logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Podsumowanie roku na rynku marketingu farmaceutycznego

  PR 23.01.2023, przeczytano 254 razy
ilustracjastrzałka

Wzrost znaczenia farmaceutów w procesie decyzyjnym, zakupowym oraz ich większa rola w opiece nad pacjentem to główny trend minionego roku. Ta grupa zawodowa będzie coraz istotniejszym adresatem kampanii na rynku farmaceutycznym w następnych latach. Na rynek reklamy farmaceutycznej wpłyną także zmiany w prawie, które w istotny sposób ograniczają wykorzystanie wizerunku lekarzy w reklamie. Eksperci z agencji reklamowej NEKK podsumowują najważniejsze wydarzenia minionego roku.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/podsumowanie-roku-na-rynku-marketingu-farmaceutycznego,398741,artykul.html

Wydatki branży farmaceutycznej na reklamę

Dane co roku publikowane przez Narodowy Instytut Leków pokazują, że Polacy są na podium krajów europejskich pod względem spożycia leków i suplementów diety. Największą popularnością cieszą się środki przeciwbólowe na bazie ibuprofenu lub paracetamolu oraz suplementy przeciw infekcyjne. Rynek ten warty jest ponad 640 mln zł. Każdego roku kupujemy aż 30 mln opakowań tych preparatów.

Polacy to liderzy konsumpcji leków przeciwbólowych. Znaczący wpływ na sprzedaż ma reklama. Farmacja jest jedną z głównych branż, której nakłady na reklamę regularnie rosną. W pierwszych trzech kwartałach 2022 r. wartość polskiego rynku reklamowego zwiększyła się o 5,1 proc. do 7,67 mld zł. W internecie nastąpił wzrost o 7,9 proc., a zmalały wydatki w telewizji i magazynach. Kwotowo najmocniej inwestycje reklamowe zwiększyły firmy z branży retail i farmaceutycznej.

- Wszystko wskazuje na to, że odnotujemy dwucyfrowy wzrost wydatków reklamowych branży farmaceutycznej (po trzech kwartałach nakłady zwiększyły się o ponad 13 proc. do prawie 800 mln zł) Branża farmaceutyczna mocno inwestuje w komunikację po kryzysie, wracając do aktywności sprzed pandemii. W dalszym ciągu internet jest mocno niedoszacowanym medium, biorąc pod uwagę zasięgi i potencjał. Sądzę, że nowe regulacje i kolejne zakazy dotyczące reklamy powinny zwiększyć aktywność firm farmaceutycznych w kanale online, ale także w zakresie wszelkich niestandardowych narzędzi komunikacji – komentuje Rafał Staszkiewicz, CEO agencji reklamowej NEKK.

ilustracjastrzałka

Zmiany w przepisach – nie dla aktora w kitlu

W tym roku wchodzą w życie przepisy zapowiedziane pół roku temu wprowadzające kluczowe zmiany w zakresie reklamowania wyrobów medycznych. Zakres zmian różni się w zależności od tego, czy reklama jest kierowana do publicznej wiadomości czy jedynie do profesjonalistów. Zakaz reklamy wykorzystującej wizerunek lekarza lub sugestię, że osoba na reklamie wykonuje zawód medyczny może realnie przysłużyć się branży pharmamarketingowej, pobudzając ją do kreatywności. Farmacja to ciągle jedna z najbardziej konserwatywnych reklamowo branż. Jednak nawet tu widać innowacyjne podejście i coraz odważniejsze próby wychodzenia poza utarte schematy. Z pewnością koncerny farmaceutyczne nie będą pierwszymi, które np. zaangażują się w Metaverse, ale już dziś coraz chętniej wykorzystują aplikacje, gry czy innowacyjne eventy. Przykładowo w ubiegłym roku marka APTEO, wraz z agencją pharmamarketingową NEKK oraz ratownikiem medycznym Jankiem Świtałą postanowiła zwrócić uwagę na ten problem, wykorzystując niezwykłe widowisko świetlno-muzyczne „Przeżyj to”, które można było oglądać podczas festiwalu Bella Skyway w Toruniu.

