logo
WIEDZA
Polska reklama i poligrafiaWIEDZA

Programmatic nie taki straszny jak go malują… sprzedawcy

  PR 22.01.2017, przeczytano 857 razy

Wprowadzenie sprzedaży powierzchni reklamowych w modelu programmatic wśród dużych wydawców często kojarzy się z koniecznością zamknięcia działu sprzedaży bezpośredniej. Sprzedawcy obawiają się wewnętrznej „konkurencji”, a wydawcy obniżenia stawek za sprzedawaną powierzchnię.


Artykuł pochodzi z portalu Signs.pl: https://www.signs.pl/programmatic-nie-taki-straszny-jak-go-maluja%E2%80%A6-sprzedawcy,31157,artykul.html

Obawy żadnej ze stron nie są uzasadnione, a wręcz stoją w sprzeczności. Wprowadzenie sprzedaży powierzchni reklamowej w modelu programmatic w przypadku zdecydowanej większości wydawców zwiększa dochody ze sprzedaży reklam o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent. Szczególnie jeśli ten model stanie się uzupełnieniem pracy działu sprzedaży bezpośredniej, to w efekcie tej synergii przychody reklamowe mogą zostać zwielokrotnione.

Działy handlowe muszą bowiem realizować cele sprzedażowe stawiane przed nimi przez przełożonych, dbać o zadowolenie klientów oraz wciąż poszukiwać nowych ciekawych metod na prezentację produktu reklamowego u klienta. Reklamodawcy z kolei coraz częściej oczekują dedykowanych rozwiązań, które pozwolą im na wyróżnienie się w gąszczu emitowanych przekazów. W odpowiedzi często dostają ofertę, która jest przygotowana na szybko bez szczególnego wglądu w potrzeby reklamodawcy, co może przede wszystkim wynikać z obciążenia czasowego samych pracowników działów sprzedaży.

Wszystko w rękach sprzedawców.

Rozpoczęcie sprzedaży w modelu programmatic nie „zabiera” powierzchni handlowcom. Oni wciąż mogą oferować ją klientom. O tym, która reklama zostanie wyświetlona w danym momencie nie zdecyduje jednak sztucznie wytworzony priorytet decydujący z góry, która część sprzedaży jest ważniejsza, a wyłącznie cena za jaką reklama została sprzedana – co pozwala wydawcy maksymalizować przychody z dostępnych odsłon reklamowych.

Sprzedawca nie powinien więc mieć obaw związanych z utratą pracy po wprowadzeniu modelu programmatic. Powinien je mieć bardziej w przypadku, kiedy nie wychodzi poza najbardziej podstawowe oferty składane klientom.

Włączenie sprzedaży powierzchni reklamowej w modelu programmatic pozwala więc na:

  1. Maksymalizację przychodów wydawcy
    Poprzez sprzedaż 100% dostępnej powierzchni reklamowej po jak najwyższej cenie, a nie wg ustawianych „ręcznie” priorytetów.
  2. Rozwój produktu
    Sprzedaż podstawowych formatów reklamowych w modelu programmatic pozwala na równoległy rozwój niestandardowych form reklamowych bez zwiększania zespołu i jego kosztów.
  3. Budowa lepszych relacji z klientem.
    Handlowiec może poświęcić więcej czasu na zajmowanie się potrzebami klienta dostarczając mu rozwiązania adekwatne do jego oczekiwań.


Rozwój kompetencji w zakresie programmatic we własnych strukturach wydawców wymaga na początku znacznych nakładów finansowych na znalezienie i zatrudnienie osób z odpowiednimi kwalifikacjami, a później ich utrzymanie. Specjalistów w obszarze programmatic jest niewielu stąd ich wynagrodzenia są bardzo wysokie. Sprawia to, że zdecydowanie częściej wydawcy decydują się przekazać tą dziedzinę zewnętrznej firmie. Zyskują w ten sposób czas, ekspercką wiedzę i dodatkowe źródło przychodów w zamian za ustaloną od sprzedaży prowizję, która w ostatecznym rozrachunku jest niższa niż utrzymywanie własnych struktur.

