logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Pionierskie wdrożenie zwojowej maszyny offsetowej Varioman c:line firmy Manroland Goss

  PR 09.12.2022, przeczytano 1050 razy
ilustracjastrzałka

Kończący się rok jest dla firmy manroland Goss okresem aktywnej promocji jej innowacyjnego rozwiązania, bazującego na technice zwojowego druku offsetowego – Varioman. Oferowane w trzech wersjach, skierowanych do różnych segmentów rynkowych, zyskuje na popularności i jest wdrażane w kolejnych drukarniach, przede wszystkim specjalizujących się w produkcji opakowań. Pionierem w zakresie użytkowania maszyny Varioman c:line, przeznaczonej do drukowania i wykańczania opakowań kartonowych, jest niemiecka firma GPD Foodpackaging, wchodząca w skład grupy medialnej Giesdorf. Dostarczone tu w 1. połowie br. rozwiązanie zakontraktowano z myślą o nisko- i średnionakładowej produkcji opakowań na produkty spożywcze, np. pizzę mrożoną.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/pionierskie-wdrozenie-zwojowej-maszyny-offsetowej-varioman-c%3Aline-firmy-manroland-goss,398287,artykul.html

- Rok 2022 był dla technologii Varioman przełomowy – mówi Jarosław Kotfis, Business Director odpowiedzialny w manroland Goss za polski rynek. – Pierwsze maszyny, skierowane na rynek opakowań, trafiły do klientów, kolejne są na etapie budowy. Nasza propozycja, będąca atrakcyjną alternatywą dla fleksografii czy wklęsłodruku, spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem rynku, m.in. podczas targów K 2022, na których mieliśmy stoisko. Jednak to głos użytkowników zawsze wybrzmiewa najmocniej, a doświadczenia firmy GPD Foodpackaging pokazują, że mamy do czynienia z technologią, która może stać się game changerem na rynku opakowań.

Varioman to seria maszyn zaprojektowanych przez manroland Goss z myślą o obecnych wyzwaniach rynkowych: spadających nakładach, rosnących wymaganiach odnośnie jakości, presji cenowej, coraz wyższych kosztach surowcowych energetycznych czy proekologicznych oczekiwaniach zleceniodawców i konsumentów, przy jednoczesnej konieczności zachowania wydajności i zyskowności przez drukarnie.

- W obliczu potrzeb rynkowych technika offsetowa stosowana w maszynach Varioman ma do zaoferowania wiele przewag, takich jak tanie formy drukowe, szybkie przezbrajanie czy bezrozpuszczalnikowe farby utwardzane wiązką elektronów. M.in. te zalety przekonały kierownictwo GPD Foodpackaging do inwestycji w model Varioman c:line, który była częścią wdrażanego tu projektu związanego z uruchomieniem produkcji opakowań kartonowych.

Dostarczona do zakładu w Rinteln w Dolnej Saksonii (Niemcy) przez manroland Goss maszyna składa się z odwijaka, pięciu offsetowych zespołów drukujących (wykorzystujących technologię zmiennego obwodu cylindra – od 508 do 914 mm), modułu fleksograficznego (dedykowanego uszlachetnianiu wstęgi), stacji utrwalania (wiązką elektronów), systemu inspekcji oraz rotacyjnego wykrojnika, gdzie opakowania są wytłaczane, bigowane i wykrawane.

- Konfiguracja ta pozwala na produkcję nawet 150 tys. opakowań kartonowych na godzinę – podkreśla Jarosław Kotfis – co według naszych szacunków czyni ją najbardziej wydajną linią do wytwarzania pudełek składanych w Europie. Warto dodać, że nasz niemiecki klient wdraża też drugi, niezmiernie istotny w kontekście bezpiecznych opakowań projekt, związany z zastosowaniem specjalnych proekologicznych powłok barierowych chroniących żywność, przy jednoczesnym zastosowaniu tektur pochodzących z recyklingu i częściowym wyeliminowaniu foli PE z całego procesu. Ta dywersyfikacja działań – produkcja opakowań i część związana z aplikowaniem powłok – potwierdza, że kierownictwo Giesdorf podeszło do całego przedsięwzięcia w przemyślany sposób.

Maksymalna szerokość druku w przypadku maszyny zakupionej przez GPD Foodpackaging wynosi 1290 mm.

