logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Polacy o bezrobotnych: „To lenie!”

   08.06.2008, przeczytano 3011 razy

Zdaniem Polaków, bezrobotni pozostają bez pracy z dwóch powodów. Po pierwsze są leniwi, po drugie przedsiębiorcy oferują zbyt niskie płace – wynika z raportu przygotowanego przez firmę Synovate na zlecenie serwisu rekrutacyjnego GazetaPraca.pl. O tym, że bezrobotnym po prostu nie chce się pracować, przekonanych jest ponad połowa badanych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/polacy-o-bezrobotnych%3A-to-lenie%21,7394,artykul.html

Bezrobotny? Sam sobie winny!
GazetaPraca.pl we współpracy z firmą Synovate przeanalizowała reprezentatywną grupę 950 osób, badając opinie Polaków na temat przyczyn bezrobocia. 52% respondentów stwierdziło, że ludzie przebywają na bezrobociu bo są zbyt leniwi, aby podjąć pracę. Tylko 19% jako główny powód braku pracy wymienia niskie płace. Zdaniem 11% wszystkiemu winne są słabe kwalifikacje, a zdaniem 9% - zbytnia wybredność bezrobotnych.

Mężczyźni, rolnicy i samozatrudnieni najbardziej radykalni w osądach
59% mężczyzn i 45% kobiet sądzi, że głównym powodem bezrobocia jest lenistwo. Kobiety (21%) częściej niż mężczyźni (17%) wymieniają niskie zarobki wśród głównych przyczyn braku zatrudnienia.
O tym, że bezrobotnym nie chce się pracować, najbardziej przekonani są rolnicy (78%) oraz osoby pracujące na własny rachunek (76%) – a więc ci, którzy swoją pracą zarabiają na siebie. Z kolei ludzie młodzi sądzą, że główną przyczyną bezrobocia są zbyt niskie kwalifikacje ludzi pozostających bez pracy. Takie zdanie ma 20% badanych uczniów i studentów.
- To naturalne, że na bezrobotnych narzekają przede wszystkim przedsiębiorcy. To oni przecież szukają ludzi do pracy i na co dzień widzą brak chęci i motywacji. Ze zdaniem tych grup zawodowych trzeba się liczyć i traktować je bardzo poważnie – mówi dr Dorota Bachman, ekspert ds. pracy i kariery i dyrektor serwisu GazetaPraca.pl

Bezrobotni nie widzą problemu
Tylko 40% gospodyń domowych i bezrobotnych - najmniej ze wszystkich przebadanych grup społecznych - uważa, że bezrobotni są leniwi. Tylko 8% osób z tej grupy twierdzi, że ma zbyt niskie kwalifikacje aby podjąć pracę, a aż 31% narzeka na niskie pensje.
- Tylko w minionym roku w polskim internecie pojawiło się prawie 1,5 miliona ofert pracy. Przez cały rok 2007 płace wzrosły średnio prawie o 10%. Dlatego społeczeństwo może mieć dużo racji twierdząc, że główną przyczyną pozostawania bez pracy jest lenistwo. To oznacza, że możemy mieć w Polsce bardzo wysoki poziom tzw. bezrobocia naturalnego – czyli takiego, z którym nie radzą sobie mechanizmy rynkowe - mówi Dorota Bachman.

Układy już nie działają?
Co ciekawe, w opinii respondentów, niezbyt ważne w kontekście bezrobocia okazały się znajomości, doświadczenie czy znajomość języków obcych. Jako powód pozostawania bezrobotnym, tylko 1% podało brak znajomości, a 2% brak wystarczającego doświadczenia. Nieznajomości języków obcych jako przyczyny bezrobocia nie podał żaden z badanych. Na brak mobilności siły roboczej wskazał tylko 1% respondentów.

Badanie było prowadzone od 14 kwietnia do 6 maja 2008 roku, na reprezentatywnej próbie 950 dorosłych Polaków w wieku 18-64 lata.

