logo
KURIER
Polska reklama i poligrafiaKURIER

Premierowa polska instalacja maszyny KBA 74 Karat w drukarni Poppart

  PR 17.08.2008, przeczytano 6570 razy
ilustracjastrzałka
Przy maszynie KBA 74 Karat stoją od lewej Łukasz Żurek - operator maszyny; Rafał Szymański i Wojciech Zarębski - szefowie firmy Poppart; Andrzej Wasielak - regionalny szef sprzedaży w firmie KBA-Polska

W drukarni Poppart z Bielska-Białej rozpoczęła pracę pierwsza na polskim rynku półformatowa maszyna offsetowa z wbudowanym systemem naświetlania płyt – KBA 74 Karat. Jej instalacja wpłynęła na ponad dwukrotne zwiększenie mocy produkcyjnych firmy, specjalizującej się w drukowaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/premierowa-polska-instalacja-maszyny-kba-74-karat-w-drukarni-poppart,7740,artykul.html

Maszyny KBA 74 Karat były jednymi z pierwszych na rynku urządzeń offsetowych, pracujących w technologii bezwodnej, z wbudowanym systemem naświetlania płyt. Dziś są jedynymi dostępnymi w sprzedaży maszynami typu DI (direct imaging) pozwalającymi na pracę w formacie B2, a ich produkcja odbywa się w zakładach KBA w Radebeul. W drukarni Poppart została uruchomiona maszyna pracująca wcześniej w niemieckiej firmie Vignold Group, będącej jednym z zakładów referencyjnych KBA w zakresie urządzeń z rodziny KBA 74 Karat.

Szefowie bielskiego przedsiębiorstwa, Rafał Szymański i Wojciech Zarębski, zapewniają, że o jej instalacji myśleli już od dawna. Działalnością poligraficzną z prawdziwego zdarzenia zajmujemy się dopiero od czterech lat – mówi Rafał Szymański. – I niemal od początku bazujemy właśnie na technologii DI, tj. połączeniu maszyny drukującej z naświetlarką do płyt. Do tej pory korzystaliśmy z urządzenia w formacie B3, jednak już niedługo po jego instalacji wiedzieliśmy, że naszym kolejnym krokiem będzie maszyna półformatowa. A ponieważ na dzień dzisiejszy jedynym dostawcą oferującym je w interesującej nas klasie formatowej jest firma KBA, mieliśmy niezwykle ułatwiony wybór. Do jej ostatecznego zakupu przekonały nas odwiedziny w fabryce w Radebeul i wykonane tam testy.

W rezultacie w maju w drukarni Poppart rozpoczęła pracę czterokolorowa maszyna KBA 74 Karat. Już dziś, po niespełna trzech miesiącach od instalacji, właściciele firmy bardzo chwalą dokonaną inwestycję. Przede wszystkim od dawna jesteśmy wielkimi zwolennikami technologii DI – mówi Wojciech Zarębski. – Maszyna ma kompaktowe gabaryty i oferuje „dwa w jednym”, łącząc funkcję naświetlarki CtP i urządzenia drukującego. Dzięki produkcji płyt bezpośrednio w maszynie, zapewnia idealne pasowanie i krótki czas przygotowania do druku – od momentu wysłania pliku do RIPa do pojawienia się pierwszej odbitki nakładowej mija ok. 12 minut. Wspomnianą odbitką nakładową często jest już piąty-szósty arkusz, co znacznie minimalizuje ilość strat w papierze i pozwala na wykorzystanie KBA 74 Karat jako proofera. Ważną jej zaletą jest możliwość obsługi przez jedną osobę, która zajmuje się także drobnymi pracami serwisowymi. Maszyna posiada wbudowany modem, umożliwiający zdalną diagnostykę i natychmiastową pomoc techniczną za pośrednictwem systemu Karat Hotline.

Szefowie firmy Poppart podkreślają, że z uwagi na brak paserów maszyna KBA 74 Karat oferuje większy obszar zadruku. Wynosi on 510 x 735 mm, przy maksymalnym formacie arkusza 520 x 740 mm. Urządzenie pozwala na zadrukowywanie różnego rodzaju podłoży o grubości z zakresu 0,06-0,3 mm (opcjonalnie do 0,5 mm i takie prace firma Poppart również wykonuje). KBA 74 Karat pracuje z prędkością nominalną 10 tys. ark./h i wykorzystuje płyty termiczne Presstek PEARLdry oraz modyfikowane farby (znajdujące się w specjalnych dwukilogramowych kartuszach, wymienialnych nawet podczas drukowania), dedykowane dla offsetu bezwodnego. Maszyna pozwala na uzyskanie arkuszy nakładowych już po kilku pierwszych odbitkach. Oszczędności przy tak niewielkiej ilości makulatury rozruchowej są szczególnie dostrzegalne przy zadrukowywaniu drogich podłoży drukowych, jakimi są np. tworzywa sztuczne.

Kompaktowe gabaryty KBA 74 Karat, podkreślane przez szefów firmy Poppart, wynikają z niekonwencjonalnej budowy urządzenia. Po jednej stronie maszyny umieszczono zespoły drukujące oraz krótki zespół farbowy Gravuflow, podczas gdy z drugiej znajdują się nakładak i system wykładania. Operator steruje maszyną za pośrednictwem znajdującej się przy wykładaniu konsoli, której „mózgiem” jest system Brisque, oryginalnie stworzony przez firmę Scitex. W części związanej z CtP maszyna jest wyposażona w dwie głowice termiczno-optyczne (każda z nich składa się z 40 diod laserowych), naświetlające formy drukowe bezpośrednio na cylindrach. Maksymalna liniatura odwzorowania wynosi 80 l/cm, a zakres rozdzielczości 1524-3556 dpi.

