logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Poruszające fotografie Sony World Photography Awards 2019

   02.03.2019, przeczytano 614 razy
strzałkistrzałka
A Red River of Faith Lifeng Chen, Chiny
ZOBACZ GALERIĘ

Ogłoszono zwycięzców kategorii konkursu otwartego, ocenianych za pojedyncze zdjęcia. Opublikowano także nazwiska laureatów konkursu National Awards — autorów najlepszych zdjęć wykonanych przez fotografów z 62 krajów. Lista finalistów konkursu profesjonalnego zostanie ogłoszona 26 marca, a nazwiska laureatów 17 kwietnia, w czasie uroczystej gali wręczenia nagród w Londynie


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/poruszajace-fotografie-sony-world-photography-awards-2019-,381468,artykul.html

World Photography Organisation zaprezentowało zwycięskie pojedyncze zdjęcia w dziesięciu kategoriach konkursu otwartego w ramach Sony World Photography Awards 2019.

Spośród rekordowej liczby zgłoszeń ze 195 krajów i terytoriów na całym świecie jury wybrało dziesięć wyjątkowych fotografii spełniających założenia poszczególnych kategorii. Zwycięzcami zostali:

  • Architektura:Philippe Sarfati (Francja) za zdjęcie „Heatwave” (Fala upałów)
  • Kultura (przy wsparciu serwisu Culture Trip): Pan Jianhua (Chiny kontynentalne) za zdjęcie „Shadow Puppetry” (Teatr cieni)
  • Kreatywność: Martin Stranka, (Czechy) za zdjęcie „Dreamers and Warriors” (Marzyciele i wojownicy)
  • Ruch: Christy Lee Rogers (USA) za zdjęcie „Harmony” (Harmonia)
  • Krajobraz: Hal Gage (USA) za zdjęcie „Stumps, Alder Lake, Nisqually River, Oregon” (Pniaki drzew nad jeziorem Alder na rzece Nisqually, Oregon)
  • Świat natury i dzika przyroda: Tracey Lund (Wielka Brytania) za zdjęcie „Underwater Gannets” (Głuptaki pod wodą)
  • Portret: Richard Ansett (Wielka Brytania) za zdjęcie „Grayson Perry - Birth” (Grayson Perry - narodziny)
  • Martwa natura: Rachel Yee Laam Lai (Specjalny Region Administracyjny Hongkong) za zdjęcie „Peony and Leaves” (Peonie i liście)
  • Fotografia uliczna: Carole Pariat (Francja) za zdjęcie „Open-Air Toilet” („Toaleta uliczna”)
  • Podróż (przy wsparciu kolei Eurostar): Nicolas Boyer (Francja)za zdjęcie „Woman Wearing a Wedding Dress” (Kobieta w sukni ślubnej)

Laureaci pochodzą z wielu krajów, z różnych środowisk i kręgów kulturowych. Są wśród nich zawodowi fotografowie, osoby które niedawno porzuciły dla fotografii inne profesje, a także amatorzy.

Dziesięcioro zwycięzców kategorii otwartych będzie także konkurować o tytuł Fotografa Roku w konkursie otwartym i o nagrodę w wysokości 5000 dolarów. Zdobywca tej nagrody oraz zwycięzcy w kategoriach profesjonalnych zostaną ogłoszeni na ceremonii wręczenia nagród w Londynie 17 kwietnia.

National Awards — nagrody dla najbardziej utalentowanych fotografów z poszczególnych krajów

Ogłoszono także laureatów konkursu National Awards, zorganizowanego w ramach Sony World Photography Awards 2019. Nagrody National Award dla najlepszych fotografów z poszczególnych krajów przyznano już po raz siódmy. Są one świadectwem wsparcia, jakiego World Photography Organisation i firma Sony udzielają lokalnym talentom fotograficznym poprzez promocję ich prac na skalę globalną. W tym roku nagrody te otrzymali fotografowie z 62 krajów. Zwycięzcy pochodzą z całego świata, od Birmy po Peru, od Meksyku po Wietnam. Dla wszystkich nagrody National Award są wyjątkową okazją do zaprezentowania swoich prac także poza ojczyzną. Pełna lista zdobywców nagród National Award dostępna jest pod adresem www.worldphoto.org/2019-national-awards