Jedną z takich firm jest firma optAd360, która doskonale rozumie obawy sprzedawców przy pierwszym kontakcie z tematem programmatic. „W optAd360 pomagamy wydawcom monetyzować ich portale, a nasze podejście często jest dla klientów zaskoczeniem – bo nie traktujemy ich działu sprzedaży bezpośredniej jako konkurencji a bardziej jako szansę na synergię działań. Poznając potrzeby biznesowe naszych klientów oraz będąc w bliskim kontakcie z nimi, jesteśmy w stanie zwiększyć ich przychody dzięki wdrożeniu modelu sprzedaży pragrammatic oraz dzięki pokazaniu działowi sprzedaży, że możemy się doskonale uzupełniać bazując na wspólnej strategii.” – komentuje członek zarządu optAd360 Jakub Szczepankowski.

Tak więc, wprowadzenie sprzedaży powierzchni reklamowej w modelu programmatic nie tylko nie spowoduje utraty przychodów wynikających ze sprzedaży bezpośredniej w działach handlowych wydawców, ale pozwoli je wręcz zwiększać.

Trzeba pogodzić się z rzeczywistością.

Programmatic jest i będzie coraz bardziej naturalnym modelem sprzedaży i zakupu powierzchni reklamowej. Intensywny jego rozwój sprawia, że czasem pojawia się wiele mitów związanych z tym modelem. Większe zrozumienie oraz edukacja pozwolą na eliminację takich teorii i coraz większe oswajanie się rynku. Jednym z takich mitów jest zagrożenie dla działów sprzedaży przez model programmatic.

Źródło: MOOQ

PR - Tekst opublikowany bezpłatnie na podstawie promocyjnych materiałów prasowych. Redakcja nie odpowiada za jego treść.

REKLAMA

Komentarze

Zaloguj się i dodaj komentarz

Najnowsze w tym dziale

Biuro Bayer zainspirowane Oliwą spod kreski Design Anatomy
Biuro jednego z najstarszych rezydentów Olivia Centre przeszło metamorfozę. Dostosowane do najnowszych trendów biuro grupy Bayer powstało w duchu less waste, a opiera się na nowej strategii przestrzeni pracy, obowiązującej w całej grupie. Za projekt odpowiada pracownia Design Anatomy, której portfolio obejmuje ponad 200 tys. m.kw. zaprojektowanych i wykończonych...
Anglicy na wojnie z fast foodami. Zakaz reklamowania na billboardach?
Otyłość jest problemem dla coraz większej liczby nastolatków. To głównie przez wzgląd na nich lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii...
5 upominkowych inspiracji na jubileusz firmy
Jubileusz firmy to nie tylko wyjątkowa okazja do celebracji kolejnej rocznicy, lecz także czas na głębsze zastanowienie się nad wkładem wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu firmy – partnerów biznesowych, klientów oraz pracowników. Z takiej okazji warto podkreślić znaczenie ich zaangażowania i wsparcia poprzez wybór odpowiedniego...
Slodkie: Produkcja czekolady vs. CSR
Z roku na rok rośnie świadomość na temat pilnej potrzeby ochrony środowiska i konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Coraz więcej firm podejmuje aktywne działania w tym kierunku – zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Znani producenci słodyczy, jak SLODKIE, podnoszą poprzeczkę dla całej branży, kierując się wartościami zrównoważonego...
Rozliczenia abonamentowe królują w branży SEO
Ponad połowa agencji i freelancerów zajmujących się SEO oferuje tylko jeden model rozliczeniowy za wykonaną pracę – tak wynika z międzynarodowej ankiety przeprowadzonej w 2024 roku przez Ahrefs [1] . Największą popularnością cieszy się miesięczny abonament – opcję tę wskazało aż 78 proc....
 
Signs.pl - Polska Reklama i Poligrafia © 1997-2024 ICOSWszystkie prawa zastrzeżone. ISSN 2657-4764