logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

INFOGRAFIKA: Polacy wydają coraz więcej na wakacje

  PR 21.06.2019, przeczytano 638 razy
ilustracjastrzałka

Na letni wypoczynek Polacy wydadzą w tym roku średnio niemal 3400 zł – wynika z najnowszego badania Providenta. To prawie o 670 zł więcej niż w ubiegłym roku. Większość badanych zamierza sfinansować wakacyjny wyjazd z oszczędności.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/polacy-wydaja-coraz-wiecej-na-wakacje,382966,artykul.html

Wraz z końcem roku szkolnego na dobre rusza sezon urlopowy Jak wynika z badania Barometr Providenta, przeprowadzonego na początku czerwca, 41 proc. badanych przyznało, że zaplanowało już letni wypoczynek. 38 proc. Polaków, miesiąc przed rozpoczęciem wakacji wiedziało, że tegoroczny urlop spędzi w domu.

Letnie wyjazdy są najmniej popularne wśród seniorów - aż 69 proc. z nich przyznało, że nie planują żadnych podróży. Co ciekawe, choć urlopy kojarzą się nam z czasem spędzanym z rodziną, to osoby nie mające dzieci dużo częściej wyjeżdżają podczas wakacji. Tegoroczne lato spędzi w domu zaledwie 29 proc. bezdzietnych. Natomiast wśród osób, które mają dzieci, ten odsetek wynosi aż 41 proc.

– Ponad połowa osób, które nie planują żadnego wyjazdu, jako powód podaje brak pieniędzy. Ten czynnik jest zdecydowane najważniejszy dla osób w wieku 40-59 lat. Aż 62 proc. osób z tej grupy wiekowej stwierdziło, że to brak funduszy jest dla nich największą przeszkodą– mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji zewnętrznej w Provident Polska. – Natomiast młodzi, częściej niż inne grupy wiekowe, wskazują, że nie wyjadą z powodu braku urlopu. Zadeklarował tak co trzeci badany z najmłodszej grupy wiekowej. Dla wielu studentów letnie miesiące to czas zdobywania pierwszych zawodowych doświadczeń. Młodzi chętnie korzystają z praktyk i staży, a także dorabiają, wykonując prace sezonowe – dodaje.

Wakacje finansujemy z oszczędności

Wakacyjne wydatki są obciążeniem dla domowego budżetu. Średnio Polacy planują przeznaczyć na letni wypoczynek ok. 3396 zł. To niemal o 670 zł więcej niż rok wcześniej. Najwięcej na wyjazd wydadzą osoby w wieku 40-59 lat, bo ponad 4000 zł. Natomiast najmniejszym budżetem dysponują młodzi w wieku 15-24 lat, którzy na wakacyjne podróże zamierzają przeznaczyć średnio 2050 zł. Dodatkowo aż  34 proc. badanych z najmłodszej grupy wiekowej nie zamierza przekroczyć sumy 1000 zł.

– Większość Polaków finansuje swoje urlopy z oszczędności. Najczęściej są to środki zbierane przez okres krótszy niż pół roku. Natomiast co trzeci Polak jest w stanie pokryć wydatki na ten cel z bieżących dochodów. Tylko 5 proc. myśli o wzięciu pożyczki lub skorzystaniu z karty kredytowej – podkreśla Karolina Łuczak. – Jak pokazują wyniki badania, budżety na letnie podróże planujemy w sposób odpowiedzialny, a o wakacjach myślimy z dużym wyprzedzeniem – dodaje Karolina Łuczak.

Jak urlop, to nad morzem

Wciąż najpopularniejszym kierunkiem letnich wojaży pozostaje polskie morze. Nad Bałtykiem wakacje zamierza spędzić 37 proc. respondentów. Niewiele mniejszy odsetek, bo 32 proc., wyjedzie za granicę. Polskie góry odwiedzi zaledwie 15 proc. badanych. Ulubionym środkiem transportu Polaków jest samochód - aż 61 proc. badanych zadeklarowało, że na wypoczynek pojedzie autem. Z komunikacji zbiorowej tj. pociągów, samolotów i busów skorzysta 36 proc. Co ciekawe samochód jest najmniej popularny wśród najmłodszych i najstarszych respondentów. W obu tych grupach będzie nim podróżować zaledwie połowa badanych.

Źródło: Provident

www.provident.pl

Dodatkowe informacje:

O badaniu Barometr Providenta

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zrealizował PBS w dniach 31 maja - 2 czerwca 2019 r. na ogólnopolskiej próbie tysiąca Polaków w wieku 15+.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Barometr EFL: firmy w Polsce znajdują się w stagnacji
Pierwszy tegoroczny odczyt Barometru EFL wyniósł 48,5 pkt. i jest o 1,3 pkt. wyższy niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Eksperci zwracają uwagę, że tegoroczny wynik nie odbiega od poziomu Barometru w pierwszych kwartałach poprzednich lat. Od 2019 roku odczyty w styczniu są „pod kreską”, czyli poniżej progu 50 pkt., co wskazuje na słabe nastroje polskich...
Polska: bez recesji, ale nadal z wysoką inflacją
Według prognoz EY, polska gospodarka uniknie recesji w br., notując wzrost PKB o 0,5%. W pierwszej połowie roku czeka nas stagnacja, po której nastąpi nieznaczne ożywienie. Czynnikiem hamującym wzrost będzie przede wszystkim nadal bardzo wysoka inflacja, przewyższająca wzrost płac. Efektem będzie kontynuacja już doświadczanego spadku realnych wynagrodzeń, co ogranicza...
Havas Prosumer „Siła Wspólnot”
Raporty Havas Prosumer to część globalnej inicjatywy wymiany informacji i badania trendów agencji Havas. W kolejnym raporcie, opracowanym przez Havas Media Group, pt. „Siła Wspólnot” agencja zbadała jakie znaczenie dla Polaków mają społeczności, które wspólnoty poza narodowymi i lokalnymi są dla nas najważniejsze oraz jak budować zaangażowanie konsumentów przy pomocy...
Niemal co czwarta firma liczy się z pogorszeniem terminowości płatności. W Europie Zachodniej, co piąta faktura opłacana jest z opóźnieniem, natomiast w Europie Wschodniej – nawet co czwarta.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764