logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Portfel Polaków po pandemii: Ostrożniej podchodzimy do finansów

  PR 05.08.2022, przeczytano 340 razy

Niemal co czwarty Polak deklaruje, że po pokryciu stałych miesięcznych wydatków, na koncie zostaje im jeszcze znacząca suma pieniędzy – wynika z badania Kantar wykonanego na zlecenie IPF Group, właściciela Provident Polska. Jednocześnie zaledwie co piąty respondent jest w stanie co miesiąc zaoszczędzić stałą kwotę.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/portfel-polakow-po-pandemii%3A-ostrozniej-podchodzimy-do-finansow,396810,artykul.html

Pandemia wpłynęła na decyzje jakie podejmujemy w kwestii finansów. Zaledwie 26,2 proc. badanych deklaruje, że zarządza swoim portfelem tak jak wcześniej. Aż 52 proc. respondentów stwierdziło, że z powodu koronawirusa zaczęło ostrożniej podchodzić do kwestii związanych z wydawaniem pieniędzy. Niemal co trzeci Polak deklaruje, że mocniej skupia się na planowaniu budżetu, a 27,5 proc. przykłada większą wagę do jakości produktów finansowych.

Najważniejsze miesięczne koszty

Najistotniejszym wydatkiem ponoszonym przez Polaków każdego miesiąca są zakupy spożywcze. Wskazała je zdecydowana większość badanych (92,2 proc.), mówiąc o swoim budżecie. Na drugim miejscu znalazły się koszty związane z telefonem – wymieniło je 89 proc. respondentów. Niemal taki sam odsetek na swojej liście ma opłaty za media, a 82 proc. środki higieny osobistej.

Do ważnych, ale nieco mniej znaczących obciążeń finansowych należą także te dotyczące transportu (wskazane przez 77,7 proc. badanych) oraz koszty związane z mieszkaniem jak raty kredytu czy czynsz (69 proc.). Raty pożyczek i innych długów wskazało 41,6 proc.

- Wśród wydatków ponoszonych przez znaczną grupę respondentów znalazły się także te związane z rozrywką czy stylem życia – podkreśla Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. – Aż 66,2 proc. Polaków co miesiąc opłaca telewizję i usługi streamingowe, 43,6 proc. wymienia koszty związane ze zwierzęciem domowym, a 55,8 proc. jako stały element budżetu wskazuje wydatki na rozrywkę i zabawę. – dodaje.

Kobiety i mężczyźni w swoim budżecie uwzględniają podobne kategorie. Wyjątkiem są wydatki na zwierzęta – odsetek kobiet, które co miesiąc przeznaczają pewne środki na swoich pupilów jest o 13,5 pp. wyższy niż mężczyzn ponoszących takie koszty. Kluczowe pozycje przeciętnego miesięcznego budżetu są rzadziej zgłaszane przez osoby młode, za to badani poniżej 34 roku życia, znacznie częściej niż inne grupy wiekowe, ponoszą koszty związane z rozrywką.

Jak radzimy sobie z oszczędzaniem?

Tylko 23,8 proc. badanych deklaruje, że po opłaceniu wszystkich miesięcznych wydatków na koncie zostaje im pewna kwota pieniędzy. Ponad połowa (58,1 proc.) przyznaje, że po opłaceniu kluczowych kosztów mogą rozporządzać bardzo małą kwotą, a co dziesiąty ankietowany twierdzi, że po uregulowaniu miesięcznych należności, nie pozostają im już żadne środki pieniężne.  Po opłaceniu miesięcznych wydatków, częściej pewną sumą mogą dysponować mężczyźni niż kobiety (30,8 proc. vs 17,1 proc.).

- Możemy obserwować zależność pomiędzy wysokością kwoty, którą można rozporządzać po pokryciu miesięcznych wydatków, a możliwościami oszczędzania. Wśród osób, które mogą zarządzić sporą sumą, ponad 75 proc. deklaruje, że oszczędza coś każdego miesiąca – komentuje Karolina Łuczak. – Jednocześnie niemal połowa badanych, dysponujących dużo mniejszą kwotą, także odkłada pewne środki każdego miesiąca.

Każdego miesiąca pewną kwotę oszczędza połowa wszystkich badanych, z czego 19 proc za każdym razem tę samą, ustaloną kwotę. Częściej udaje się to mężczyznom niż kobietom (55,7 proc. vs 45,8 proc. ) oraz najmłodszym respondentom (61proc.). Co czwarty badany stwierdza, że stara się oszczędzić coś kiedy tylko jest w stanie, ale nie udaje się to w każdym miesiącu. Niemal co piąty (18 proc.) ankietowany nie zaoszczędził nic w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Ponad połowa (53 proc.) badanych deklaruje, że w ciągu ostatniego roku nie pożyczała pieniędzy.

Niemal co czwarty badanych (23.7 proc.) zdecydował się zaciągnąć zobowiązanie u członków rodziny, taki sam odsetek zwrócił się do instytucji finansowej, a  8,7 proc. pożyczyło od przyjaciół. Wśród instytucji finansowych zdecydowanie największą popularnością cieszą się banki, z których usług skorzystało 21,1 proc. respondentów.

Źródło: Provident Polska SA

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Nadchodzą ważne zmiany w umowach o pracę
W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na okres próbny oraz wypowiedzeń umów na czas określony – wskazują eksperci z firmy inFakt.
Barometr EFL na III kwartał 2022: Firmy handlowe przygotowują się na mniejsze wydatki Polaków
Subindeks Barometru EFL dla branży handlowej od początku tego roku notuje coraz niższe wartości. W III kwartale br. wyniósł 45,5 pkt., o 3,3 pkt. mniej niż kwartał wcześniej. To najniższy wynik od maja 2020 roku, kiedy wyniósł 44,7 pkt. Eksperci EFL zwracają uwagę, że opinie firm handlowych wyprzedzają nastroje konsumenckie i sprzedaż detaliczną. Aż 49%...
Handel internetowy rozpędził cyfrową gospodarkę w Polsce
Polska ma w tej chwili największą gospodarkę cyfrową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, wartą ok. 44 mld euro. Ma też największy w tym regionie rynek e-commerce, który w ubiegłym roku był wart 27 mld euro i stanowił 17 proc. krajowego handlu. W ostatnich dwóch latach to właśnie e-commerce był głównym motorem cyfryzacji w Polsce – wynika z nowego...
Tablica informacyjna a reklama – konsekwencje podatkowe
Organ podatkowy nie uwzględnił przedstawionego przez przedsiębiorcę stanu faktycznego i dokonując samowolnej modyfikacji opisu i nieuzasadnionych dopowiedzeń stwierdził, że tablica informująca o historii pałacu potencjalnie może być reklamą i jako taka podlega opodatkowaniu. Po stronie przedsiębiorcy stanął sąd.
Zwiększenie liczby godzin pracy określone w zezwoleniu na pracę cudzoziemca, przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia, nie będzie wymagało zmiany lub udzielenia nowego zezwolenia na pracę. To tylko jedna z propozycji, które pojawiły się w najnowszym projekcie ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców - donosi Prawo.pl.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764