logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Polska wśród państw najmniej przyjaznych dla biznesu

  PR 17.10.2024, przeczytano 450 razy
ilustracjastrzałka

Eksperci z Preply zaprezentowali listę najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Oprócz przejrzystego systemu podatkowego, wysokiego poziomu digitalizacji oraz braku biurokracji, łączy je jeszcze jeden wspólny mianownik.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/polska-wsrod-panstw-najmniej-przyjaznych-dla-biznesu,406144,artykul.html

Polska w ogonie Europy i świata

Osiemnaste miejsce na świecie i siódme w Europie. Tak uplasowała się Polska na liście najgorszych krajów do prowadzenia biznesu, opracowanej na podstawie raportu Global Business Complexity Index 2024 od TWF Group. Z krajów europejskich słabiej wypadają jedynie Grecja (miejsce 1.), Francja (2.), Włochy (8.), Belgia (14.), Hiszpania (15.) i Chorwacja (17.).

Jak podkreślają eksperci z platformy edukacyjnej Preply, tylko 3% Polaków twierdzi, że chciałoby założyć działalność gospodarczą w ciągu najbliższych trzech lat. To o 10 punktów procentowych mniej niż wynosi średnia europejska i zarazem najniższy odsetek spośród wszystkich przebadanych państw. Co ciekawe, ponad dekadę temu wskaźnik ten wynosił ponad 20%.

ilustracjastrzałka

ilustracjastrzałka

Biznesom jest tu trudniej niż u naszych sąsiadów

W ubiegłych latach autorzy raportu argumentowali pozycję Polski wpływem Polskiego Ładu, który zmienił system podatkowy, oraz politycznymi zawirowaniami, jakie doprowadziły do wstrzymania części finansowania z UE. Teraz jest nieco lepiej. Polskę chwali się za postęp zakresie digitalizacji procesów związanych z prowadzeniem firmy, jednak miejsce 18. wciąż nie jest satysfakcjonujące – podkreśla Gina Sole, przedstawicielka Preply.

Zaskakuje też pozycja Polski w porównaniu do najbliższych sąsiadów. Niemcy pod kątem przyjazności dla biznesu radzą sobie coraz lepiej. Czechy były jedenaste na liście najlepszych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej. Polskę prześcignęła nawet ogarnięta wojną Ukraina, która cechuje się szybkim tempem reform.

Raje nie tylko turystyczne

Specjaliści z Preply, którzy na co dzień pomagają swoim uczniom w rozwijaniu kariery zawodowej poprzez naukę języków obcych, zaprezentowali listę miejsc, w których prowadzenie własnej firmy jest znacznie prostsze niż w Polsce.

Na pierwsze miejsce zestawienia trafiły Kajmany – brytyjskie terytorium zamorskie. Brak podatku dochodowego i VAT oraz dynamiczny rozwój technologiczny co roku przyciągają tam międzynarodowych przedsiębiorców i inwestorów.

Drugie miejsce zajęła równie egzotyczna wyspa Curaçao, będąca terytorium zależnym Holandii. To prawdziwy raj, zwłaszcza dla firm działających w branży nieruchomości oraz w turystyce.

Podium zamknęła Dania, stając się tym samym najprzyjaźniejszym krajem dla właścicieli biznesów na kontynencie europejskim. Chwalona jest zwłaszcza za tzw. cyfrowy punkt kompleksowej obsługi, w którym wszystkie usługi związane z prowadzeniem firmy są dostępne w jednym miejscu.

Czwarte miejsce na liście zajął Hongkong. Swoją atrakcyjność zawdzięcza przede wszystkim strategicznej lokalizacji, dzięki której stanowi „bramę” do Chin. Nie bez znaczenia jest też prosty system podatkowy i stabilność rynku. Podobnie wygląda to w przypadku Nowej Zelandii, która zajęła piąte miejsce listy Preply. Zarówno założenie działalności, jak i przestrzeganie przepisów są tam proste i intuicyjne.

Język angielski międzynarodowym językiem biznesu

Jak podkreślają eksperci z Preply, wszystkie te miejsca łączy jeszcze jeden ważny aspekt. Jest nim łatwość komunikacji. W niemal każdym z krajów znajdujących się na liście obowiązuje język angielski – używa się go zarówno w urzędach, na co dzień, jak i w środowisku biznesowym. Jedynym wyjątkiem jest Dania, choć i tam znajomość języka angielskiego wśród mieszkańców jest powszechna.

