logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Podsumowanie 2022 i trendy w Influencer Marketingu na 2023 rok

  PR 22.12.2022, przeczytano 406 razy


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/podsumowanie-2022-i-trendy-w-influencer-marketingu-na-2023-rok,398441,artykul.html

Aleksandra Rutkowska Head of Influencer Marketing

Co najważniejszego wydarzyło się w branży w 2022 roku?

Jest to kolejny rok do profesjonalizacji branży w Polsce.

W tym roku, po wielu miesiącach wspólnych prac w ramach grupy roboczej IAB Influencer Marketing, w której Streetcom brał czyny udział, UOKiK opublikował rekomendacje dotyczące poprawnego, jasnego i przejrzystego oznaczania współprac reklamowych przez Influencerów. To duża zmiana na plus. Już widzimy zmiany będące konsekwencją tych wytycznych, które bardzo pozytywnie wpływają na publikacje sponsorowane. Zarówno Klienci, jak i Influencerzy bardzo mocno zwracają uwagę na poprawność komunikacji, tak aby być, jak najbardziej fair w stosunku do swoich odbiorców. Sami odbiorcy również pozytywnie odpowiadają na takie oznaczenia i doceniają szczerość oraz autentyczność.

Jako agencja Streetcom prowadzimy warsztaty zarówno dla Klientów, w których szerzymy wiedzę na temat dobrych praktyk w obszarze influencer marketingu, jak i samych Influencerów, z którymi mamy kontakt na co dzień. To jest element, który potem procentuje na wszystkich etapach realizacji kampanii.

NFT czy ma szansę w Polsce?

Po rewolucyjnym wejściu na początku roku dzięki publikacjom o „kupieniu miłości influencerki” wszyscy wypatrywali rozwoju i wybuchu NTF w Polsce. Niestety temat bardzo mocno ucichł, szczególnie w światku influencerskim. W ciągu roku była jedna głośna kampania i w zasadzie nic więcej się nie wydarzyło. W październiku/listopadzie miał nawet miejsce kryzys wizerunkowy sprowokowany wypowiedziami Marti Renti, która próbowała wycofać się ze swojej komunikacji, przepraszając obserwatorów za oszukiwanie ich. W naszej ocenie kierunek NFT jest bardzo niestabilny i trudny do wyrokowania w kontekście kolejnego roku.

Długofalowe współprace influencerskie

Coraz więcej marek wybiera influencera bądź influencerów do cyklicznej i długofalowej współpracy (nieambasadorskiej). To skutkuje bardzo pozytywnym odbiorem wśród konsumentów, a jednocześnie pozwala marce efektywnie budować świadomość w grupie docelowej. Wzajemnie partnerskie relacje pozwalają marce i influencerom kontynuować współpracę przy wielu projektach. Tak było w przypadku kampanii Streetcom z marką TIER. W ramach działań zaprosiliśmy do współpracy popularny kanał MakeLifeHarder, z którym przygotowaliśmy cykliczne działania, które regularnie pojawiały się co tydzień na profilu influencera. Dzięki takim działaniom obserwatorzy o wiele mocniej zapamiętali markę i została ona w ich świadomości. Dodatkowo powstała naturalna komunikacja od konsumentów, którą MakelifeHarder publikowało na swoich kanałach. Również po zakończonej akcji otrzymaliśmy wiele pozytywnego feedbacku od obserwatorów, dla których stała, autentyczna komunikacja u influencera była świetna dla nich w odbiorze.

Matylda Szymalska CEO Agencji Streetcom

Czego możemy spodziewać się w 2023 roku w branży Influencer Marketingu?

Długofalowo znaczy skutecznie

Można spodziewać się dalszych inwestycji w tzw. długofalowe działania i budowanie długofalowych relacji. Taką formę współpracy, jako Streetcom stosujemy i rekomendujemy naszym klientom od dawna. Z doświadczenia wiemy, że taki model współpracy i projektowania działań Influencer marketingowych przynosi profity dla wszystkich – Klienta, Influencerów i Konsumentów.

Era CIO

Jesteśmy pewni, że profesjonalizacja branży będzie dalej postępować. Jednym z kolejnych jej etapów jest - era CIO.  Ponieważ firmy coraz mocniej inwestują w działania w obszarze influencer marketingu, jasne jest, że podnoszą się standardy w tym zakresie. Wiele marek, firm zatrudnia u siebie „in house” specjalistów w działach marketingu i coraz częściej pojawia się w nich stanowisko „Chief Influencer Officer” (stąd era CIO). Z drugiej strony sami Influencerzy zdecydowanie profesjonalizują swoje działania, podchodzą do rozmów z klientami dużo bardziej poważnie w sposób bardziej przemyślany, tworząc cenniki, wytyczne związane ze współpracami z markami konkurencyjnymi etc. Influencer stał się zawodem, który ma ramy, prawa, obowiązki, coraz bardziej czytelne zasady, na których funkcjonuje na rynku i podejmuje komercyjne współprace.

