logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Powstaje Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej

   28.04.2004, przeczytano 8379 razy

W dniach 22-23 maja br. w "Laboratorium" Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się spotkanie inauguracyjne Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej, któremu towarzyszyć będą wykłady zaproszonych grafików, krytyków i historyków sztuki poświęcone wybranym zagadnieniom z historii oraz współczesnym problemom grafiki użytkowej.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/powstaje-stowarzyszenie-tworcow-grafiki-uzytkowej,2188,artykul.html

Zaprezentowane zostaną również statut i plan działaności Stowarzyszenia oraz prace graficzne członków założycieli STGU.

Idea powołania do życia organizacji skupiającej twórców grafiki użytkowej narodziła się jesienią ubiegłego roku w środowisku młodych warszawskich, niezależnych grafików, działających samodzielnie lub w ramach założonych przez siebie studiów i firm graficznych.

Do grona członków-założycieli Stowarzyszenia należą: Studio Bakalie (Katarzyna Grupińska, Magdalena Małczyńska-Umeda, Elżbieta Skrzypek), Jan Aleksander Bersz, Jakub Jezierski, Grzegorz Laszuk, Luxsfera (Kasper Skirgajłło-Krajewski, Monika Żyła), Marek Rzadkowski (Semafor), Mama Studio (Michał Pawlik, Magdalena Ponagajbo, Marcin Wawrzkiewicz), Paweł Palikot, Paweł Piotr Przybył, Michał Łojewski (Whitecat).

Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej jest reakcją na postępujące w naszym kraju, przeciwstawne procesy i zjawiska: z jednej strony niski poziom kultury plastycznej i wizualnej społeczeństwa, ignorancję i niewiedzę dotyczącą zasad kształtowania i stosowania profesjonalnej grafiki użytkowej, z drugiej zaś godna zauważenia postawa i bezinteresowne zaangażowanie wielu ludzi, dążących do podniesienia poziomu kultury graficznej w Polsce.

Pragniemy przyczynić się do powstania aktywnego środowiska, które stworzy wspólną płaszczyznę do wymiany myśli i doświadczeń, reprezentowania naszych poglądów i koncepcji na grafikę użytkową. Środowiska, które umożliwi integrację twórców, krytyków i historyków zajmujących się zawodowo grafiką projektową oraz stworzy sprzyjające warunki do nauki i zawodowego rozwoju.
Realizacji powyższych założeń służyć będzie działalność:
wystawiennicza – organizacja prezentacji tematycznych i przeglądowych;
edukacyjna – organizacja wykładów, warsztatów, kursów, dotyczących istotnych aspektów działalności zawodowej oraz warsztatu grafika-projektanta (min. prawo autorskie, techniki poligraficzne, nowoczesne technologie DTP);
informacyjna – wydawanie biuletynu branżowego oraz tworzenie i udostępnianie baz danych o wydarzeniach graficznych w kraju i na świecie.

Wyjątkową inicjatywą w dziejach współczesnej polskiej grafiki użytkowej stanie się już wkrótce instytucja znaku jakości „Dobry projekt”, która będzie częścią programu promującego wartościową twórczość projektową.
Planujemy ścisłą współpracę z organizacjami o podobnych założeniach programowych w Polsce i zagranicą.


W czasie dwudniowego spotkania wykłady poświęcone różnym aspektom współczesnej grafiki użytkowej wygłoszą: Szymon Bojko, Maciej Buszewicz, Jacek Mrowczyk, Piotr Rypson, Adam Twardoch i Michał Warda.

Liczymy na zainteresowanie mediów naszym przedsięwzięciem, które już w maju pojawi się w kalendarzu kulturalnych imprez Warszawy. Mamy nadzieję, że dzięki Państwu, będziemy mogli dotrzeć do odbiorców z szeroką informacją o naszej akcji, a w przyszłości o naszej działalności.