- Zgodnie z nowym prawem akcja spotu reklamowego wyrobów medycznych nie będzie mogła rozgrywać się w aptece, gabinecie lekarskim czy w innym miejscu mogącym sugerować, że osoba prezentująca wyrób wykonuje zawód medyczny. Wszelkie pojęcia naukowe i medyczne muszą być ujęte w sposób klarowny i przystępny. Nowe zasady będą obowiązywały również influencerów, ponieważ ich działalność została także uznana za reklamę. Oczywiście aktorzy w białych kitlach nie znikną z naszych telewizorów z dnia na dzień. Ustawodawca przewidział półroczną karencję dla spotów wyrobów medycznych, których rozpowszechnianie rozpoczęło się przed dniem 1 stycznia 2023 roku. Dla branży reklamowej to bardzo duża zmiana, która z pewnością pobudzi jej kreatywność. Wiele produktów farmaceutycznych o statusie wyrobu medycznego mogło sobie pozwolić na zdecydowanie więcej w reklamie niż leki. Jednak wcale nie wpłynęło to na samą jakość ich kreacji. Dlatego myślę, że po wejściu w życie zmian prawnych pozytywnie zadziała mechanizm wyjścia ze strefy komfortu, a tą strefą komfortu dla marketingowców był stary i sprawdzony mechanizm polecania. Z naszej perspektywy dobrym, nie tylko dla kreacji zapisem, jest też zmiana dotycząca stosowania języka zrozumiałego dla laika, czyli przeciętnego Kowalskiego, który nie skończył studiów medycznych. Nie jest to zmiana, która zrewolucjonizuje branżę, ale mamy nadzieję, że bardziej uczuli marketingowców na to kim jest i jak komunikuje się nasz odbiorca - pacjent – tłumaczy Barbara Jaszewska, Kierownik Obsługi Klienta NEKK.

Farmaceuta – pierwszy między równymi

Widoczna na rynku jest silna zmiana roli farmaceuty i jej wpływ na obraz opieki nad pacjentem na polskim rynku zdrowia.

- Pierwszym istotnym zdarzeniem, które w tym zakresie wystąpiło było uzyskanie przez 9 tys. farmaceutów uprawnień do realizacji szczepień w aptekach. W konsekwencji ponad 2 mln pacjentów zostało zaszczepionych właśnie przez farmaceutów. Należy spodziewać się, że wkrótce farmaceuci uzyskają dalsze uprawnienia związane ze szczepieniami na inne infekcje wirusowe. Firmy farmaceutyczne dostrzegają to i kładą coraz większy nacisk na dobrą, rzetelna komunikację z farmaceutami. Obserwujemy, że coraz większe budżety są przeznaczane na dotarcie do tej grupy zawodowej. Ale przy okazji warto też wspomnieć o innych medycznych zawodach, których znaczenie w komunikacji pharmamarketingowej w minionym roku rosło. Są to położne, pielęgniarki, a także przedstawiciele zawodów pokrewnych np. higienistki stomatologiczne - mówi Anna Gruchała-Woźnicka, Dyrektor Strategii NEKK.

Wzrost znaczenia roli farmaceuty widoczny jest na całym świecie. W trudnej sytuacji niedoboru lekarzy koniecznością jest szerokie delegowanie uprawnień innym medycznym grupom zawodowym, by odciążyć system opieki zdrowotnej. Warto podkreślić, że farmaceuta w Polsce jest postrzegany jako osoba zaufania publicznego. Pacjenci ufają farmaceutom i chętnie korzystają z ich wskazówek.

Źródło: NEKK


brak ikonki
+ +

Tekst opublikował użytkownik: AdNews

Więcej informacji o użytkowniku

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Ambasada Ukrainy przygotowała kampanię „Dziękuję Ci, Polsko!”
Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komunikacyjne Media Centrum przy Ambasadzie Ukrainy w RP przygotowali kampanię komunikacyjną „Dziękuję Ci, Polsko!” ("Thank You, Poland!"). Jej celem jest podkreślenie wdzięczności Ukraińców wobec Polaków za ogromną pomoc w łagodzeniu skutków pełnoskalowej wojny, wywołanej przez Rosje, w której do dzisiaj cierpi naród...
Bartłomiej Stańczak liderem teamu ING w Mediahub
Bartłomiej Stańczak jako media communication director dołączył do domu mediowego Mediahub. Został liderem zespołu kompleksowo pracującego dla ING Banku Śląskiego SA, kluczowego klienta agencji.
Żabka Jush w nowej kampanii przekonuje, że czasami lepiej nie mieć czasu na zakupy
Kampania „Czasami lepiej nie mieć czasu na zakupy” jest kontynuacją zeszłorocznej komunikacji „No i super, że nie macie czasu na zakupy”. To odpowiedź Żabki Jush na sytuacje spotykające każdego z nas, kiedy wizyta w sklepie jest niemożliwa z różnych względów. To właśnie wtedy możemy zdecydować się na szybkie zakupy online....
Panasonic prezentuje nową generację monitorów klasy premium
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na profesjonalne monitory klasy premium, Panasonic Connect Europe zaprezentował najnowszą generację monitorów LCD 4K UHD – serię SQ2H, które pozwalają na pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Niezawodne monitory dostępne są w siedmiu rozmiarach ekranu - od 43 do 98 cali - i idealnie nadają się do sal konferencyjnych...
Leaseplan świętuje 60 lat obecności na świecie globalną kampanią
LeasePlan, wiodąca firma świadcząca usługi Car-as-a-Service z 1,9 mln pojazdów zarządzanych w blisko 30 krajach, obchodzi sześć dekad świadczenia usług wynajmu długoterminowego samochodów. Z okazji urodzin firma przygotowała globalną kampanię „60 years of matchmaking” oraz wyjątkową ofertę urodzinową dla małych i średnich firm.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764