podłoża drukowe o grubości z zakresu 0,03-0,6 mm i jest wyposażona w kilka rozwiązań znanych z maszyn arkuszowych Rapida 106, na których platformie firma Koenig & Bauer oparła jej konstrukcję: samonakładak DriveTronic z niezależnymi napędami, sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS czy system kamer do kontroli prowadzenia arkuszy w samonakładaku i na wykładaniu. Wśród istotnych funkcjonalności urządzenia producent wymienia także: laserowe odczytywanie formy sztancującej, umożliwiające automatyczne, wstępne ustawianie jej grubości z dokładnością do 1 mikrona, oddzielnie dla każdej ze stron; system szybkiej zmiany form sztancujących oraz dynamiczne hamulce arkuszy i rozbudowany system antystatyczny. Zespół sztancujący został tu wyposażony w cylinder z systemem magnesów, umożliwiający zamocowanie formy. Jego możliwości są bardzo szerokie, pozwalając na różne procesy, w zależności od zastosowanej matrycy: sztancowanie, rycowanie, perforację, tłoczenie, wykrawanie tzw. „euro-dziurek”.

- Po raz kolejny staliśmy się zatem pionierem, tym razem w kontekście premierowego na polskim rynku wdrożenia sztancy RDC 106 – podkreśla Marcel Topolski. – Ponieważ już wcześniej z powodzeniem stosowaliśmy rotacyjne wykrawanie etykiet, zakup stał się okazją do zwiększenia wydajności i jakości produkcji, ale też możliwość wspólnego z firmą Koenig & Bauer rozwijania i udoskonalania samej technologii. Tym bardziej, że sztancowaniu w tym przypadku podlega bardzo trudny w obróbce produkt, jakim są innowacyjne, moletowane etykiety IML. Są one wykonane z tworzyw sztucznych i uwzględniają dodatkowe wypukłości, ułatwiające separację między etykietami u naszych odbiorców końcowych. Jest to zatem zarówno dla nas jak i dla dostawcy okazja do wzbogacenia swojej wiedzy. W tym miejscu warte jest podkreślenia duże zaangażowanie działów handlowych, ale też techniczno-serwisowych zarówno ze strony lokalnego oddziału firmy Koenig & Bauer, jak też jej niemieckiej centrali. W 1. kwartale tego roku maszyna sprawnie i zgodnie z planem została włączona w proces technologiczny związany z nowym projektem. Pracę z nią chwalą sobie również nasi operatorzy, którzy korzystają z wielu funkcjonalności, jakie oferuje to urządzenie, przede wszystkim w kontekście wyższej stabilności procesu wytwórczego oraz dwa razy wyższej prędkości, niż w dotychczas użytkowanym przez nas rozwiązaniu. - Nasi klienci z branży spożywczej, ale nie tylko, oczekują etykiet najwyższej jakości, stąd też rozwiązania, jakie stosujemy w codziennej produkcji, muszą reprezentować najwyższy światowy poziom i wysoką wydajność. Niedawna inwestycja w sztancę RDC 106 odpowiada na to zapotrzebowanie i oczekiwania, które stale rosną, wraz z zachodzącymi na rynku zmianami i upodobaniami konsumentów. Aspekty te są tym bardziej istotne w obecnej sytuacji globalnej, która wpłynęła też rzecz jasna na wolumen realizowanych przez nas zamówień – podsumowuje.

Jan Korenc – prezes Koenig & Bauer (CEE) dodaje: - To najwyższej klasy rozwiązanie, oferuje – w porównaniu z technologią płaską – czas narządzania kompletnej pracy niższy nawet o 40%. Mamy zatem nadzieję, że przyczyni się ono do dalszego rozwoju drukarni Top-Pol, należącej do ścisłej polskiej czołówki przedsiębiorstw poligraficznych, jak też do udanego wdrożenia nowego projektu technologicznego, w związku z którym sztanca RDC 106 została zakupiona.

Źródło: Koenig & Bauer (CEE) Sp. z o.o.

www.pl.koenig-bauer.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Heidelberg Wallbox coraz popularniejszy
Na rynku niemieckim Heidelberg jest w gronie odnoszących największe sukcesy dostawców rozwiązań do ładowania aut elektrycznych. Aby skuteczniej sprostać rosnącemu popytowi w tym sektorze, a tym samym jeszcze bardziej wzmocnić swoją pozycję rynkową, Heidelberg uruchomił teraz drugą linię produkcyjną do ich produkcji w zakładach w Wiesloch-Walldorf.
Accuriolabel 230 w MD Labels – wdrożenie zgodnie z nową etykietą biznesową
Najnowsza współpraca drukarni etykietowej MD Labels z Konica Minolta Business Solutions Polska to dowód na to, że ultrakrótkie nakłady stanowią zauważalny odsetek zleceń i zwiastują dużą zmianę na rynku etykietowym. AccurioLabel 230 do cyfrowego druku etykiet w trybie „z roli na rolę” to odpowiedź na oczekiwania coraz bardziej wymagających...
Mark Andy edukuje studentów z całego świata
Firma Mark Andy zorganizowała w ostatnim czasie kolejne webinaria. Tym razem były one skierowane do studentów z całego świata, kształcących się na kierunkach związanych z branżą poligraficzną i jej pokrewnymi. Webinaria odbywały się w dwóch odsłonach – pierwsza 23 kwietnia dla osób z Polski, druga – 26 kwietnia dla audiencji międzynarodowej. Oba...
Siła etykiety a marka lokalna – spotkanie online Konica Minolta i Avery Dennison
Polscy konsumenci coraz bardziej przywiązują wagę do czytania etykiet. Oprócz analizowania składów żywności czy zwracania uwagi na walory ekologiczne, coraz częściej podejmując zakupowe decyzje biorą pod uwagę lokalność produktów. Chętniej sięgają po te wytworzone w Polsce czy nawet w konkretnym regionie.
Drukarnia Zet i oklejarka PUR PFi 2100 z oferty Duplo
Inwestycja w oklejarkę PUR PFi 2100 z oferty Duplo to kolejny zakup urządzenia tego producenta przez Drukarnię Zet z Dębicy. Dzięki niemu firma zwiększyła swoje moce produkcyjne, a w ślad za tym może się dalej rozwijać – wzrosło tu jednocześnie zapotrzebowanie na pracowników. Co więcej ,w niełatwym pandemicznym czasie - jak podkreśla Jarosław Zybura, właściciel...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764