logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

PORADA: Program do wycinania na ploterze?

   05.04.2007, przeczytano 28652 razy

Chciałbym się dowiedzieć jaki jest najlepszy i najprostszy program do wycinania na ploterze? Korzystam obecnie z Corela 12. Posiadam system Windows XP i ploter Roland Camm-400.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/program-do-wycinania-na-ploterze,5375,artykul.html

ODPOWIEDŹ:
Używając oprogramowania Corel Draw nie ma potrzeby korzystać z jakiegokolwiek innego programu do wycinania. Wystarczy zainstalować driver do Pańskiego plotera, a będzie widziany jako drukarka. Potem należy w menu plotera zgrać ustawienia z tymi w driverze. Mam tu na myśli wybór odpowiedniej ćwiartki układu współrzędnych oraz miejsce rozpoczęcia pracy przez nóż. To najprostsze.

Można też napisać dos-owy plik wykonawczy *.bat zawierający następującą komendę:
copy 1% *.plt lpt1

Potem należy skojarzyć w systemie pliki z rozszerzeniem PLT tak, aby były kojarzone z tym plikiem. Kliknięcie na plik o takim rozszerzeniu spowoduje automatyczne wysłanie go na ploter.

Pozostaje już tylko eksport obiektu do wycięcia z Corel Draw jako plik o tym rozszerzeniu. UWAGA! Ważne aby obiekty w Corelu były umieszczone we właściwej ćwiartce układu współrzędnych. Zaletą tego rozwiązania jest powstający z czasem zbiór plików PLT. Zajmują one mało miejsca, a często w przypadku utraty projektu można z nich odtworzyć niemal wszystkie utracone dane. Również ponowne wycięcie plików nawet po wielu latach nie wymaga zaglądania do Corela. Zgadza się wymiar i układ obiektów. Oczywiście jeśli chce Pan używać płatnych programów to ich wybór jest spory. Niestety, ja przez 16 lat nigdy z nich nie korzystałem.


avatar użytkownika
+ + + + + +

Tekst opublikował użytkownik: Krzysztof WolskiKrzysztof Wolski o sobie:

Kompetencje:
- rodzaje i właściwości folii samoprzylepnych
- techniki nanoszenia folii
- wycinanie grafiki ploterem
- reklamy z folii na pojazdach

Więcej informacji o użytkowniku

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz
,

wszystko fajnie pięknie, ale np. do większości MUTOHów tnących nie ma driver-ów żeby je można było zainstalować jako drukarkę.

Najnowsze w tym dziale

Wykorzystanie prac stworzonych dla agencji we własnym portfolio
Dostałam propozycję pracy dla agencji reklamowej. Będę jednak też nadal tworzyła jako freelancer. Czy mogę wykorzystywać przygotowane dla agencji materiały w moim portfolio?
„Dama z Łasiczką” w reklamie piwa: Jak zdobyć zgodę?
Chcę wykorzystać „Damę z łasiczką” do plakatu reklamującego piwo. Od kogo mogę uzyskać na to zgodę?
Odszkodowanie za zmiany w projekcie plakatu
Zaprojektowałam serię plakatów na festiwal filmowy. Zaakceptowali mój projekt i zapłacili mi wynagrodzenie. Niedawno zostały opublikowane, wiszą też na słupach ogłoszeniowych. Proporcje oraz kolorystyka zostały zmienione i w konsekwencji dalece odbiegają od przygotowanych przez mnie projektów. Nie pytali mnie o zgodę, czy w związku z tym mogę żądać odszkodowania?
Czy do oklejenia auta lepiej można zastosować folię odblaskową wylewaną Oralite 5400? Czy jest trwalsza niż Reflekton? Na samochodzie jest małe przetłoczenie ale to nie przeszkadzało przy klejeniu. Chodzi mi o trwałość i odporność na warunki pogodowe.
Mam do oklejenia kaseton podświetlany z pleksi przezroczystej. Logo klienta jest dosyć proste: czarne tło i biały napis. Jak przykleić od środka czarne tło z wyciętym napisem przy pomocy folii transportowej? Na mokro czy na sucho? Jeśli na mokro to jaki środek do tego użyć?
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2022 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764