- Oznacza to, że na wstędze mieszczą się obok siebie nawet cztery pudełka na pizzę (w których klient się specjalizuje) o formacie 260 x 260 mm plus klapy boczne. Uwzględniając prędkość maszyny, sięgającą 400 m/min., i realizację całego procesu w trybie inline, daje to ogromną wydajność, na której klientowi zależało – kontynuuje Jarosław Kotfis.

Varioman c:line obsługuje podłoża papierowe i kartonowe o gramaturze od 200 do 500 g/m2, a maksymalna prędkość (400 m/min.) dotyczy zarówno procesu drukowania (w trybie CMYK + kolor specjalny) jak i sztancowania. Za maszyną drukującą zainstalowany został system rozdzielający wykrojone pudełka na osobne strumienie, układający je w stosy i paletyzujący.

- Dodatkową korzyścią, wynikającą z technologii zwojowego drukowania i rotacyjnego sztancowania, jest możliwość wykorzystania bardziej ekonomicznie uzasadnionych podłoży w porównaniu do tych, jakie stosowane są w offsecie arkuszowym – kontynuuje Jarosław Kotfis.

W zależności od grubości materiału, w maszynie Varioman co 12-15 minut jest wymieniana rola o wadze ok. 2,5 tony. W efekcie na jednej linii produkcyjnej w skali roku można obsłużyć nawet 40 tys. ton podłoży.

Jak wynika z informacji zebranych przez manroland Goss, po zainicjowaniu projektu – co wiązało się przede wszystkim z produkcją opakowań na pizzę – firma GPD Foodpackaging z powodzeniem realizuje na maszynie Varioman także inne zlecenia z obszaru opakowań spożywczych.

- Można stwierdzić z przekonaniem, że pionierskie wdrożenie linii Varioman c:line zakończyło się sukcesem. Mamy nadzieję, że kolejne zakontraktowane maszyny, budowane obecnie w naszych zakładach w Augsburgu, przyniosą ich użytkownikom równie pozytywne doświadczenia. Wszystkich zainteresowanych bliższymi informacjami na temat serii Varioman, także w kontekście ich zastosowania do opakowań giętkich (wersja f:line) czy drukowania składek książkowych (wersja b:line), serdecznie zapraszamy do kontaktu – podsumowuje Jarosław Kotfis.

Źródło: manroland Goss

www.manrolandgoss.com

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Chroma.pl przypomina o usłudze SPINGO, która oferuje firmom możliwość odroczenia płatności nawet do 45 dni. To nie tylko wygoda, ale także sposób na strategiczne zarządzanie budżetem. Drukarnia oferuje też swoim klientom usługę DPD Pickup, która zapewnia wyjątkową wygodę i szybkość dostawy. Dzięki szerokiej sieci ponad 2500 punktów DPD Pickup i automatów paczkowych,...
Heidelberg pewny perspektyw finansowej 2024/2025
Udane zakończenie roku finansowego 2023/2024 sprawiło, że Heidelberger Druckmaschinen AG (HEIDELBERG) osiągnął swoje cele. Zgodnie z planem sprzedaż pozostała stabilna na poziomie około 2,4 mld euro (w poprzednim roku: 2,435 mld euro). Osiągnieto też skorygowaną marżę EBITDA na poziomie 7,2%. Po bardzo udanym występie na...
Reorganizacja zarządzania w Koenig & Bauer Digital & Webfed
Trzyosobowy zespół zarządzający kontynuuje reorganizację portfolio produktów w segmencie Digital & Webfed.
Stora Enso i Altris planują „najbardziej proekologiczną baterię na świecie”
Stora Enso poinformowała o nawiązaniu współpracy ze szwedzką firmą Altris, specjalizującą się w produkcji baterii sodowo-jonowych. Celem, jak podają partnerzy przedsięwzięcia, jest rozwijanie i komercjalizacja łańcucha dostaw dedykowanego proekologicznym bateriom, obejmującego cały kontynent europejski. W ramach wspólnego projektu stworzony przez Stora Enso...
drupa 2024: Sun Chemical proekologicznie dla branży opakowań
Firma Sun Chemical, pomimo braku własnego stoiska, aktywnie włączyła się w różne inicjatywy podczas zakończonych niedawno targów drupa 2024. Większość z nich realizowała z kluczowymi partnerami biznesowymi, koncentrując się na rynku opakowań. Sun Chemical skupił się na aspektach proekologicznych, bazując i czerpiąc ze swoich wieloletnich doświadczeń...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764