Kolejnym trendem, którego ewolucje przewidujemy w najbliższym roku jest „user generated content”. Część osób z branży uznaje go za „standard”, ale to, co się będzie zmieniać to forma przygotowania i prezentacji kontentu. Dobrym przykładem ilustrującym te zmiany jest popularny „unboxing”. Przez chwilę wydawało się, odejdzie do lamusa, gdzie pozostanie na zawsze – jednak powrócił i to w zupełnie nowej odsłonie. Teraz każdy materiał z serii „unboxing” zawiera elementy AMSR, takie jak dźwięki, szelesty, innego typu zabiegi, które przyciągają uwagę konsumentów. Wciąż aktualne pozostaje zdanie „content is a king”, ale zwraca uwagę jego nowa jakość i fokus na wielozmysłowość.

Pozostając w temacie kierunków rozwoju branży, warto wspomnieć o tym, że naszym zdaniem możemy wypatrywać kolejnych modyfikacji w obszarze form video. „Video is a king” nieustannie zyskuje nowe odsłony. Aktualnie widzimy wzmożoną popularność treści video, takich jak live’y, czy webinary. Ten kierunek znajduje potwierdzenie w zmianach dostrzeganych w rosnącej popularności TikToka i zmianach wdrażanych np. przez Instagram – promowanie formatu Reals i możliwości publikowania dłuższych InstaStories.

Ostatni trend, który warto obserwować, choć jego popularność jest zdecydowanie większa na świecie niż na razie w Polsce to wzrost powszechności influencerów wirtualnych. To postaci, które istnieją tylko i wyłącznie w tzw. świecie wirtualnym, nie mają swoich pierwowzorów, odpowiedników w świecie offline, w rzeczywistym życiu. To trend, który naszym zdaniem ma szanse na rozwój także w Polsce. Już dzisiaj, popularni twórcy wirtualni w USA czy Japonii mają za sobą sukcesy w postaci pierwszych koncertów i wydarzeń. W świetle deklaracji META, które zapowiadały szybki rozwój tej rzeczywistości, już widzimy, że te plany rozwoju będą się realizować, ale dużo wolniej niż zakładały pierwotne scenariusze. Na pewno warto się temu bacznie przyglądać.

Źródło: Streetcom

www.streetcom.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Design niosący zmianę - rozmowa z Ingrid van der Wacht
O tym, dlaczego przyszłość jest naszym wspólnym projektem i czy może być perfekcyjna, rozmawiamy z Ingrid van der Wacht, facylitatorką i specjalistką ds. komunikacji od lat pracującą dla Dutch Design Foundation – organizatora Dutch Design Week, a także jurorką w tegorocznej edycji konkursu make me!
Czy w 2023 roku czeka nas reklamowy boom w podcastach?
Analizując trendy w marketingu cyfrowym, nie sposób przejść obojętnie wobec rosnącej popularności podcastów – twierdzi Marta Sielska z agencji Spicy Mobile. Podczas gdy podcastów słucha już prawie co trzeci internauta w Polsce, dla marketerów to przede wszystkim doskonały kanał reklamowy.
Handel konwersacyjny napędzany przez AI to obecnie najsilniejsze paliwo rozwoju e-commerce, dzięki któremu firmy mają zapewnioną bardziej efektywną i spersonalizowaną obsługą klienta. W efekcie, wartość tego rynku zwiększy się w br. o ponad 62% do poziomu 109 mld dolarów. A kluczową rolę w interakcjach z klientami będą odgrywały voiceboty, obsługując 2/3...
Immersyjne doświadczenia czy metawers? Personalizacja, a może wszechobecny CX? Podejście holistyczne czy fokusowe? Poznaj trzy trendy, które wsparte automatyzacją, zadecydują o sukcesie na rynku e-handlu i omnichannel w 2023 roku.
Webinary 2022 – podsumowanie branży, która się profesjonalizuje
W 2022 roku użytkownicy polskiego ClickMeeting na wydarzeniach online w sumie spędzili 1 086 426 dni. Średni czas każdego spotkania to 109 minut. Padł też nowy rekord dotyczący przychodu z jednego wydarzenia online, który wynosi ponad 95 tys. złotych. Specjaliści ClickMeeting podkreślają, że w ubiegłym roku mocno dało się zauważyć, że rynek zdecydowanie ulega...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764