Źródło: STGU

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
avatar użytkownika
,

Jako ze wszystko juz było... do tej pory istnieje, przynajmniej formalnie, bo nie uległo rozwiązaniu, Stowarzyszenie Polskich Artystów Grafików Projektantów. Ciekawe co dalej...
Co do "znaku jakości" to inicjatywa raczej z kręgu humoru, bo niby kiedy będzie przyznawany: po oddaniu klientowi czy przed. Raczej nalezy domniemywac że po, a co za tym idzie będzie to raczej laurka dla projektanta, ale bez kozysci dla klienta. Czyli sami siebie pochwalimy. Jestem dość sceptyczny bo troche takich przedsięwzięć już widziałem.

avatar użytkownika
,

Co do znaku jakości też mam wątpliwości. Albo Stowarzyszenie stanie się silną organizacją zawodową i wtedy sam fakt przynalezności do niego będzie znakiem jakości - tak jak powinna nim być przynalezność do cechu rzemieślniczego - albo nie będzie silną i znaną organizacją, a wtedy takie znaki jakości nie będą miały dla klientów żadnego znaczenia.

Znaki jakości mają to do siebie, że dewaluują się łatwo pod wpływem różnych podróbek - tak jak to ma miejsce ze znakiem "Teraz Polska", którego podróby w postaci znaków "Dobre, bo Polskie" itp. zagościły na stałe na opakowaniach. Przynalezności do znanej organizacji zawodowej nie da się podrobić.

Ale - nie widzę powodu, aby krytykować to przedsięwzięcie. Poczekajmy, zobaczymy... Ja życzę im powodzienia.

Łukasz
  

,

Jeśli spojrzeć na statut i dziwne moim zdaniem faworyzowanie członków załozycieli, to nie wróży to nic dobrego.
Jeśli propagowanie dziedziny ale tylko w stolicy, to również nie wróżę szczęśliwości wiecznej.

Najnowsze w tym dziale

Impel Visual Solutions - Stacja Citronex w Zgorzelcu
Usytuowany w Zgorzelcu Dyskont Paliwowy zajmuje ponad 35 tysięcy metrów kwadratowych. Klienci mają do dyspozycji 24 stanowiska tankowania, market, niedużą kafejkę, restaurację Picaro i cztery tunele myjni dla TIR-ów. Wykończenie zewnętrzne kompleksu zostało wykonane przez Impel Visual Solutions
Śniadanie z laureatami konkursów Remadays Warsaw 2019
Tradycyjnie o 12:00, trzeciego dnia targów reklamy i druku RemaDays Warsaw odbyło się spotkanie podczas którego spotkali się partnerzy programu Solidni w Biznesie, ale nie tylko. Od kilku już lat podczas tego wydarzenia ogłaszane są wyniki trzech prestiżowych konkursów targowych – Gifts of the Year, Catalogue of the Year oraz POS of the Year.
Dzięki Dakea Boss.app od 180heartbeats + Jung v Matt dla Dakea (Altaterra, VKR), dekarze współpracujący z marką, mając przy sobie tylko smartfona, mogą już na budowie zacząć przygotowanie oferty dla swoich klientów.
Samsung LU32R590 - monitor curved 4K z funkcją upscalingu
Firma Samsung wprowadziła do sprzedaży pierwszy na świecie monitor 4K z zakrzywioną matrycą, który ma być dobry wyborem dla osób szukających wszechstronnego ekranu do codziennych zadań i rozrywki. Samsung LU32R590 to 32 calowym monitor, oferujący bardzo dobrą jakość obrazu dzięki możliwości wyświetlania miliarda kolorów i funkcji upscalingu. Nowoczesny design urządzenia,...
Tylko do 10 maja br. studenci o zainteresowaniach fotograficznych mogą ubiegać się o udział w programie studenckim Canon na międzynarodowym festiwalu Visa pour l’image. Dla 10 najlepszych studentów z Polski, Canon przygotował specjalny pakiet festiwalowy obejmujący udział w 3-dniowych warsztatach i spotkaniach networkingowych, przelot, zakwaterowanie oraz wyżywienie. W...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764