logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

PIIT: Opłata reprograficzna za aparat i drukarkę niezgodna z prawem

   23.08.2010, przeczytano 5228 razy

Jak dowiadujemy się z opinii Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, objęcie aparatów cyfrowych i drukarek opłatą reprograficzną jest niezgodne z prawem UE i polskim.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/piit%3A-oplata-reprograficzna-za-aparat-i-drukarke-niezgodna-z-prawem,11151,artykul.html

Negatywna opinia na temat pomysłu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego autorstwa PIIT wskazuje, że projekt może być sprzeczny z dyrektywą 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym. Brakować ma bowiem związku między tworzeniem prywatnych kopii a rekompensatą. Opłaty wprowadzane z tytułu godziwej rekompensaty przez państwa członkowskie dotyczą bowiem wykorzystania sprzętu do tzw. prywatnego zwielokrotniania - tymczasem Ministerstwo nie wykazało, że drukarki, faksy i cyfrówki są wykorzystywane w tych konkretnie celach. 

PIIT zwraca również uwagę, że nie istnieją dowody wskazujące, iż nastąpiła zmiana częstotliwości lub skali wykorzystywania nośników i sprzętu podlegających dotychczasowym opłatom (taki jak np. urządzenia wielofunkcyjne) uzasadniająca zwiększenie poziomów procentowych równocześnie dla wszystkich kategorii urządzeń. Nie wykazano również związku pomiędzy opłatą a szkodami wynikłymi z prywatnego kopiowania.

Kolejna wada to brak rozróżnienia między urządzeniami i nośnikami sprzedawanymi osobom fizycznym, uprawnionym do dokonywania prywatnych kopii, użytkownikom biznesowym.

Ponadto, Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych praktycznie uniemożliwiających nakładanie opłat reprograficznych na urządzenia nieprzeznaczone stricte do wykonywania kopii - tj. innych niż skanery i kserokopiarki. Wygląda więc na to, że zaoszczędzono nam kolejnej ukrytej opłaty w cenach sprzętu elektronicznego - przynajmniej do czasu, kiedy Ministerstwo będzie w stanie obejść istniejące przepisy.

Pełna treść opinii dostępna jest na www.piit.org.pl.  

Źródło: PIIT

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Obserwacja zachowań 450 tys. konsumentów w ponad 710 obiektach wykazała, że w I kwartale br. ruch w galeriach spadł o blisko 5% rdr. Natomiast odwiedzających było o niecały 1% mniej niż rok wcześniej. Częstotliwość wizyt zmniejszyła się rok do roku o ponad 4%, za to zwiększył się czas spędzany w tego typu placówkach. Ostatnio był średnio dłuższy o ponad 2...
Leasing uwolniony z papieru po 24 latach?
Czy umowę leasingu, podobnie jak umowę kredytu lub pożyczki, będzie można wreszcie zawrzeć elektronicznie? Jest projekt ustawy, który usuwa archaiczny nakaz zachowania formy pisemnej, obowiązujący od 2000 roku . Oszczędności z wyeliminowania papierowych umów leasingu mogą wynieść ok. 15 mln zł rocznie – szacuje Carsmile.
Co Polacy kupują przez internet? Trendy w e-commerce
Klienci, którzy przyzwyczaili się do kupowania w sieci, są w niej coraz aktywniejsi. W konsekwencji z roku na rok w wielu kategoriach poziom wydatków rośnie, a co za tym idzie, zwiększa się także wartość polskiego rynku e-commerce.
Zetki o Zetkach. Jakie jest pokolenie Zet w Polsce?
Roszczeniowi małolaci, którym nie chce się pracować, przyklejeni do smartfona i liczący się jedynie z opinią influencerów? O generacji Zet krąży wiele mitów. Co jest jednak najważniejsze dla osób urodzonych w latach 1997-2012? Jacy powinni być ich zdaniem pracodawcy? Na co najczęściej wydają pieniądze? Czy gromadzą...
Odczyt Barometru EFL na II kwartał br. wyniósł 52,6 pkt. i jest o 0,1 pkt. wyższy w ujęciu kwartalnym i o 4,9 pkt. wyższy w ujęciu rocznym. Obecnie odnotowana wartość to najwyższy wynik od II kwartału 2021 roku (52,8 pkt.), a w ostatnich pomiarach zauważalny jest systematyczny wzrost wartości wskaźnika Barometru. Eksperci EFL zwracają także uwagę na rosnący już od roku...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764