logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Problemy z cięciem dłuuugich prostokątów

   23.07.2007, przeczytano 8716 razy

Mam problem z wycięciem długich prostokątów (z małymi zawijasami na rogach) na ploterze Roland CAMM-1. Powyżej 5 m linie nie schodzą się. Próbowaliśmy ciąć z Corela i z EasySigna. Pikanterii dodaje fakt że niekiedy wycina (to rzedziej :) ) a niekiedy nie. Wymieniłem rolki dociskowe, wyczyściłem ploterek....i nic Jaka może być jeszcze przyczyna ? A może to wina Windows XP?


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/problemy-z-cieciem-dluuugich-prostokatow,5876,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Z opisu nie wynika czy stosował Pan kolejną eliminację przyczyn. Po pierwsze sugeruję założenie pisaka zamiast noża i włożenie folii papierem podkładowym do góry. W ten sposób bez zbędnych kosztów będzie można powtarzać próby. Potem należy kolejno eliminować poszczególne elementy:

 • Zmieniamy komputer i przeprowadzamy około 5 prób.
 • Potem zmieniamy metodę wycinania i kolejne próby,
  ...potem coś jeszcze. Zawsze zmieniamy tylko jeden element. Takie systematyczne próby są najskuteczniejsze kiedy nie mamy pomysłu gdzie szukać przyczyny. Istnieje też droga na skróty. Zakładając, że w 9 na 10 przypadków błąd popełnia człowiek, należy przeanalizować wszystkie czynności jakie mogą mieć wpływ na wycinanie. Szczególnie należy zwrócić uwagę na to czy folia ma wystarczającą ilość miejsca za i przed ploterem, czy rolki dociskowe są zawsze ustawione w tych samych miejscach i czy są to właściwe miejsca, w końcu należy zmniejszyć prędkość cięcia do minimum co ułatwi wykrycie błędu a nawet może go wyeliminować. Należy pamiętać, że 5 mb folii ma swoją masę, której bezwładność przy dużej prędkości cięcia może powodować tego typu niedokładności. To tyle co mogę poradzić. Pliki długości 5 metrów to długość prawie graniczna dla tych ploterów.


 • avatar użytkownika
  + + + + + +

  Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof Wolski  Krzysztof Wolski o sobie:

  Kompetencje:
  - rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
  - techniki nanoszenia folii
  - wycinanie grafiki ploterem
  - reklamy z folii na pojazdach

  Więcej informacji o użytkowniku

  REKLAMA

  Komentarze

  Zaloguj się i dodaj komentarz
  ,

  Witam.
  pracowałem na ploterze drukująco-tnącym też rolandzie . moim zdaniem leci kakibracja między cięciem pionowym a poziomym. Naj prawdopodobniej pozioma, niewiem jak w camm-1, ale w soljet 540EX, poleciał wtedy czujnik kalibracji.
  Sprawdzałeś przekątne wycinanego prostokąta, jeżeli są rózne to problem z prowadzeniem materiału, najlepiej jak ploter nie ciągnie materiału z rolki (należy odwijać materiał ręcznie przy takich długościach),prędkość cięcia ustawił bym na 20 cm/s, albo wolniej.

  avatar użytkownika
  ,

  u mnie tak było ...

  nóż szarpał zamiast wycinać - to jedno


  ustawienie sterowników to najważniejsza część pracy dla Rolanda

  a czy pod XP pracuje------raczej nie

  zostaje 98 i wycinanie bezpośrednio z Corel'a


  pozdrawiam

  Najnowsze w tym dziale

  Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
  Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
  „Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
  Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
  Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
  Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
  Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
  Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
   
  Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2023 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764