Źródło: Gazeta.pl

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Dużym problemem w otrzymaniu sensownej pracy jest wiek. Pomagałem znajomemu (49 lat) szukać pracy, bo nie odpowiadano na jego zgłoszenia, chociaż aplikacja była bardzo dobrze zredagowana. Od momentu, kiedy poradziłem, aby nie podawał roku urodzenia, zaczęły napływać zaproszenia na rozmowy lub dzwoniono z prośbą o uzupełnienie daty. Tam, skąd był taki telefon, zaproszenie nie dotarło już. W ani jednym przypadku! W pozostałych przypadkach wstępne rozmowy w agencjach pracy lub działach kadr kończyły temat po uzupełnieniu kwestionariusza i nie dochodziło do spotkania z pracodawcą. Pracę udało się uzyskać dzięki jedynemu spotkaniu, gdzie rozmówcą na pierwszej rozmowie była osoba decyzyjna w firmie.

Druga sprawa, to wysoki koszt i mała skuteczność rekrutacji, zwłaszcza dla małych firm, które chciałyby znaleźć pracownika poza swoim regionem. Brak jednolitej, ogólnopolskiej bazy kandydatów opartej głównie na rodzaju poszukiwanej pracy, wspieranej oficjalnie przez czynniki rządowe. Sprawa prosta do osiągnięcia pod warunkiem sensownej konstrukcji takiej bazy, ale pewnie zbyt mało funduszo-chłonna, aby zainteresować pracowników właściwego ministerstwa.
Ileż ludzi mogłoby uzyskać pracę odpowiadającą ich predyspozycjom, gdyby procesy rekrutacyjne zostały poddane właściwej restrukturyzacji i organizacji... Z drugiej strony, wiele firm, byłoby usatysfakcjonowane trafnością wyboru nowych pracowników przy niższych kosztach, gdyby mechanizmy rekrutacyjne już na wstępie ograniczyły prowadzenie selekcji do właściwej grupy kandydatów! To tylko kwestia dobrej organizacji (na skalę krajową), ale o taką najtrudniej.

Najnowsze w tym dziale

Bon 1000 Plus – Polish Outdoor Group do rządu RP
26 maja br. odbyła się konferencja organizowana wspólnie przez Ministerstwo Rozwoju i PARP w sprawie „Pozyskiwania środków finansowych dla branży turystycznej” – nadal nie wiadomo, które podmioty zostaną uwzględnione w projekcie bonu 1000 plus.  Na początku maja Stowarzyszenie Polish Outdoor Group zwróciło się z postulatem...
Pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy jest najpopularniejszą formą wsparcia, skierowaną do polskich przedsiębiorców w ramach Tarczy Antykryzysowej. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, związane ze złożeniem wniosku.
Nie trzeba będzie składać wniosków o umorzenie mikropożyczki
Mikropożyczka dla przedsiębiorców w wysokości 5000 złotych jest jednym ze sztandarowych elementów ustaw antykryzysowych. Według ostatnich zapowiedzi rządu jej umorzenie będzie możliwe bez składania wniosków. Eksperci inFakt pozytywnie oceniają tę zmianę. Ich zdaniem pomoże to uniknąć przedsiębiorcom konieczności spłaty pożyczki wraz z odsetkami.
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) uruchomił 1 czerwca nabór wniosków o premię technologiczną na korzystniejszych zasadach, wprowadzonych w ramach funduszowego pakietu antywirusowego i tarczy antykryzysowej. Premia technologiczna to dotacja, która spłaca do 70 proc. kredytu technologicznego zaciągniętego przez firmę w banku komercyjnym. Innowacyjni przedsiębiorcy...
BGK dopłaci firmom do oprocentowania kredytów
W BGK powstanie specjalny Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Do przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii ma trafić w sumie 565 mln zł. Pieniądze z budżetu państwa spłacą część odsetek do kredytów zaciąganych przez firmy w bankach komercyjnych. Sejm właśnie zajął się projektem ustawy w tej sprawie.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2020 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764