logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

BADANIE: Preferencje i zwyczaje upominkowe Polaków

  PR 02.12.2019, przeczytano 166 razy
ilustracjastrzałka

Rozpoczął się grudzień, wkrótce Mikołajki i pierwsza okazja, aby obdarować upominkiem najbliższych. Z tej okazji serwis Prezentmarzeń sprawdził jak zmieniają się zwyczaje i preferencje prezentowe Polaków.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/preferencje-i-zwyczaje-upominkowe-polakow,384935,artykul.html

Jak wynika z badania serwisu Prezentmarzeń  „Zmiany w zwyczajach i preferencjach świątecznych Polaków” 37% respondentów uważa, że coraz więcej z roku na rok kupujemy upominków w Internecie.  Według 27% stajemy się bardziej wygodni ofiarując na prezent vouchery i karty podarunkowe. Jak podkreśla 23% Polaków coraz częściej zamiast prezentów materialnych wolimy takie, które pozwalają nam rozwijać pasje czy miło spędzić czas.

Dla 35% zapytanych Polaków kupowanie upominków to wciąż wyzwanie, ponieważ boimy się porażki w wyborze prezentów dla bliskich. Według 27% respondentów zajmuje nam to zbyt dużo czasu. Aż 23% Polaków przyznaje, że nie zna preferencji prezentowych najbliższych. Tylko 15% z zapytanych dobrze sobie radzi z tym wyzwaniem.

Według co trzeciego Polaka, z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków świątecznych, gdyż te tradycyjne zastępujemy voucherami i kartami podarunkowymi. Jak pokazują wyniki badania, według 26% respondentów w dużym stopniu wpływ na wybór prezentów i oczekiwania prezentowe ma współcześnie rozwój technologii. Jak zauważa 19% zapytanych Polaków powodem spadku kupna tradycyjnych upominków jest także fakt, że chcemy bliskim osobom podarować bardziej oryginalny prezent, na przykład w formie przeżycia.

- Zmieniające się zwyczaje świąteczne i współczesny styl życia Polaków przekłada się na formę prezentów, które ofiarowujemy i chcemy otrzymywać. Coraz chętniej bliskim osobom chcemy podarować zamiast upominku materialnego atrakcję, która dostarczy im nie tylko wiele radości, ale również niezapomnianych emocji z realizacji. Dlatego Polacy coraz chętniej decydują się na prezenty w formie przeżyć, pozwalające niejednokrotnie spełniać marzenia i realizować pasje. W efekcie pod poduszką i choinką lądują na przykład voucher na jazdę off road, zajęcia taneczne, warsztaty kulinarne czy relaksujące masaże. Dzięki dużej różnorodności upominków w formie przeżyć, każdy może znaleźć emocje na miarę swoich potrzeb. – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.

Obdarowywanie się w grudniu prezentami to wciąż jeden z najważniejszych zwyczajów w polskiej tradycji obchodzenia świąt jak podkreśla 21% Polaków. Najważniejszym jest biesiadowanie przy wigilijnym stole według 29% respondentów i ubieranie choinki – jak zaznacza 22%. Mimo że rozwój nowych technologii wpływa na sposób przygotowania do świąt, w tym też na formę nabywania upominków, to święta wciąż najbardziej lubimy celebrować w tradycyjny sposób w domu z rodziną – jak zauważa aż 72% Polaków.

Obdarowywanie się upominkami w grudniu ma aż dla 45% z nas bardzo duże znaczenie i nie jest mimo zmiany stylu życia Polaków żadnym przeżytkiem. Niestety co trzeci zapytany przez serwis Prezentmarzeń Polak zauważa, że obecnie Święta Bożego Narodzenia to szaleństwo przygotowań i coraz mniej czasu na ich celebrowanie. Nie dziwi więc fakt, że 43% Polaków lubi zaszaleć na święta i wydaje w grudniu z roku na rok coraz więcej pieniędzy. Dużą część grudniowego, domowego budżetu Polaków stanowią upominki. Aż 85% respondentów badania „Zmiany w zwyczajach i preferencjach świątecznych Polaków” uważa,  podając różne powody, że kupowanie prezentów jest dla nich wyzwaniem. Strach przed porażką w wyborze, zbyt dużo straconego czasu na poszukiwania i brak znajomości preferencji prezentowych najbliższych to powody, dla których najczęściej nabywanie upominków jest dla nas wyzwaniem.

Polacy jednak, jak pokazują wyniki badania,  próbują się ustrzec się przed popełnieniem gafy i kupnem nietrafionego prezentu. Dla 37% sposobem na wyjście z trudnej sytuacji jest zapytanie o preferencje prezentowe, dla 34% nabycie vouchera lub karty podarunkowej na upominek. Tylko 19% jest gotowych podjąć prezentowe ryzyko, a 10% mówi wprost, że nie można się ustrzec od prezentowej wpadki.

Źródło: Prezentmarzeń

www.prezentmarzen.pl

Dodatkowe informacje:

* Badanie "Zmiany w zwyczajach i preferencjach świątecznych Polaków" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 1015 respondentów w formie ankiety online w listopadzie 2019 roku.

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Digital signage, technologia która zmienia definicję reklamy
Plakat w witrynie sklepu czy ulotki rozrzucone po ulicach to już przeszłość. Sklepy coraz częściej stawiają na zdigitalizowane formy przekazu do klienta. Jak wskazują badania, trend ten stale się rozwija, a Polacy są otwarci na jego wykorzystywanie.
Umacnianie relacji w rodzinie celem kampanii Nierozerwalni
Więzi rodzinne są przez większość badaczy wskazywane jako jeden z najważniejszych czynników chroniących przed podejmowaniem przez młodych ludzi zachowań ryzykownych – podkreśla Robert Frączek z Państwowej Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To właśnie na ich istotę zwraca uwagę kampania Nierozerwalni.
Bożonarodzeniowa iluminacja rozświetliła Piłę
Centrum Piły rozświetlone zostało tysiącami światełek. Na placach Staszica oraz Konstytucji 3 Maja pojawiła się świąteczna iluminacja, która będzie ozdobą miasta przez cały okres świąteczno-noworoczny. Uroczystego rozświetlenia dokonali Piotr Głowski, prezydent Piły oraz Mariusz Kądziołka, prezes Enei Oświetlenie. Wykonaniem i montażem instalacji zajęła się Enea...
Pracuj.pl wchodzi w świat e-sportu z T-mobile Ligą Akademicką
Pracuj.pl został oficjalnym partnerem T-Mobile Ligi Akademickiej - największych rozgrywek e-sportowych w Polsce skierowanych do społeczności studenckiej. Serwis jest pomysłodawcą i patronem nowej kategorii zawodów – mistrzostw w programowaniu „Coding Masters”. Zapisy do eliminacji trwają do 6 grudnia, a na zwycięzców rywalizacji czeka wysokiej klasy...
W Żywcu ruszyła Świąteczna Zwrotka Ż
Marka Żywiec zachęca mieszkańców Żywca do oddawania butelek zwrotnych bez paragonu w świątecznej akcji na rzecz środowiska. Oddając butelki w specjalnej strefie, która stanęła na żywieckim Rynku, mieszkańcy wesprą posadzenie drzew tlenowych.
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2019 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764