logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Prawo.pl: dla ZUS liczy się data ustnie zawartej umowy o dzieło

  PR 26.02.2021, przeczytano 164 razy

Umowa o dzieło zawarta ustnie jest tak samo ważna jak na piśmie. Jeśli jednak strony zdecydują się potwierdzić jej warunki w formie dokumentu, to muszą pamiętać, że od 2021 r. 7 dni na jej zgłoszenie do ZUS biegnie nie od pisemnego potwierdzenia umowy, lecz od jej ustnego zawarcia – przypomina serwis Prawo.pl.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/prawo.pl%3A-dla-zus-liczy-sie-data-ustnie-zawartej-umowy-o-dzielo,390389,artykul.html

Od 1 stycznia 2021 r., zgodnie z art. 36 ust. 17 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło ma obowiązek poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o takiej umowie, jeżeli zawarta zostanie z osobą, z którą nie pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy nie wykonuje pracy na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Ma to nastąpić w terminie 7 dni od dnia zawarcia tej umowy. Zgłoszenia umowy o dzieło należy dokonać na specjalnej deklaracji ZUS RUD.

- W okresie od 1 stycznia do 19 lutego 2021 r. do ZUS wpłynęło 87714 dokumentów RUD – poinformował Prawo.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy ZUS.

Według niego, klienci mieli problemy z interpretacją przepisów dotyczących obowiązku zgłaszania do ZUS informacji o zawartych umowach o dzieło. Najczęściej zadawali pytania o to, czy wszystkie umowy powinny być zgłaszane do ZUS, a z kwestii technicznych pytali, czy mogą złożyć dokumenty RUD w wersji papierowej.

Z sygnałów, jakie docierają do serwisu Prawo.pl, wynika, że wiele osób i przedsiębiorców ma problem z ustaleniem terminu, w którym powinni zawartą umowę o dzieło zaraportować do ZUS. Według ekspertów cytowanych przez portal trzeba pamiętać, że w przypadku ustnej umowy 7-dniowy termin liczy się od daty jej zawarcia, a nie późniejszego potwierdzenia jej warunków na piśmie.

Jak podkreśla, cytowany przez portal, mecenas Łukasz Kuczkowski, radca prawny, partner w kancelarii Raczkowski, podmioty, które przekroczą ten termin zgłoszenia do ZUS nie mają możliwości uniknięcia odpowiedzialności. Mogą, co najwyżej dołączyć do składanej deklaracji pismo wyjaśniające powód opóźnienia. Nie ma natomiast możliwości złożenia czynnego żalu, jak w podatkach, bo taka instytucja nie została tu przewidziana.

Zdaniem Pawła Żebrowskiego kwestie budzące wątpliwości są na bieżąco przez ZUS wyjaśniane od strony merytorycznej (prawnej) i technicznej.

- Korzystamy również ze wsparcia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, z którym konsultujemy trudniejsze przypadki. Każde otrzymane stanowisko i opinie prawną uwzględniamy w pytaniach i odpowiedziach udostępnianych dla klientów na naszej stronie internetowej – zapewnia rzecznik ZUS.

Źródło: Prawo.pl

www.prawo.pl

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Będą wyższe kary za wykroczenia skarbowe - zapowiada serwis Prawo.pl. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5-6 tys. zł. Po zmianie, np. za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet „zerowej”, będzie trzeba zapłacić 14 tys. zł. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym znalazły się w nowelizacji przepisów o akcyzie.
Przemysł papierniczy to ważny, choć czasem trochę niedoceniany obszar polskiej gospodarki. Jak się okazuje, jest to jeden z najszybciej rosnących działów przetwórstwa przemysłowego w Polsce, którego udział w krajowym PKB należy do najwyższych w Europie. Najnowszy raport Banku Pekao „Papier – tradycyjny produkt, nowoczesna branża. Sytuacja polskiego...
W jakim miejscu jest biznes po roku koronawirusa?
Pandemia miała negatywny wpływ na gospodarkę. Większość branż ucierpiała, są jednak także takie, które radzą sobie dobrze, a niektóre w COVIDZIE nawet zyskały gospodarczo. Eksperci faktura.pl przeanalizowali liczbę faktur wystawianych w poszczególnych miesiącach przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jakie branże chorują na COVID? Które są...
Od lat liczba sklepów stacjonarnych w Polsce systematycznie spada, za to rośnie liczba sklepów online. W pierwszym kwartale 2021 r. przedsiębiorcy zarejestrowali 3,4 tys. sklepów internetowych i wykreślili 1,4 tys. Łącznie przybyło 2 tys. sklepów internetowych, a ich liczba osiągnęła w sumie 46,5 tys. W porównaniu do pierwszego kwartału ubiegłego...
Bankructwa Polaków - spełnia się czarny scenariusz?
Pierwszy kwartał tego roku przyniósł ponad 4700 upadłości konsumenckich. I z każdym miesiącem bankrutów przybywa. W całym 2020 roku było 13 000 upadłości, a więc czarny scenariusz dotyczący podwojenia tej liczby powoli się spełnia – przekonują eksperci serwisu Upadanie.pl.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2021 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764