logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

PIIT: Opłata reprograficzna za aparat i drukarkę niezgodna z prawem

   23.08.2010, przeczytano 4870 razy

Jak dowiadujemy się z opinii Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, objęcie aparatów cyfrowych i drukarek opłatą reprograficzną jest niezgodne z prawem UE i polskim.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/piit%3A-oplata-reprograficzna-za-aparat-i-drukarke-niezgodna-z-prawem,11151,artykul.html

Negatywna opinia na temat pomysłu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego autorstwa PIIT wskazuje, że projekt może być sprzeczny z dyrektywą 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym. Brakować ma bowiem związku między tworzeniem prywatnych kopii a rekompensatą. Opłaty wprowadzane z tytułu godziwej rekompensaty przez państwa członkowskie dotyczą bowiem wykorzystania sprzętu do tzw. prywatnego zwielokrotniania - tymczasem Ministerstwo nie wykazało, że drukarki, faksy i cyfrówki są wykorzystywane w tych konkretnie celach. 

PIIT zwraca również uwagę, że nie istnieją dowody wskazujące, iż nastąpiła zmiana częstotliwości lub skali wykorzystywania nośników i sprzętu podlegających dotychczasowym opłatom (taki jak np. urządzenia wielofunkcyjne) uzasadniająca zwiększenie poziomów procentowych równocześnie dla wszystkich kategorii urządzeń. Nie wykazano również związku pomiędzy opłatą a szkodami wynikłymi z prywatnego kopiowania.

Kolejna wada to brak rozróżnienia między urządzeniami i nośnikami sprzedawanymi osobom fizycznym, uprawnionym do dokonywania prywatnych kopii, użytkownikom biznesowym.

Ponadto, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych praktycznie uniemożliwiających nakładanie opłat reprograficznych na urządzenia nieprzeznaczone stricte do wykonywania kopii - tj. innych niż skanery i kserokopiarki. Wygląda więc na to, że zaoszczędzono nam kolejnej ukrytej opłaty w cenach sprzętu elektronicznego - przynajmniej do czasu, kiedy Ministerstwo będzie w stanie obejść istniejące przepisy.

Pełna treść opinii dostępna jest na www.piit.org.pl.  

Źródło: PIIT

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Inflacja największym ciosem dla 77% polskich przedsiębiorstw

Ostatnie lata dla polskich przedsiębiorstw były niemałym wyzwaniem. Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie przyniosły konsekwencje w postaci wzrostu cen, przerwanych łańcuchów dostaw i niestabilnej sytuacji gospodarczej. Jakie czynniki miały największy wpływ na sytuację firm w ostatnich dwóch latach?
Branżowy Barometr EFL na II kwartał 2023
Subindeks Barometru EFL dla handlu na II kwartał 2023 roku wyniósł 45,9 pkt., co jest najniższym obok HoReCa wynikiem wśród sześciu badanych sektorów. Wartość wskaźnika spadła o 2,8 pkt. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Na taki wynik wpływ miały słabe prognozy dotyczące sprzedaży i płynności finansowej. Co trzecia firma handlowa spodziewa się...
Mamy przyjemność ogłosić, że dziś, 16 maja br. oficjalnie uruchomiono TCF 2.2, po zatwierdzeniu przez grupę sterującą ds. TCF działającą przy IAB EU.
Handel internetowy będzie rósł w tempie kilkunastoprocentowym
Pandemia i lockdowny przyspieszyły rozwój e-commerce, skłaniając wiele sklepów do rozbudowy działalności w internecie. Chociaż tempo wzrostu nieco osłabło, to rynek w dalszym ciągu ma przed sobą optymistyczne perspektywy. Strategy& Polska ocenia, że w latach 2021–2027 wartość rynku wzrośnie o 94 mld zł. W ostatnim czasie wzrosty napędza wysoka inflacja, tym bardziej że...
Przedsiębiorcy mają coraz mniej czasu na roczne rozliczenie składki zdrowotnej – termin upływa już 22 maja. Wielu podatników może spodziewać się zwrotu nadpłaconych pieniędzy, jednak trzeba pamiętać, aby podać w ZUS właściwy numer rachunku bankowego, na który mają być przekazane środki.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764