logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Poznań: Cradle to Cradle Design - spotkanie z cyklu (R)ewolucje dizajnu

   24.02.2013, przeczytano 1352 razy
ilustracjastrzałka

We wtorek 26 lutego w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu (R)ewolucje dizajnu. Tematem będzie projektowanie „od kołyski do kołyski” (ang. cradle to cradle design, zwrot ukuty przez Waltera R. Stahel’a w latach 70.) zwane również C2C, dizajnem „od kolebki do kolebki” lub projektowaniem regeneracyjnym. Prowadzenie: Łukasz Nowacki – futurysta, pionier i nauczyciel permakultury, założyciel Fundacji TRANSFORMACJA.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/poznan%3A-cradle-to-cradle-design---spotkanie-z-cyklu-%28r%29ewolucje-dizajnu,18031,artykul.html

Projektowanie „od kołyski do kołyski” jest biomimetycznym podejściem do projektowania. Podstawą jest postrzeganie materiałów jako składników pokarmowych krążących w zdrowych, bezpiecznych organizmach-ekosystemach. Jest to holistyczne podejście do procesu projektowania, mające na celu stworzenie systemów, które są nie tylko skuteczne, ale również wolne od odpadów.

Model C2C nie ogranicza się do projektowania i produkcji przemysłowej. Może być stosowany do wielu aspektów ludzkiej cywilizacji, takich jak środowiska miejskie, budynki, produkcja żywności, ekonomia i systemy społeczne.

W modelu C2C wszystkie materiały stosowane w procesach przemysłowych lub handlowych, takie jak metale, włókna, barwniki, należą do jednej z dwóch kategorii: substancje odżywcze „techniczne” lub „biologiczne”. Składniki techniczne są ograniczone do nietoksycznych, nieszkodliwych materiałów syntetycznych, które mogą być używane w ciągłym cyklu bez utraty jakości.

W ten sposób materiały te mogą być stosowane w obiegu zamkniętym, zamiast być poddawane procesowi downcyclingu – przemiany do produktów o niższej wartości jakościowej, gdzie ostatecznie stają się odpadem. Biologiczne z kolei składniki są materiałami organicznymi, które ostatecznie mogą trafić do otoczenia i rozłożyć się w glebie, dostarczając żywności dla mikroskopijnych form życia.

Cradle to Cradle / Od kołyski do kołyski, czyli dlaczego współczesny dizajn powinien poszukiwać powiązania z naturą

Galeria Miejska Arsenał, Stary Rynek 6, Poznań
26.02.2013 (wtorek), godz. 18.00, wstęp wolny
Koordynacja cyklu: Magdalena Popławska
(magdalena.poplawska(at)arsenal.art.pl)
Oprawa graficzna: Krzysztof Ignasiak (bękarty)

Źródło: Galeria Miejska Arsenał

www.arsenal.art.pl

Dodatkowe informacje:

Łukasz Nowacki – futurysta i ekologiczny projektant. Założyciel Fundacji TRANSFORMACJA, pionier i nauczyciel permakultury, konstruktor kopuł geodezyjnych oraz solarnych biohabitatów. Specjalizuje się w ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowej. Zafascynowany ideą autonomicznych osad i projektowaniem funkcjonalnych biosystemów. Propagator i badacz „żyjących maszyn”, alternatywnych źródeł energii, archilogii oraz budownictwa bioklimatycznego. Ponadto zainteresowany koncepcją biomimikry oraz teorią systemów. Jego inspiracją są dokonania takich mistrzów jak: Buckminster Fuller, John Todd, Jack Fresco, James Lovelock, Bill Mollison, Fritjof Capra oraz prace New Alchemy Institute.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Insignia kontynuuje współpracę z Südzucker Polska
Südzucker Polska SA jest klientem agencji Insignia od lutego 2020. Współpraca skoncentrowana jest wokół działań marketingowych dla marki Cukier Królewski.
SparkyB pomoże markom w tworzeniu angażującego contentu
Praca marketingowca w obecnych czasach jest wyzwaniem. Z badań Venngage wynika, że prawie 21% marketingowców poświęca ponad 20 godzin tygodniowo na tworzenie treści. Nie licząc weekendów, oznaczałoby to średnio 4 godziny dziennie przeznaczane na content. Największą trudnością jest znalezienie, czy wymyślenie odpowiednich treści do materiałów. Stąd pomysł na SparkyB –...
Superbet podsumowuje działania sponsoringowe
Sponsoring Lecha Poznań, Górnika Zabrze, reprezentacji polskich skoczków narciarskich czy największych w Polsce turniejów w szachach i darcie. Silny nacisk na mądre pomaganie, dawanie maksimum wartości kibicom i zaangażowanie w ważne inicjatywy dla społeczności. Wychodzenie poza schematy i szukanie nowych rozwiązań na niestandardowe aktywacje wokół współprac. To wszystko...
Agencja Onemulti partnerem w  kampanii UNDP „Weather Kids”
Agencja OneMulti jako Partner Aktywacyjny skoordynowała w Polsce proklimatyczną kampanię "Weather Kids". Międzynarodowy projekt, realizowany przez United Nations Development Programme (UNDP) w partnerstwie z ICCO, zaangażował łącznie 45 agencji PR i organizacji branżowych na kilku kontynentach. Kampania wystartowała 21 marca i do tej pory objęła swoim zasięgiem ponad 80...
Łucja Zaorska dołącza do Flying Bisons i FDC
Łucja Zaorska, doświadczona w branży filmowej producentka, objęła nowo powstałe stanowisko Senior Digital Producer & Team Lead w połączonym Flying Bisons i FDC.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764