logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Portal Vot Tak uznany w Rosji za „agenta zagranicznego”

  PR 09.02.2024, przeczytano 442 razy
ilustracja

Vot Tak to rosyjskojęzyczna redakcja działająca w ramach należącego do Telewizji Polskiej kanału Belsat TV. Portal został umieszczony przez Ministerstwo Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej na liście „agentów zagranicznych”.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/portal-vot-tak-uznany-w-rosji-za-_agenta-zagranicznego_,403059,artykul.html

– Projekt Vot Tak rozpowszechniał fałszywe informacje o decyzjach i polityce władz państwowych Federacji Rosyjskiej, a także uczestniczył w tworzeniu i dystrybucji wiadomości i materiałów agentów zagranicznych do nieograniczonej liczby osób. Wyrażał sprzeciw wobec specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie. Założycielem projektu jest zagraniczna korporacja medialna – czytamy w oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Oprócz Vot Tak do katalogu „agentów zagranicznych” dodano również dziennikarza Maksima Trudoliubowa i biznesmena Dmitrija Potapienko, którym postawiono podobne zarzuty: „dezinformacji o decyzjach władz państwowych Federacji Rosyjskiej”, „wypowiadania się przeciwko specjalnej operacji wojskowej” i „rozpowszechniania materiałów agentów zagranicznych”. Wcześniej taki status otrzymało wiele niezależnych mediów, m.in. Głos Ameryki, Radio Swoboda, Meduza czy Dożd’, organizacje pozarządowe, wśród których najbardziej znane to stowarzyszenie Memoriał, Transparency International, centrum badania opinii publicznej Levady i Centrum Sacharowskie, a także szereg osób fizycznych - dziennikarzy, polityków i działaczy społecznych.

Vot Tak to projekt zainicjowany i realizowany przez dziennikarzy z Rosji, Białorusi, Ukrainy i innych krajów regionu, przeznaczony dla odbiorców rosyjskojęzycznych na całej przestrzeni postsowieckiej. Kanał Vot Tak na platformie YouTube zasubskrybowało 1,29 miliona osób, co czyni go jednym z najważniejszych niezależnych źródeł informacji w regionie.

– Chcemy, aby Rosjanie, Białorusini, Ukraińcy i inni nasi rosyjskojęzyczni czytelnicy otrzymywali najbardziej wiarygodne i obiektywne informacje nie tylko o tym, co dzieje się w ich kraju, ale także u ich sąsiadów i na całym świecie – mówią autorzy projektu.

Dziennikarze Vot Tak kontynuują swoją pracę, jednakże umieszczenie portalu na liście „agentów zagranicznych” daje państwu rosyjskiemu możliwości represjonowania ich w świetle obowiązującego tam prawa.

Źródło: TVP

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Startuje wiosenna ramówka TVN
Wiosna w TVN to czas niespodzianek i wielkich emocji. Jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest program „The Traitors. Zdrajcy”, który już w środę 28 lutego zapewni elektryzującą rozgrywkę inspirowaną popularną grą Mafia. Drugim nowym formatem wartym uwagi jest „Czas na Show. Drag Me Out”, który zapowiada kolorową i pełną blasku zabawę....
W czasie rosnącego zainteresowania telewizją CTV i inwestycjami w ten obszar w Wielkiej Brytanii i Europie, nowy raport „The Power and Potential of CTV in Europe”, pokazuje, że reklama CTV w dalszym ciągu charakteryzuje się brakiem przejrzystości i koniecznością weryfikacji jakości. Tylko 30% reklamodawców i wydawców ma pełną przejrzystość co do...
Silna jak dziewczynka – akcja społeczna Wysokich Obcasów
“Silna jak dziewczynka” to akcja społeczna “Wysokich Obcasów”, która ma na celu wzmocnienie wiary i pewności siebie dziewczynek zarówno w codziennym życiu, jak i w dążeniach do osiągania swoich celów i marzeń. Na łamach magazynu oraz serwisu Wysokieobcasy.pl pojawią się artykuły i podcasty, a w ramach projektu odbędzie się...
Wiosenne „Książki. Magazyn do czytania”
Inspirujące rozmowy, eseje i recenzje oraz przegląd propozycji biograficznych i kryminalnych na wiosnę tworzą pierwsze w tym roku wydanie „Książek. Magazynu do czytania”. Dwumiesięcznik jest dostępny w punktach sprzedaży prasy od wtorku, 27 lutego br. oraz na stronie Prenumerata24.pl z opcją bezpłatnej dostawy.   
Marek Czyż powraca do TVP Info z programem „Bez Retuszu”
W niedzielę, 03.03.2024 o godzinie 20:40, widzowie będą mieli okazję ponownie aktywnie uczestniczyć w programie „Bez Retuszu”, który powraca po przerwie. Będzie on transmitowany „na żywo”, zapewniając niepowtarzalną okazję do rozmowy poprzez wysyłanie SMS-ów, czy publikacje komentarzy w kanałach social media widzów z hasztagiem #BezRetuszu. Oprócz zaproszonych gości,...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764