Nagrody i przykłady sukcesów

Zwycięzcy kategorii konkursu otwartego oraz laureaci konkursów National Award otrzymają najnowszy cyfrowy sprzęt fotograficzny firmy Sony. Ich prace znajdą się w albumie podsumowującym tegoroczną edycję konkursu, na wystawie Sony World Photography Awards w Londynie, która odbędzie się w dniach od 18 kwietnia do 6 maja, oraz na wystawach objazdowych we Włoszech, Niemczech i Japonii.

Uznanie w konkursie otwartym i w ramach National Awards może zmienić życie fotografa. Jedną z osób, które odniosły taki sukces, jest Pedro Jarque Krebs, fotograf z Peru, który w 2018 r. znalazł się wśród finalistów konkursu otwartego w kategorii Dzika przyroda i został peruwiańskim zwycięzcą programu National Award. Później zdobywał kolejne prestiżowe, międzynarodowe nagrody, a jego prace były publikowane przez media na całym świecie. W tym roku fotograf ponownie został doceniony w konkursie: znalazł się na liście finalistów w kategorii Świat natury i dzika przyroda.

Organizowany co roku przez World Photography Organisation, znany na całym świecie konkurs Sony World Photography Awards należy do największych światowych wydarzeń w branży fotograficznej. Od 12 lat sponsorem tytularnym imprezy jest firma Sony. W ramach SWPA organizowane są cztery konkursy: profesjonalny (cykl zdjęć), otwarty (pojedyncze zdjęcie), studencki (dla uczelni) oraz młodzieżowy (dla osób w wieku od 12 do 19 lat). Na 12. edycję SWPA wpłynęła rekordowa liczba 326 997 zgłoszeń ze 195 krajów i terytoriów z całego świata — w tym najlepsze zdjęcia wykonane w ubiegłym roku.

Źródło: Sony, World Photography Organisation

Galeria: Sony World Photography Awards 2019: Konkurs otwarty i National Awards

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Konkurs na logo Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon
Koniec z prostym niebieskim napisem „Cogiteon”. Do końca maja Małopolskie Centrum Nauki czeka na propozycje nowej identyfikacji wizualnej. Ma kojarzyć się z edukacją i człowiekiem, ma być czytelne i nowoczesne. Jak będzie wyglądać, przekonamy się już w połowie czerwca.
Konkurs Renault: Przyjmowanie zgłoszeń zakończone
Zakończył się czas przyjmowania zgłoszeń do konkursu „Renault Easy City. Design the Future” skierowanego do osób, które podobnie jak Renault chcą uczestniczyć w kreowaniu miast i transportu przyszłości. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą dla autonomicznego, współdzielonego pojazdu Renault EZ-GO. Organizatorzy otrzymali 13 prac...
Konkurs na logotypy wydziałów Politechniki Krakowskiej
W związku z reformą Szkolnictwa Wyższego Politechnika Krakowska zmienia swoją strukturę i postanowiła ujednolicić identyfikację wizualną swoich wydziałów. Politechnika pozostawia kolorystykę i sygnet dotychczasowego logo bez zmian dopuszczając jednocześnie zmianę typografii logotypu. Dotychczasowa identyfikacja wizualna wydziałów wymaga natomiast unowocześnienia...
Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i Szkoła Główna Handlowa zapraszają do udziału w ósmej edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową z zakresu marketingu internetowego. W tym roku konkurs jest otwarty także dla autorów prac podyplomowych. Nagrodami w DIMAQ UNI są studia podyplomowe na SGH oraz udział w Akademii DIMAQ.DIMAQ UNI open graphajlepszą pracę...
Provident przyznał nagrodę w konkursie Grand Press Photo 2019
Provident już trzeci rok z rzędu przyznał nagrodę specjalną w ramach konkursu Grand Press Photo. Jako partner kategorii Życie codzienne, Provident Polska wyróżnił zdjęcie wykonane przez Aleksandra Knittera, fotoreportera z Chojnic.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764