Znajomość angielskiego jest dziś kluczem do budowania relacji z partnerami biznesowymi z różnych części świata. Otwiera drzwi do współpracy, innowacji i rozwoju na rynkach globalnych. Jest nie tylko narzędziem do komunikacji, ale także pomostem łączącym kultury i różne podejścia do biznesu – dodaje Gina Sole z Preply.

W pierwszej dziesiątce biznesowych „rajów” znalazły się także Holandia (miejsce 6.) oraz Wielka Brytania (miejsce 7.). Ta pierwsza przyciąga zagranicznych przedsiębiorców oraz inwestorów działających w sektorach technologii finansowych i sztucznej inteligencji (AI). Wielka Brytania, mimo kryzysu związanego z brexitem (wówczas niektóre firmy przeniosły wówczas swoje siedziby do innych krajów), wciąż pozostaje jednym z najprzyjaźniejszych miejsc do prowadzenia firmy.

Spośród europejskich państw na listę top 20 od Preply trafiły też: Czechy (miejsce 11.), Malta (miejsce 12.), Irlandia (miejsce 13.), Norwegia (miejsce 14.), Luksemburg (miejsce 16.) i Cypr (miejsce 18.).

Źródło: Preply

preply.com

Dodatkowe informacje:

Metodologia
Lista Preply powstała na podstawie raportu Global Business Complexity Index 2024 autorstwa TWF Group. Indeks został stworzony na bazie analiz 292 wskaźników w 79 jurysdykcjach, które odpowiadają za 93% światowego PKB i 88% globalnych przepływów netto FDI.

O Preply
Preply to internetowa platforma nauki języków, łącząca korepetytorów z setkami tysięcy uczniów w 180 krajach na całym świecie. Ponad 35 000 korepetytorów uczy ponad 50 języków, korzystając z algorytmu uczenia maszynowego, który rekomenduje najlepszych korepetytorów dla każdego ucznia. Powstała w Stanach Zjednoczonych w 2012 roku za sprawą trzech ukraińskich założycieli Kirilla Bigaia, Serge'a Lukyanova i Dmytro Voloshyna, Preply rozrosła się z 3-osobowego zespołu do firmy zatrudniającej prawie 500 pracowników 60 różnych narodowości. Z biurami w Barcelonie, Nowym Jorku i Kijowie, pracownicy firmy działają w 30 krajach w Europie, USA, Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Prezenty - komu, jakie i za ile?
Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym Polacy z radością obdarowują swoich bliskich prezentami, dzieląc się uczuciami i tworząc niezapomniane wspomnienia. Badanie „Sztuka przeżywania Świąt według Polaków” ujawnia emocje towarzyszące obdarowywaniu oraz preferencje zakupowe. Jakimi kryteriami kierują się Polacy podczas wyboru prezentów, a...
Ekonomiści mBanku o polskiej gospodarce 2025
Mimo niepewności na świecie, eksperci mBanku przewidują dla polskiej gospodarki stosunkowo dobry rok 2025. PKB ma szansę wzrosnąć o 4%, a presja inflacyjna będzie słabnąć.
Co i za ile kupujemy pod choinkę?
Badanie przeprowadzone przez PayPo już kolejny raz potwierdza, że większość z nas lubi kupować prezenty świąteczne i szuka takich, które sprawią najbliższym przyjemność. Co czwarta pytana osoba na upominki wyda ponad 250 zł więcej niż w ubiegłym roku.
Kryzysometr 2024 - internet i polityka na czele zagrożeń wizerunkowych
Najnowszy odczyt wskaźnika „Kryzysometr”, opracowywanego corocznie przez agencję Alert Media Communications, wyniósł 56%, co oznacza symboliczny wzrost o jeden punkt procentowy w stosunku do ubiegłorocznego badania. Na czele listy spodziewanych zagrożeń na 2025 rok znalazły się problemy płynące z internetu, w tym zwłaszcza fake news i fale negatywnych komentarzy, a także...
Bogaci chętniej kupują w e-sklepach o gorszej reputacji
Firmy sprzedające w internecie i oceniane nisko, tj. posiadające średnio tylko dwie gwiazdki, są akceptowane blisko cztery razy częściej przez osoby zamożne, czyli takie które zarabiają powyżej 9 tys. złotych na rękę miesięcznie, niż przez Polaków zarabiających poniżej średniej krajowej, wynika z najnowszych badań Trustmate.io. Co jest przyczyną tego stanu? Czy mamy do...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764