logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Praca zdalna daje w kość

  PR 31.10.2022, przeczytano 184 razy
ilustracja

Wiele rozwiązań, które poznaliśmy podczas lockdownu, szczególnie przypadły nam do gustu… Jednym z nich była zmiana modelu pracy na zdalną. Mimo zakończenia pandemii nie wszyscy wróciliśmy do biur, a nową teraźniejszością jest praca hybrydowa, w której liczni z nas widzą same pozytywy. Jednak z perspektywy czasu na jaw wychodzi coraz więcej minusów tego rozwiązania…


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/praca-zdalna-daje-w-kosc,397810,artykul.html

- Praca zdalna jest na pewno coraz bardziej pożądana. Jedno z badań mówi o tym, że aż 71% ludzi pragnie pracować z dowolnego miejsca (i chcą tego nawet bardziej, niż podwyżki czy awansu), a możliwość pojawienia się w biurze tylko w określonych dniach napawa ich optymizmem – mówi Jakub B. Bączek, biznesman, trener mentalny i właściciel kilku firm.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, a jedynym warunkiem – dostęp do Internetu. Ważną kwestią jest znaczna oszczędność czasu, który normalnie stracilibyśmy na dojazd do biura czy coraz trudniejsze w miastach parkowanie. Praca „online” to także oszczędność wydatków związanych z paliwem i jedzeniem. Do zalet pracownicy zdalni zaliczają również możliwość wykonywania zadań w elastycznych godzinach, zauważalnie większą skuteczność pracy oraz możliwość lepszego skupienia się na obowiązkach. Chociaż argumenty te brzmią przekonująco, warto przeanalizować negatywne aspekty tego rozwiązania.

Praca zdalna zmusza nas przede wszystkim do izolacji od innych. Badania wśród pracowników zdalnych wskazują na wzrost stresu i samotności, a działy HR skarżą się, że coraz więcej osób rozważa zmianę pracy, pomimo, że w obecnej pracują hybrydowo.

- Najgorzej jest w firmach, które dość intensywnie kontrolują swojego pracownika (np. badają zdalnie czas pracy laptopa pracownika – od włączenia, do wyłączenia). W takich firmach „siada” zaufanie i… pracownicy zadają sobie coraz więcej pytań w rodzaju: „po co mi to?”. Stawiam więc hipotezę, że praca zdalna – choć pożądana – zwiększy fluktuację pracowników w dużych organizacjach. Ludzie od wieków żyją w plemionach, nawet dzisiaj każda społeczność to swego rodzaju plemię. Pozostałością tego jest fakt, że pomimo zalet pracy zdalnej, większość z nas chce jednak spotykać się z grupą, ze swoim zawodowym „plemieniem”. W grupie zmniejsza się lęk zawodowy (oczywiście o ile mówimy o grupie zdrowej, gdzie pracownicy wspierają się w realizacji projektów). W grupie zatem, mówiąc kolokwialnie, jest nam raźniej – dodaje Jakub B. Bączek.

Praca zdalna to już nie przyszłość, a teraźniejszość. Miejmy jednak świadomość, że, jak z każdym nowym zjawiskiem, potencjalne skutki uboczne zmian będziemy w stanie dostrzec dopiero po pewnym czasie.

Źródło: Akademia Trenerów Mentalnych

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

IAB Polska został sygnatariuszem listu kilku europejskich organizacji reprezentujących biznes w sprawie propozycji aktu o danych (Data Act) i jego relacji z przepisami RODO.
Wynagrodzenia nie nadążają za inflacją
W grudniu 2022 roku inflacja, drugi miesiąc z rzędu zwalniając, wyniosła 16,6 proc. w ujęciu rocznym. Wynagrodzenia w przedsiębiorstwach zatrudniających przynajmniej 10 osób wzrosły o 10,3 proc. Jeszcze trudniejsza jest sytuacja w mikrofirmach i sferze budżetowej. Dodatkowo presję na wzrost płac podbija rosnąca płaca minimalna. Zdaniem Jacka Męciny z Konfederacji Lewiatan...
Dyrektywa Omnibus i opinie w e-sklepach nie takie oczywiste dla sprzedawców
Od 1 stycznia 2023 roku zaczęła obowiązywać dyrektywa Omnibus, która m.in. ma na celu zwiększenie transparentności na rynku e-handlu. Obowiązek informacji o weryfikacji opinii w sklepie internetowym jest jedną z nowych zmian, a mimo to może budzić pytania sprzedawców. Czy wolno nie publikować negatywnych opinii? Co z opiniami wystawionymi przed 1 stycznia 2023?
Ekonomiści Banku BNP Paribas przewidują, że w tym roku polską gospodarkę czeka miękkie lądowanie. Choć prognozują, że dynamika Produktu Krajowego Brutto zwolni do około 0,5% z 5% w ubiegłym roku, to jednocześnie spodziewają się, że kondycja rynku pracy pozostanie relatywnie dobra, a stopa bezrobocia na przestrzeni roku wzrośnie umiarkowanie o około 0,5 – 1pp....
Inwigilacja w internecie: rząd wdraża prawo unijne… niezgodnie z prawem unijnym
Polski rząd wdraża unijną dyrektywę ustanawiającą Europejski kodeks łączności elektronicznej. Mógł skupić się na dostosowaniu starych przepisów do tego, jak obecnie korzystamy z e-maili czy komunikatorów. Jednak przy okazji wprowadzania nowych regulacji dla sektora telekomunikacyjnego rząd wykorzystał okazję do nałożenia nowych obowiązków na...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764