logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Podstawy nowoczesnego marketingu - User Experience

  PR 20.08.2018, przeczytano 532 razy

Warto sobie powiedzieć, że we współczesnym marketingu nie opłaca się być ekstremistą skupionym wyłącznie na wynikach i kosztach. W jaki sposób marketing zmieni się na przestrzeni najbliższych lat?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/podstawy-nowoczesnego-marketingu---user-experience,37624,artykul.html

Warto sobie powiedzieć, że we współczesnym marketingu nie opłaca się być ekstremistą skupionym wyłącznie na wynikach i kosztach. Warto spojrzeć na sprawę z nieco innego punktu widzenia, szczególnie jeśli dzisiaj, w czasach rynku konsumenta, nowego klienta zdobyć jest o wiele trudniej niż kiedyś.

Wielość oferowanych produktów i usług wcale nie ułatwia zadania tym, którzy chcą je rozpowszechniać. W jaki sposób marketing zmieni się na przestrzeni najbliższych lat?
 
Dzisiejszy konsument jest świadomy jakości i możliwości, jakie dają mu konkurencyjne produkty. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż lwia część działań marketingowych ma miejsce w sieci, która wypełniana jest coraz to nowymi wyskakującymi oknami, banerami i innymi treściami mającymi przykuć naszą uwagę. Nietrudno dojść do wniosku, że zdecydowanie za dużo do nas dociera, pojawia się nieskończona ilość wyboru i jako konsumenci jesteśmy przytłoczeni ogromem bodźców. Coraz trudniej jest zdobyć uwagę potencjalnego klienta. Zalew informacji dodatkowo utrudnia wypracowanie automatycznej zdolności do koncentrowania się na jednej rzeczy.

Proces podejmowania decyzji ekonomicznych zmienił się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Przeszliśmy z ekonomii niedoboru do ekonomii nadmiaru. Nie jesteśmy już skazani na jednego sprzedawcę, czy jeden sklep. Normalną sytuacją jest, kiedy 4P marketingu (produkt, miejsce, cena i promocja) stają sie równe i możemy kupić ten sam produkt, po takiej samej cenie w czterech miejscach, które będą równie blisko. Co zatem decyduje, że wybierzemy tę konkretną piekarnię czy salon fryzjerski?

Nie tylko konsumenci mają problem z nadmiarem produktów na rynku. Także producenci (przedsiębiorstwa, właściciele firm) mają coraz większe trudności z wyraźnym odróżnieniem się od konkurencji. Co jest zatem konieczne, aby zdobyć uwagę i zaufanie klienta? Warto zainteresować się chociażby wzmocnieniem wartości marki poza tzw. rdzeniem, którym może być główny oferowany produkt lub usługa. Dlatego np. konkretna kwiaciarnia dba o dobrą lokalizację i parking, ponieważ świeże i ładne kwiaty już dawno posiada większość konkurencyjnych sklepów.

Takim wzmocnieniem może być dodanie do danego produktu usługi np. obudowanie laptopa gwarancją door-to-door, co uczyni go bardziej atrakcyjnym.  Za przykład może również posłużyć obudowanie konkretnej usługi doświadczeniem, które powoli staje się jedną z większych wartości we współczesnym marketingu.

Konsument jest skłonny płacić za emocje, za konkretny rodzaj przeżycia jaki wiąże się z daną marką, produktem czy usługą, dlatego niezwykle istotnym jest kwestia projektowania takiego doświadczenia, które wiąże się z pojęciem User/Customer Experience.

User Experience (UX) określa doświadczenie użytkownika, jakie towarzyszy mu podczas korzystania z produktu czy usługi. To subiektywne doświadczenie, jakiego doznajemy, może być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Odpowiednio zaprojektowany produkt czy usługa sprawiają, że korzystanie z nich staje się intuicyjne dla samego użytkownika.

- Te produkty i serwisy, które są najlepiej zaprojektowane wynikają ze zrozumienia potrzeb ludzi, dla których są one projektowane - komentuje Michał Węglowski, CEO w firmie GroupW. - Pozytywne Customer Experience nie jest efektem pracy pojedynczego specjalisty Customer Experience czy działu przedsiębiorstwa, ale raczej powinno być rozumiane w kontekście sprawnego działania całej firmy – wszystkich jej działów, komórek i pracowników.

Pozytywne UX (User Experience) to składowa działań wszystkich specjalistów zaangażowanych w projekt, których uwaga skupiona jest na dwóch aspektach – zaspokojeniu potrzeb biznesowych (reprezentowanych przez udziałowców firmy) oraz potrzeb użytkownika. Projektując doświadczenie użytkownika w kontakcie np. z danym oprogramowaniem będziemy zwracać uwagę na graficzną i merytoryczną część jego interfejsu, który powinniśmy podzielić na wersję podstawową i zaawansowaną. Program ma być zaprojektowany w taki sposób, aby każdy jego użytkownik, nawet ten najbardziej niedoświadczony, nie miał problemów z jego obsługą.

Podobnie będzie w przypadku, kiedy obmyślając jakąś strategię marketingową dla firmy, która ma na celu wypromować dany produkt bądź usługę, nasze działania będą zorientowane na klienta. W końcu to jego doświadczenie projektujemy. Dlatego mniej już istotnym jest ile razy potencjalny konsument zobaczy logo danej firmy, bardziej ważne stają się jego odczucia podczas obcowania z danym produktem czy marką. ​

Źródło: GroupW

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Czy memy podlegają prawu autorskiemu?
Autorem pojęcia „mem” jest najprawdopodobniej Richard Dawkins – brytyjski teoretyk ewolucji biologicznej, związany z Uniwersytetem Oxfordzkim. W morzu definicji, najbardziej intrygująca jest ta, mówiąca że „mem” to „podstawowa jednostka informacji kulturowej, która, podobnie do genów, powiela się, mutuje i podlega działaniu doboru naturalnego”1. Kto by...
Content marketing w social mediach – o czym warto pamiętać?
Jednym z największych mitów na temat content marketingu jest przekonanie, że metoda ta ogranicza się jedynie do tworzenia artykułów blogowych. Tymczasem, popularnym miejscem rozpowszechniania wartościowych treści są m.in. social media. Od dłuższego czasu cieszą się one niesłabnącą popularnością ze strony marketerów, którzy włączają je do systemu...
Gen Z - być offline w świecie, w którym króluje online
O pokoleniu Z mówi się, że telefon w dłoni trzymają nieustająco. Ale czy nie jest tak, że opinię wyrabiamy sobie na podstawie jednostkowych zaobserwowanych przypadków? Z badań przeprowadzonych przez Dentsu Aegis Network Polska oraz infuture hatalska foresight institute na potrzebę raportu Gen Z. Jak zrozumieć dziś pokolenie jutra wynika, że większość ankietowanych...
Aż 70% marketerów nie wie jak zmierzyć efektywność swoich kampanii content marketingowych. Czy oznacza to, że 70% budżetów jest zmarnowanych? Co gorsza, więcej niż połowa z nich przyznaje, że nie dostrzega tego, by ich działania miały wpływ na przychody firmy - wynika z raportu “Content Fitness Report” przygotowanego przez PAN Communications. Jednak nie wszystko stracone, z...
Ponad 3 razy więcej leadów przy 5-krotnie mniejszych wydatkach – taki wynik biznesowy osiągnęła kampania Facebook Ads prowadzona przez Bluerank dla Promedica24. Facebook właśnie opublikował studium przypadku tej kampanii jako ciekawy przykład sukcesu biznesowego.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764