Po uruchomieniu maszyny KBA 74 Karat moce produkcyjne firmy Poppart, przede wszystkim z uwagi na format i prędkość urządzenia, wzrosły ponad dwukrotnie. Dzięki temu jesteśmy w stanie szybciej wykonać zlecenia, realizując motto firmy brzmiące „Ekspresowa drukarnia offsetowa”. Często zdarza się, że wykonujemy prace „na wczoraj”, dlatego jesteśmy bardzo zadowoleni z pojawienia się maszyny KBA 74 Karat w naszym parku sprzętowym. Co więcej, oferuje ona wyższą jakość druku niż poprzednio stosowane przez nas urządzenia, co zauważyli także klienci – mówi Rafał Szymański. Przy kompleksowej obsłudze niezwykle pomocna jest też bogato wyposażona introligatornia firmy, w skład której wchodzą m.in.: dwie krajarki, złamywarka, urządzenie do oprawy zeszytowej, zszywarka, urządzenie do foliowania papieru i kartonu, maszyna do wykrawania, bigówka, perforator itd.

Drukarnia Poppart obsługuje przede wszystkim firmy z Podbeskidzia, zarówno agencje reklamowe jak i klientów bezpośrednich; zdarzają się też zlecenia z innych drukarń. Asortyment wykonywanych prac jest bardzo szeroki i obejmuje: foldery, katalogi, plakaty, teczki i papiery firmowe, notesy, wizytówki, naklejki, kalendarze oraz różnego rodzaju druki akcydensowe. Nakłady realizowane przez Poppart także są bardzo zróżnicowane i wynoszą od kilkudziesięciu sztuk do 100 tys. egzemplarzy. Najczęściej, jak przyznaje Rafał Szymański, klienci zlecają druk w granicach od 1 do 10 tys. egzemplarzy.

Zainteresowanie obecnych, jak i nowo pozyskanych klientów, maszyną KBA 74 Karat wynika także z faktu, że dzięki niej wyraźnie obniżyliśmy koszty, a co za tym idzie – byliśmy w stanie zaproponować niższe ceny usług poligraficznych – podkreśla Wojciech Zarębski – Uważamy, że koszty eksploatacyjne maszyny typu DI są na dzień dzisiejszy niższe od tych związanych ze stosowaniem „klasycznej” maszyny offsetowej i systemu CtP. A jeśli do tego dodać aspekt ekologiczny KBA 74 Karat, związany z faktem, że maszyna pozwala zminimalizować ilość odpadów, wyeliminować chemię i wodę oraz stosować farby w obiegu zamkniętym, możemy o niej mówić w samych superlatywach.

Źródło: KBA-Polska

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Jaka jest przyszłość sitodruku? API.PL w wizytą w Portugalii
W kwietniu API.PL miało przyjemność wspólnie z partnerami – ROQ International i Avient Corporation- organizować wydarzenie "Z Tradycją w Przyszłość". Zaproszono klientów związanych z sitodrukiem do Portugalii, by wspólnie przekonać się, jaka jest przyszłość tej techniki druku na tekstyliach. Podczas trzydniowego wydarzenia zaprezentowano...
Sztanca B2, system iSaddle Senshi - Duplo na targach drupa 2024
Firma Duplo, podczas zbliżających się targów drupa w Düsseldorfie, zaprezentuje nowe rozwiązania w swojej ofercie. Znajdą się wśród nich innowacyjna sztanca w formacie B2+ i rewolucyjny – jak zapewnia producent - system broszurujący iSaddle Senshi. Te i wiele innych urządzeń do wykańczania można będzie zobaczyć na stoisku A31 w hali nr 6.
Mark Andy: Open House w zakładzie Kingfisher Labels
Brytyjska drukarnia Kingfisher Labels po raz pierwszy w swojej historii zorganizowała spotkanie w formule Open House. Ponad 100 gości przybyło do jej nowego zakładu produkcyjnego w Bristol, by wziąć udział w prezentacji najnowszych rozwiązań technologicznych wdrożonych przez tę firmę. W centrum uwagi gości Kingfisher Labels znalazła się m.in. cyfrowa maszyna hybrydowa Mark Andy...
Należąca do Stora Enso celulozownia Skutskär (zlokalizowana we wschodniej części Szwecji) specjalizuje się w wytwarzaniu celulozy higienicznej, przeznaczonej do produkcji różnego rodzaju wyrobów higieny osobistej (także chłonnych np. pieluch). Firma podkreśla, że znajdują tu zastosowanie wszystkie elementy drzew. Zakład w Skutskär ma za sobą długą drogę...
Niskomigracyjne farby SunPak FSP EcoPace w drukarni Cardbox Packaging
Sun Chemical poinformował o zrealizowaniu kolejnego etapu współpracy z Cardbox Packaging – austriacką drukarnią opakowaniową. Od niedawna firma zaopatruje ją w SunPak FSP EcoPace - arkuszowe farby niskomigracyjne, mające zapewnić wyższą wydajność i prędkość realizowanej tu produkcji opakowań kartonowych. Jednocześnie Sun Chemical wyposażył zakład klienta w...
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764