Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przy współudziale Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych oraz współpracy Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej i Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach Programu standaryzacji komend i komisariatów Policji ogłasza konkurs na projekt logo o elementów identyfikacji wizualnej komend i komisariatów policji.
Celem konkursu jest otrzymanie spójnego i profesjonalnie opracowanego projektu na logo i identyfikację wizualną komend Policji, który stanowić będzie wzorzec jednolitego oznaczenia wszystkich nowo budowanych i remontowanych jednostek Policji na terenie Polski.
Konkurs jest jednym z etapów realizacji Programu standaryzacji komend i komisariatów Policji, który zakłada określenie jednolitego modelu wizualnego komend i komisariatów Policji, warunków obsługi obywateli, oraz doprecyzowanie standardu pracy dla funkcjonariuszy i pracowników Policji.
Przedmiot Konkursu:
- Logotyp składający się z napisu „Policja” i ew. towarzyszącego mu znaku graficznego. Logotyp powinien spełniać funkcję identyfikującą budynki Policji.
- Systemowy projekt graficzny oznakowania strefy otwartej, dostępnej dla obywateli na terenie komend i komisariatów.
- Projekt graficzny oznakowania zewnętrznego budynku wraz z informacją doprowadzającą, kierunkującą ze wskazaniem odległości do najbliższej komendy lub komisariatu.
- Systemowy projekt wzorniczy nośników logo i oznakowania.
- Projekty graficzne druków (papeteria) i wzorów ulotek informacyjnych. Szczegółowy opis przedmiotu konkursu zawarty jest w regulaminie.
Skład Sądu Konkursowego:
- dr Dawid Korzekwa – projektant, adiunkt na ASP w Katowicach, Prezes STGU,
- prof. ASP Wojciech Małolepszy – projektant, prof. ASP w Warszawie, Prezes SPFP,
- dr Daniel Zieliński – projektant, adiunkt na ASP w Warszawie, członek SPFP,
- Krzysztof Gajewski – I Zastępca Komendanta Głównego Policji,
- Jolanta Zaborska – Zastępca Dyrektora Departamentu Nadzoru MSW,
- Joanna Faryna-Wielowieyska – Asystent Polityczny MSW,
- arch. Wojciech Kotecki (SARP Warszawa).
Konkurs jest dwuetapowy i ma charakter zamknięty. Do uczestnictwa w pierwszym etapie konkursu organizator zaprosi minimum 10 uczestników legitymujących się odpowiednim doświadczeniem, dorobkiem i realizacjami podobnych opracowań. Na podstawie złożonych portfolio sąd konkursowy zakwalifikuje do następnego etapu konkursu 4 – 5 uczestników.
W drugim etapie wybrani uczestnicy wykonają prace konkursowe w formie projektów koncepcyjnych, zaprezentowane w sposób umożliwiający ich ocenę w aspekcie estetycznym, treściowym, funkcjonalnym i technicznym. Na tej podstawie wybrany zostanie projekt do opracowania końcowego. Zwycięzca konkursu wykona opracowanie końcowe, które zawierać będzie księgę znaku, katalogi aplikacji i projekty techniczne nośników. Dokona również implementacji najważniejszych elementów projektu do opracowania będącego wynikiem drugiego, równoległego konkursu na opracowanie modelu funkcjonalno-przestrzennego komendy i komisariatu Policji organizowanego przy współudziale warszawskiego oddziału SARP.
Terminy konkursu:
Złożenie portfolio – do 11 marca 2013
Składanie pytań dotyczących Regulaminu – do 8 marca 2013
Udzielanie odpowiedzi na pytania Uczestników dotyczące Regulaminu – do 11 marca 2013.
Wybór uczestników drugiego etapu Konkursu – 19 marca 2013.
Termin składania koncepcyjnych prac konkursowych – do 8 kwietnia 2013.
Rozstrzygnięcie drugiego etapu Konkursu – wybór finalisty 15 kwietnia 2013.
Termin składania dokumentacji opracowania końcowego – 17 czerwca 2013.
Wystawa i dyskusja pokonkursowa – do 24 czerwca 2013.
Nagrody:
Za wykonanie projektów koncepcyjnych w ramach drugiego etapu – 2.000 zł brutto dla każdego z zaproszonych Uczestników.
Za wykonanie opracowania końcowego – wynagrodzenie za wykonanie projektu ostatecznego i przeniesienie autorskich praw majątkowych – 20.000 zł brutto.
Źródło: STGU